Slobodna Dalmacija: 06. 10. 2000.

SLOBODNA SAZNAJE:

TISUĆU EUROPSKIH DIPLOMATA STIŽE NA ZAGREBAČKI SUMMIT 24. STUDENOGA

Hrvatska kandidat za Europsku uniju

Na summitu će biti objavljen start pregovora, čime Hrvatska počinje i službeno s priključivanjem zemljama kandidatkinjama za punopravno članstvo u Europskoj uniji - Bruxelles neće uopće raspravljati o domaćim političkim trzavicama nego želi potaknuti ekonomske reforme u zemlji

Piše: Bruno LOPANDIĆ

Datum održavanja summita Europske unije u Zagrebu definitivno je najavljen za 24. studenog, pripreme su u punom jeku, a Hrvatskoj će upravo na tom summitu biti službeno objavljeno da počinju bilateralni i individualni pregovori s Europskom unijom, čime Hrvatska počinje i službeno s priključivanjem zemljama kandidatkinjama za punopravno članstvo u Europskoj uniji! Ovu informaciju potvrdili su Slobodnoj europski diplomatski izvori, kao i naša diplomacija.

Nakon summita Hrvatska će krenuti na dugotrajan put usklađivanja uvjeta potrebnih za punopravno članstvo, no svi se nadaju kako će Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju biti moguće potpisati već prije ljeta iduće godine. Nakon toga slijedi nastavak pregovora o punopravnom članstvu po popisu uvjeta (acqui communitaire), standarda koji su dijelom pravnog sustava EU-a.

Trojka u Zagrebu

Uzimajući u obzir općenitu hrvatsku osjetljivost na pojam Balkana, summit EU-a zvat će se službeno "Zagrebački summit", a osim šefova država i vlada zemalja svih 15 zemalja članica EU-a i zemalja zapadnog Balkana u Zagreb će najvjerojatnije doći ipak i slovenski predstavnici. Već sljedećeg tjedna će Francuska, u svojstvu predsjedatelja EU-a, početi odašiljati pozivnice za dolazak u Zagreb, a 13. listopada u službeni posjet Zagrebu dolazi "trojka" EU-a kako bi s hrvatskim dužnosnicima dogovorila sve detalje održavanja summita.

Iako službeni Bruxelles ne može natjerati nikoga na dolazak, očekuje se da će uz Javiera Solanu, visokog predstavnika EU-a za zajedničku vanjsku i sigurnosnu politiku, Romana Prodija, predsjednika Europske komisije, Chrisa Pattena, povjerenika Europske komisije za vanjsku politiku, u Zagreb doći šefovi država i vlada gotovo svih zemalja članica EU-a. Kada se u obzir uzmu i sastavi izaslanstava, procjenjuje se već sada da će se tog dana u Zagrebu naći oko tisuću političara i diplomata. Samo francusko izaslanstvo brojit će oko 140 diplomatskih predstavnika, a njemačko oko 80. Summit se održava u zagrebačkom hotelu Intercontinental, a press-centar će biti smješten u "Mimari".

Koliko je za sada poznato, summit će imati četiri teme. Osim objave o početku pregovora sa Hrvatskom, u Bruxellesu se nadaju da će do 24. studenog Makedonija završiti s pregovorima o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju, kako bi taj sporazum mogla potpisati upravo u Zagrebu. Treća tema bit će događanja u Jugoslaviji, a EU u Zagrebu planira demokratskim snagama u SRJ poslati poruku ohrabrenja o pripremama EU-a za skidanje režima sankcija.

No s tom porukom u paketu idu i uvjeti - put koji je prošla i Hrvatska... Stanje je već sada različito jer osim Hrvatske i Makedonije ni jedna zemlja zapadnog Balkana nije ispunila uvjete za početak ugovornih odnosa s EU-om.

Sam summit za službeni Bruxelles ima i šire značenje zbog problema same Unije oko unutarnjih reformi potrebnih kako bi se mogao kvalitetno pripremiti za širenje i funkcioniranje s većim brojem zemalja članica. Što se pak same strategije širenja tiče, Hrvatska na ljestvici stoji izuzetno dobro. Bruxellske procjene govore kako Bugarska i Rumunjska u procesu ispunjavanja uvjeta stagniraju, Cipar i Turska zbog dobro poznatih problema također, kao i pribaltičke zemlje.

U rangu Slovačke

Takva situacija, ako se izuzmu daleko uznapredovale Slovenija i Mađarska, daje potencijalno velike mogućnosti Hrvatskoj, koja je otprilike na istoj razini kao i Slovačka, koja je demokratske promjene provela nešto ranije. Ako se uhvati dobar ritam reformi, Hrvatska bi objektivno mogla postati punopravnom članicom EU-a za 8 do 12 godina. Kada se pak radi o samom sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju, drži se da je Hrvatska ispunila oko 48 posto sadržaja tog dokumenta.

Europska unija će, prema najavama, u Zagrebu Hrvatskoj ponoviti važnost ekonomskih reformi kako bi gospodarstvo moglo funkcionirati u novom europskom okruženju u uvjetima tržišne ekonomije. Stoga Unija nema namjere raspravljati o političkim trzavicama u Hrvatskoj. Odluka o smjenjivanju generala je u Bruxellesu pozdravljena jer se vojnici nemaju pravo miješati u politiku. Za početak, osim već određenih mjera asimetrične liberalizacije za plasman hrvatskih proizvoda, odmah se otvara program pomoći CARDS od 318 milijuna eura. Financijska pomoć EU-a se pregovaračkim procesom otprilike učetverostručuje.