Slobodna Dalmacija: 03. 10. 2000.

KOLIKO JE I ZBOG ČEGA HRVATSKA ZADUŽENA?

Vanjski dug je 13,6 milijardi dolara

Vlada je tvrdila da za ovu godinu treba isplatiti ratu od 2,3 milijarde dolara, što znači da bi dug trebao biti 7,3, a ne 9,8 milijardi dolara, jer povećanje duga za 200 milijuna dolara je godišnja rata za isplatu kredita od 800 milijuna dolara, ali sve pokazuje da Vlada to uopće nije uradila

Piše: Srećko RADOVIĆ, Dexter, SAD

Nedavno se u Vjesniku pojavio članak po kojem se hrvatski vanjski dug povećao za 200 milijuna dolara, što je apsurd. Koliko je meni poznata današnja Vlada uopće nije uzela kredit na Zapadu, pa je čudno da je došlo do povećanja duga. Zbog toga se pitam: Koliki je vanjski dug Republike Hrvatske? Ako je dug porastao za 200 milijuna dolara, očito je današnja Vlada uzela kredit vrijedan 800 milijuna dolara, a to će koštati hrvatske porezne obveznike oko 2 milijarde dolara. No, koliko je novca ušlo u hrvatski proračun javnost ne zna, a još manje zna zašto je taj novac utrošen.

Današnja Vlada je tvrdila da za ovu godinu treba isplatiti ratu od 2,3 milijarde dolara, što znači da bi dug trebao biti 7,3, a ne 9,8 milijardi dolara, jer povećanje duga za 200 milijuna dolara je godišnja rata za isplatu kredita od 800 milijuna dolara. Sve pokazuje da Vlada uopće nije isplatila ratu od 2,3 milijarde dolara. Međutim, javnost ne zna u što je utrošen kredit od 800 milijuna dolara.

Da bi Vlada zbunila javnost stavila je na burzu još vrijednost od 800 milijuna državnih obveznica, ali javnost ne zna pošto su prodane te obveznice i na koji rok. Ako je vrijednost jednog dolara prodana za 20 centi, a to je najveća moguća cijena u ovom trenutku, onda je u hrvatski proračun trebalo ući još 160 milijuna dolara. Javnost o tome ne zna ništa, niti zna u što je taj novac utrošen. Prodaja tih obveznica koštat će porezne obveznike više od dvije milijarde dolara kod te obveznice sazriju. Povećanje duga za 200 milijuna dolara sigurno nije nastalo od prodaje obveznica jer one se mogu unovčiti tek kad prođe rok njihova sazrijevanja. Te obveznice se mogu ponovno prodavati na burzi, ali se ne mogu unovčiti prije roka sazrijevanja.

Sve pokazuje da je Vlada zadužila hrvatske porezne obveznike za više od 4 milijarde dolara, ali nitko ne zna koliko je novca ušlo u hrvatski proračun. Očito, Soroševo Otvoreno društvo je financiralo rušenje hrvatske države s novcem hrvatskih poreznih obveznika. Dakle, Otvoreno društvo je kreditiralo osnivanje "nezavisnih" i osnivanje raznoraznih protuhrvatskih udruga koje su vršile protuhrvatsku propagandu, te plaćalo hrvatske novinare i one koji su na posljednjim izborima falsificirali glasove, a to su poznati hrvatski "intelektualci". To je Otvoreno društvo koštalo oko milijardu dolara, a hrvatske porezne obveznike više od 4 milijarde dolara. Danas su nam poznati vlasnici nezavisnih medija, a to nam jasno pokazuje tko je opljačkao hrvatsku državu. Da, radi se o političkom kriminalu i o tome bi trebao povesti računa novi Sabor. Nadam se da će nakon novih izbora nastupiti pravna država i da će mnogi današnji zastupnici u Saboru odgovarati za izdaju, isto kao mnogi novinari i članovi raznoraznih udruga.

Ova pljačka je razlog zašto su zastupnici u Saboru požurili s promjenom Ustava, a osnovni cilj je bio ukidanje Županijskog doma i amandmana po kojem je bilo zabranjeno balkansko udruživanje Hrvatske. Čudi me da na to nije reagirao Ustavni sud, ali očito, nitko se nije žalio. Sabor ne može mijenjati hrvatski Ustav, čak da na to pristane i Županijski dom jer Ustav je dogovor naroda i države i on se jedino može mijenjati referendumom. Sabor Ustavu može dodati samo amandmane ako se s tim slože oba doma.