Novi list: 9. 8. 2000.

SINDIKALCIMA I NOVINARIMA ZABRANJEN ULAZ U KRUG TVORNICE ČARAPA “SLOBODA” U KOJEM JE I POGON ZAGREPČANKA TRGOVINE

RADNICI ŽELE POŠTENE VLASNIKE, A NE UPRAVU KOJA IH MALTRETIRA!

Mario Iveković napominje da uprava i dalje krši Zakon o radu i ne osigurava uredno poslovanje firme u čemu je neargumentirano podržava i njezin stopostotni vlasnik, HFP

ZAGREB - Voditelj županijskog ureda HUS-a Mario Iveković i predsjednik Sindikata Zagrepčanke Vjekoslav Salmić sazvali su jučer konferenciju za novinare ispred Tvornice čarapa u samoborskom Gornjem kraju, kako bi upoznali novinare sa stanjem u toj firmi te u Zagrepčanka trgovini. Naime, čaraparna danas dijeli istu adresu s novim pogonom Zagrepčanka trgovine, a na istoj lokaciji nekad je poslovala i mesna tvrtka IDIS. Kako je po nalogu stečajne upraviteljice sindikalcima bio zabranjen ulaz, Iveković i Salmić nasilno su ušli u krug tvornice prije dolaska novinara kojima je ulaz također zabranjen, a nekoliko okupljenih radnica IDISA gorčenih takvim postupkom, pozvalo je policiju. Portu je “branilo” nekoliko djelatnika i nitko nije bio ovlašten davati bilo kakve informacije ili izjave u odsutnosti stečajne upraviteljice. Što se u tvornici krije da nitko ne može unutra ni zaviriti, valjda zna samo stečajna upraviteljica Biserka Jakić koje, međutim, nije bilo.

Zgrada tvornice pod hipotekom

Sudbina sve tri firme ispreplela se u čudnim okolnostima. Tvornica čarapa prvi je put završila u stečaju 1991. godine, kada tvrtku kupuju Ante Puljić i Vlado Mrčela. Novi vlasnici pokrenuli su proizvodnju, no u manjem obujmu, a tvornicu su uskoro prodali Anti Papešu. Svega jedan posto vlasništva tvrtke dolazi u posjed Tatjane Žužul, supruge bivšeg hrvatskog veleposlanika u SAD-u. Novi vlasnici za direktora postavljaju Borisa Žužula, brata Miomira Žužula. U međuvremenu je Papeš osnovao firmu IDIS na istoj lokaciji, a zemljište i strojeve kupio je kreditom Hrvatske poštanske banke. Za direktora je postavio Željka Blaževića koji je prije toga, veli Iveković, izbačen iz PIK-a Vrbovec. Krajem 1996. godine plaće se prestaju isplaćivati, a već sljedeće godine tvrtka i partneri prestaju poslovati. Zgrada je ostala pod hipotekom Poštanske banke, a kako kredit nije vraćen, banka aktivira svoju hipoteku te tvrtka 1999. godine završava u stečaju.

Hrvatski fond za privatizaciju u okviru programa sanacije Zagrepčanke početkom 1999. godine mijenja s HPB-om dionice kinematografa za poslovnu zgradu opljačkanog IDISA u koju nedavno useljava Zagrepčanka trgovinu. Nakon godinu i pol dana nedobivanja plaće, radnici odlaze na burzu, a direktor Blažević nagrađen je članstvom u upravi nove Zagrepčanka trgovine. Danas ponovo grije stolicu na čelu vrbovečkog PIK a.

Grad Samobor kreditira čaraparnu

Početkom ove godine Tvornica čarapa Sloboda po drugi put odlazi u stečaj, dok se kompletna Zagrepčanka trgovina po nalogu uprave seli iz Heinzelove u Gornji kraj, gdje za svih 200 radnika, tvrde sindikalci, u novom pogonu nema mjesta. U to se, na žalost, nisu mogli uvjeriti i novinari kojima je ulaz u krug tvornice strogo zabranjen. Zanimljivo je da je ponuda za uzimanje u najam onog što je ostalo od tvornice došla od jedne Papešove firme, te da je strateški dobavljač Zagrepčanka trgovine također jedna njegova firma.

Za umalo propalu Tvornicu čarapa ima nade, jer Gradsko poglavarstvo Samobora ovih ju je dana kreditiralo s 80 tisuća kuna, premda uopće nema udjela u vlasništvu. Posuđenim novcem nabavit će se materijal nužan za pokretanje proizvodnje i zaposliti 30 radnika, a na poduzeće koje ima tržište oko su bacili i potencijalni kupci. Sindikalci ističu da ne žele da Tvornicu unajme mešetari koji bi je upropastiIi do kraja, a u tome, ističe Iveković, imaju i punu potporu Poglavarstva.

Radnici IDISA potražuju dvadesetak plaća

HUS-ovci traže hitno sazivanje koordinacije za Zagrepčanka trgovinu, što su od predsjednika HFP-a već zatražili, no kako je u međuvremenu Hrvoje Vojković otišao na godišnji odmor, njegov zamjenik Krešimir Starčević za nekakvo sastančarenje sa sindikatom, kažu, neće ni čuti. Time podržava upravu koja je u relativno kratko vrijeme firmi “priskrbila” gubitak od 20-ak milijuna kuna. Iveković razloge takvom Starčevićevom stavu vidi u činjenici da je Starčević, kao nekadašnji član uprave Tvornice duhana Rovinj povezan s ekipom iz bivše vlade i nekim kriminalnim aferama što, drži Iveković, dokazuje i njegova izjava kako će se problem Zagrepčanka trgovine riješiti kroz njezinu brzu privatizaciju.

S druge strane, radnici žele poštene vlasnike, i ne daju se više maltretirati postupcima uprave. Iveković napominje da uprava i dalje krši Zakon o radu i ne osigurava uredno poslovanje firme u čemu je neargumentirano podržava i njen stopostotni vlasnik, HFP Radnici IDISA, pak, njih 50ak, od propale tvrtke još uvijek potražuju 20-ak neisplaćenih plaća i otpremnine.

N. MUCKO