Jutarnji list: 6. 8. 2000.

EKSKLUZIVNO Zamjenik glavne tužiteljice Međunarodnog suda za ratne zločine o akcijima Bljesak i Oluja

Blewitt, zamjenik Carle Del Ponte, tajno boravio u Hrvatskoj gdje je razgovarao s Mesićem i Račanom

Zapovjedna odgovornost ne znači da su svi pripadnici vojske odgovorni za zločine koje počini netko iz te vojske, pa tako i svi časnici nisu odgovorni za sve zločine koje počine niže rangirani vojnici, kaže Blewitt

Piše: Boris Vlašić

ZAGREB - Tekst o istrazi nad generalom Stipetićem ipak treba smatrati spekulacijom, kao i mnoge koji se u posljednje vrijeme pojavljuju - rekao je Graham Blewitt, zamjenik glavne tužiteljce Međunarodnoga suda za ratne zločine.

General Petar Stipetić, posljednjih se dana našao u središtu medijskoga zanimanja zbog tvrdnji da je on jedan od generala nad kojima Haaški sud provodi istragu. Stipetić bi mogao biti predmet zanimanja Haaškog suda zbog svoje zapovjedne odgovornosti jer je bio zapovjednik na području gdje su nakon akcije pronađena tijela stradalih civila.

U fokusu počinitelji

Međutim, Graham Blewitt rekao nam je kako istrage koje haaško tužiteljstvo provodi, a koje uključuju vojne akcije Bljesak i Oluju, neće automatski značiti i podizanje optužnice protiv svakog visoko pozicioniranog časnika.

- Fokus naših istraga su osobe koje su same počinile zločine - rekao je Blewitt i objasnio da se s neposrednih počinitelja odgovornost proteže i na zapovjedni vojnički kadar.

- Zapovjednici su, naravno, odgovorni ako su prisustvovali zločinima, znači mučenjima, ubojstvima, silovanjima i drugim oblicima zločina. U tom su slučaju odmah uključeni u one koji se smatraju odgovornima. Ako je riječ o višim zapovjednicima, tada je potrebno da sami izdaju zapovijed za zločin ili da se, s obzirom na sustav subordinacije, može pretpostaviti kako su prije zločina mogli znati da će on biti počinjen ili da nakon zločina nisu ništa poduzeli kako bi kaznili počinitelja objasnio je Blewitt.

Dodao je kako odgovornost za zločin ne mora biti usmjerena samo na časnike, nego i na druge osobe, političare, ali ističe kako je za procjenu odgovornosti ključna stvarna zapovjedna moć koju su te osobe, civili ili časnici, imali nad počiniteljima zločina.

- Odgovorni su ako su imali stvarnu zapovjednu moć, dakle ako su bili u poziciji da izdaju zapovijedi ili kazne za zločin rekao je Blewitt i dodao: - To istodobno ne znači da nužno odgovara svatko tko je po svojem položaju iznad jedinice ili vojnika koji je počinio zločin. Zapovjedna odgovornost ne znači da su svi pripadnici vojske odgovorni za zlačine koje počini netko iz te vojske, pa tako i svi časnici nisu odgovorni za sve zločine koji počine niže rangirani vojnici.

Arhive i dalje zatvorene

Blewitt nam je potvrdio da je nakon posljednjega posjeta glavne tužiteljice Carle Del Ponte Hrvatskoj, u lipnju u Dubrovniku, i on bio u Hrvatskoj, što se dobro skrilo od javnosti. Tada se, prema neslužbenim informacijama, susreo s predsjednikom Mesićem i premijerom Račanom. Blewitt nam nije rekao s kim se sastao, ali potvrdio je svoj boravak u Zagrebu i rekao kako je glavni razlog dolaska bilo rješavanje problema dostave dokumenata i pristupa arhivima.

- Taj problem još nije riješen jer ne dobivamo sve dokumente koje tražimo. Primjerice, suđdenje u slučaju Kordić primiče se kraju, a mi još nismo dobili tražene dokumente. To je frustrirajuće. Umjesto tih dokumenata, svi nas pitaju kada će biti skinuta prijava Vijeću sigurnosti, a još nemamo punu suradnju i ispunjenje obveza –rekao je Blewitt. Potvrdio je i da je sada Hrvatska kooperativnija u odnosima s Uredom tužitelja, ali istaknuo je da se problemi pristupa arhivama i dostave dokumenata ne rješavaju dovoljno dobro da se povuče prijava Vijeću sigurnosti.