Večernji list: 21. 8. 2000.

ŠTO ĆE DONIJETI NAJAVLJENI SUSRET MESIĆ - RAČAN - TOMČIĆ
"Trodioba vlasti" bez strančarenja
U Zagrebu bi do kraja ovog tjedna moglo biti i vrelije nego što najavljuju meteorolozi. Bude li održan najavljeni sastanak Mesić - Račan - Tomčić, hrvatski bi građani možda konačno mogli od ključnih ljudi u državi dobiti jasnije odgovore na pitanja koja ih muče mnogo više od stranačkih prepucavanja što su obilježila ljeto.
Povod sastanka, Tomčićeva inicijativa da se konačno razbistri tko je kome što rekao u slučaju Stipetić, mogao bi, ako se mišljen
ja brzo usklade i svaka strana točno zna što je čula, pasti u drugi plan, a stvarna tema sastanka trebala bi biti konkretna situacija u Hrvatskoj i činjenica da hrvatski građani svoje stanje vide sve lošijim, da njihova zabrinutost i pesimizam rastu i da su sve manje spremni tolerirati gubljenje vremena na isprazne priče, kojima se neki hrvatski političari već tradicionalno radije bave nego konkretnim poslovima. Javnosti, a i generalu Stipetiću, treba konačno reći što je točno rečeno na sastanku s Carlom del Ponte kako bi se cijeli slučaj završio i utvrdili njegovi stvarni dometi (i šteta).
S druge pak strane, tri glavna aktera - predsjednik države, premijer i predsjednik Sabora - moraju odlučiti hoće li svoju "trodiobu vlasti", jasno definiranu ustavnim pr
omjenama, koristiti na dobrobit građana i u skladu s mogućnostima koje im daju ustavna rješenja ili će i dalje svaki povod biti dobar da se probije sitna stranačka ili osobna politika. Vremena nema, prihod od ovogodišnje turističke sezone neće potrajati dovoljno dugo da začepi sve financijske rupe i tako produži socijalni mir. Stoga je na mjestu Mesićeva izjava da Vlada do kraja jeseni mora izaći sa strategijom razvoja, ali takvom koja će jasno odgovoriti kako se namjeravaju liječiti neuralgične točke gospodarskog i socijalnog života u Hrvatskoj.
Razdoblje upoznavanja i opipavanja pulsa prošlo je i u izvršnoj vlasti i u šestorki, ta isprika više kod građana ne pali. Daljnje bi političke akcije morale biti mnogo bolje sinkronizirane od dosadašnjih i iza njih
bi morali stati svi koji participiraju u vlasti, s tim da vodstvo treba preuzeti zakonodavna i izvršna vlast, a šestorka bi kao i ostale političke stranke trebala budno pratiti izvršenje umjesto da političkim igrama dodatno komplicira i traži sitne ustupke.
Ugledni članovi šestorke (Jakovčić, Kramarić, Pusić, Škrabalo) poručili su svojim posljednjim javnim istupima da su zabrinuti zbog pretjerane ispolitiziranosti i apelirali na ozbiljnost vlasti. Dio krivnje za to svakako snose i njihove stranke i to tre
ba priznati i konačno se odreći već izlizane floskule da šestorka nema alternative. Čak i kad bi bila istina, to ne može biti pokriće za vožnju na paralelnim kolosijecima i istovremeno laganje javnosti da je sve u redu.
Sastanak može stoga krenuti u dva s
mjera: pokazati, ako postoji, dubinu neslaganja između trojice ili definirati da su Mesić, Račan i Tomčić, svaki u skladu sa svojom pozicijom, spremni odrediti smjer kojim će hrvatski politički i gospodarski život krenuti ove jeseni i preuzeti odgovornost za njega.
J. Popović