Slobodna Dalmacija: 9. 8. 2000.

KOMENTAR: U PET DO DVANAEST PREKINUT POSLOVNI RAT S AMERIČKIM KONCERNOM
"Enron" želi HEP i INU?

Piše: Davor IVANKOVIĆ


Ipak se dogodilo - u utorak doslovno pet do 12 zakopana je ratna sjekira između HEP-a i američkog "Enrona", potpisan je spasonosni sporazum i tako spriječene brojne posljedice koje su mogle Hrvatsku i HEP boljeti duže vremena. Čemu takva iznenadna žurba i spremnost na kakav-takav kompromis?
Premda je naš vrhovni politički dvojac Mesić-Račan izg
leda, do posljednjeg trenutka pred odlazak u Washington bio doista uvjeren kako dramatično prepucavanje s "Enronom" neće politički štetiti hrvatsko-američkim odnosima, uoči samoga avionskog leta premijer Račan bio je upoznat da je jedna od glavnih točaka razgovora kod američkog predsjednika Clintona, razgovora s državnom tajnicom Madeleine Allbright, razgovora s predstavnicima MMF-a, Svjetske banke i ministarstva financija SAD-a - upravo "slučaj Enron" - što bi značilo da našima predstoje teški i neugodni razgovori koji će opterećivati čitav washingtonski posjet.
Premijer Račan odmah reagira i poručuje američkoj strani: "Sve je gotovo, riješeno, ugovor će biti potpisan." Od pregovarača HEP-a koji proteklih nekoliko dana nisu prestajali s kriznim sastancima u
Zagrebu, također stiže "Enronu" poruka: "To je gotovo."
U utorak doista dolazi do potpisivanja sporazuma, kad su već gotovo svi digli ruke od cijelog slučaja, i to točno tjedan dana nakon što je "Enron" obavijestio hrvatsku stranu da je, na žalost, morao
pokrenuti proces zaštite svojih interesa i traženje odštete pred Međunarodnim sudom za arbitraže u Beču. Pronađeno je elegantno rješenje koje neće nikoga zadovoljiti, ali sprječava međunarodnu arbitražu, u kojoj bi Hrvatska vrlo vjerojatno izgubila pedesetak milijuna USD, HEP bi za to vrijeme izgubio kreditni rejting i bila bi mu onemogućena privatizacija, a spriječena je i diplomatska blamaža našega političkog dvojca u Washingtonu, kao i planirana kontraakcija krupnoga američkog kapitala u nepopularizaciji stranih ulaganja u Hrvatsku.
Termoelektrana Jertovec, međutim, ispada iz posla, Amerikanci je vjerojatno neće graditi, a HEP nema novca da to sam učini u dogledno vrijeme, pa čak ni da rekonstruira postojeću manju elektranu.
"Enron" je također izbjegao ne
popularnu arbitražu, dobiva pristojnu odštetu od tridesetak milijuna USD, hrvatska strana ga više neće proglašavati "lopovskom i kolonijalnom kompanijom", a iskazuje se i dobra volja za nastavak neke druge suradnje. Hoće li nakon ovog primirja doći do nastavka suradnje u budućnosti? Hrvatska strana iskazuje volju za suradnju s "ovom velikom tvrtkom", a, kako saznajemo, "Enron" će surađivati s Hrvatskom i ubuduće, ovisno o tome pokaže li nova hrvatska vlast spremnost na strana ulaganja i poštovanje potpisanog. Neformalno se može čuti kako bi "Enron" mogao opet biti zainteresiran za poslove u Hrvatskoj kad počne dugonajavljivani proces privatizacije kapitalnih državnih tvrtki - HEP-a, ali i Ine, tvrtki koje vrijede milijarde USD!