Vjesnik: 10. 8. 2000.

Počeo pravi medijsko-politički rat kandidatima za državnog odvjetnika

Dražen Budiša žurno je opovrgnuo da je istražni sudac Županijskog suda u Zagrebu Radovan Ortynski njegov
kandidat / Pomoćnik ministra rada i socijalne skrbi Željko Rački zgranut je napisom da je on kandidat Mate Arlovića / Pritom Ortynski i odvjetnik Tihomir Rubeša napominju da bi, budu li predloženi, tu dužnost prihvatili

ZAGREB, 9. kolovoza – Iako će novi državni odvjetnik vjerojatno biti izabran u jesen, uznapredovalo je licitiranje s imenima za tu funkciju. Oko novog tužitelja vodi se pravi medijsko-politički rat, a u njegovu je središtu, kako se čini, istražni sudac zagrebačkog Županijskog suda Radovan Ortynski.
Prema pisanju tjednika Globus, za imenovanje Ortynskog za državnog odvjetnika nedavno se zauzeo prvi čovjek HSLS-a Dražen Budiša, ističući
njegov odlučan obračun s organiziranim kriminalom. No, Budiša je u srijedu reterirao, te opovrgnuo da je Ortynski njegov kandidat za državnog odvjetnika.
Još prije Ortynskoga, kalkuliralo se da bi državni odvjetnik mogao postati odvjetnik Tihomir Rubeša,
inače član SDP-a. Rubeši se, međutim, mogu spočitnuti neke mrlje u karijeri u nekadašnjem javnom tužilaštvu, iz kojega je otišao 1992. godine. Rubeša je poznat po tomu što je krajem "80-tih zabranio nekoliko brojeva Starta i Studentskog lista jer su objavili nekoliko tekstova nepoćudnih za tadašnju komunističku nomenklaturu. Također, nije do kraja razjašnjena ni njegova uloga u slučaju Zec. Taj slučaj, prema njegovu priznanju, bio je glavni razlog zbog kojega je napustio Državno odvjetništvo.
Rubeša je ovih
dana za Vjesnik izjavio da još nitko nije razgovarao s njime o tomu da bi mogao biti izabran za državnog odvjetnika. Kako ističe, za to je još i prerano, budući da bi novi tužitelj trebao biti imenovan tek za koji mjesec. Inače, poznato je da je Rubeša rekao da će prihvatiti mjesto državnog odvjetnika jer, kako je istaknuo, ima sve stručne i moralne kvalitete za tu dužnost.
No, nižu se i neka nova imena. Tjednik Nacional spekulira da su kandidati za novog tužitelja i pomoćnik ministra rada i socijalne skr
bi Željko Rački, te sadašnji zamjenik državnog odvjetnika Petar Pulišelić.
Rački je, međutim, u srijedu za Vjesnik izrazio zgražanje Nacionalovim tvrdnjama da je on »kandidat Mate Arlovića za državnog odvjetnika». Rački ističe kako s njim nije nitko razgov
arao da bi mogao postati tužitelj. »Nacionalove tvrdnje su izvan pameti, a netko se preko mene pokušava obračunati s Arlovićem. Sigurno je da Arlović nema svog kandidata za državnog odvjetnika. Bilo bi protuzakonito da on izlazi s time«, kaže Rački, te dodaje da ga »sve to niti ne čudi jer je tekst napisala Jasna Babić«.
Do Radovana Ortynskog nismo uspjeli doći, no poznato je da je on izjavio kako će prihvatiti dužnost državnog odvjetnika, ako bude kandidiran.
Oko njegova imena, kako se čini, i dalje će se
voditi najžešća bitka. Dok neki ističu neprijeporne kvalitete Ortynskog u obračunu s mafijom, drugi mu zamjeraju da je revnost u obračunu s podzemljem počeo pokazivati tek sada, dok je navodno pokleknuo pod pritiskom bivšeg predsjednika Tuđmana da se ne procesuira jedan njegov rođak. Zamjera mu se sklonost teatralnosti i prevelika medijska eksponiranost. Odvjetnici optuženika za organizirani kriminal prozivaju ga da na njihove klijente ide »džonom» i da ne mari previše za proceduru.
S druge strane, neki u
Ortynskom prepoznaju hrvatskog Eliota Nessa bez kojega ne bi bile podignute optužnice protiv pripadnika zločinačke organizacije. Ortynski je nedavno izazvao pažnju izjavom kako se neće sustezati ni u progonu politički visoko pozicioniranih osoba. Nedavno je pak izbila afera kad se otkrilo da je Ortynskom ukinuta policijska zaštita, a on je sam rekao da se za njegovu glavu nudi 200.000 njemačkih maraka.
Inače, novi državni odvjetnik bit će vjerojatno izabran nakon donošenja novog zakona o državnom odvjetniš
tvu. Kako se predviđa, državni odvjetnik preimenovao bi se u glavnog državnog odvjetnika, a imenovala bi ga Vlada na prijedlog ministra pravosuđa. Glavni državni odvjetnik birao bi se na od četiri, umjesto dosadašnjih osam godina. Predviđa se i da bi državni odvjetnik trebao imati 15 godina staža u državnom odvjetništvu.

BILJANA BAŠIĆ