Vjesnik: 04. 10. 2000.

Clinton naredio da se objavi pet milijuna stranica CIA-inih dokumenata

WASHINGTON, 3. listopada - Američka središnja obavještajna agencija (CIA) u ponedjeljak je objavila da je odlučila skinuti oznaku državne tajne s pet milijuna stranica svoje dokumentacije za fiskalnu godinu 2000, uključujući izvješća svojih špijunskih ogranaka i fotografije vojnih objekata iz razdoblja nakon završetka Drugoga svjetskoga rata.

Objavljeni materijal za ovu fiskalnu godinu, koja završava 30. rujna, dosada je najveća količina dokumenata što ih je CIA dosada objavila, rekao je direktor CIA-e, George Tenet. Prošle godine objavljeno je tri milijuna stranica. Američki predsjednik Bill Clinton donio je odluku da se objave vladini dokumenti stari više od 25 godina. Najveći dio objavljenog materijala poslan je u nacionalne i vladine arhive, dio je objavljen ranije, a dio će biti poslan u Predsjedničku knjižnicu Lyndon B. Johnson, objavila je CIA. Steven Aftergood, direktor vladinih tajnih programa pri Federaciji američkih znanstvenika, ocijenio je pozitivnim odluku CIA-e da objavljuje velik dio tajnog materijala, ali je upozoro da treba biti oprezan s obzirom na njegovu vrijednost. »Prilikom pregleda materijala objavljenog u fiskalnoj godini 1999. ustanovilo se da je velik dio smeće što bi malo koga zanimalo«, rekao je Aftergood.

U materijalu objavljenom prošle fiskalne godine nalazilo se mnogo vladinih izvješća koja javnosti nisu zanimljiva, dodao je. Najnoviji objavljeni CIA-ini materijali sadrže oko 700 filmskih spotova, većinom kopija međunarodnih emitiranih programa od četrdesetih do pedesetih godina. Ti filmovi, međutim, ne sadrže nikakve tajne materijale jer se radi o programima koji su već javno emitirani, ali je njihovo objavljivanje bilo zabranjeno zbog pridržavanja pravila o autorskim pravima, obznanila je CIA. Na nekim filmovima nalaze se snimke uvježbavanja CIA-inog menedžmenta, ali ne i snimke vježbi za tajne operacije, kaže CIA. Objavljeni materijali sadrže izvješća iz CIA-inog Direktorata za operacije, koji je upravljao špijunskom mrežom iz razdoblja 1947. do 1955. godine i »koji daje važan uvid u ulogu obavještajnih službi neposredno nakon završetka Drugoga svjetskoga rata«. Tu se također nalaze i CIA-ina analitička izvješća o svjetskim događanjima od 1947. do 1970. i fotografije vojnih objekata, pojedinaca i događaja iz cijeloga svijeta. »Netko će vjerojatno pregledati svaku stranicu objavljenog materijala, jer je to vrlo malo, ako usporedimo s onim što nije objavljeno«, kaže Afgtergood. »Volio bih vidjeti dokumente oduzete iz njihovih ruku i predane nekom neovisnom tijelu«, dodao je. (Reuters/M. Bobanović)