Nedjeljna Dalmacija: 06. 10. 2000.

Balkanalije

Piše: Ivo Bonković

Kriminalizacija - već deset godina

Pljačka vlastite države i njezinih građana, ubojstva hrvatskih generala (Blaž Kraljević), političara (Ante Paradžik), primjena najgrublje i najprimitivnije sile protiv hrvatskih junaka (Mile Dedaković Jastreb), izolacija vlastite države od svijeta, isporuka uhićenika "na tone" u Haag, krediti za odabrane, to je kriminalizacija Domovinskog rata i cijele države

MESIĆ I BUDIŠA: Hrvatski je predsjednik napravio jedini mogući, ispravni potez. Europske demokracije, a kojima, tobože, mi stremimo ne poznaju institut javnog djelovanja časnika, nikakvih pisama, izjava ili nečeg sličnog, što potvrđuju i naši dopisnici iz europskih zemalja. Demokracije ili ima ili je nema. Ne postoji neko srednje rješenje.

A u demokraciji je vojsci mjesto u vojarnama. I točka. Zato bravo za Mesića, koji je svojim potezom ujedno dao poticaj sadašnjoj vladi koju je zbog sporosti u rješavanju gospodarskih problema s pravom nedavno kritizirala i skupina ambasadora Europske unije. Međutim, ukoliko Račan i društvo za pet dana opet upadnu u nekakve haaško-ahmićko-generalske priče, od svega neće biti ništa. Tek četiri izgubljene godine.

Budiša je ispao pozitivac i - gubitnik, što je već konstanta. Svojim odobravanjem Mesićevog poteza, podrškom Radošu da ostane na mjestu ministra obrane, podrškom istupu Đurđe Adlešić koja je negativno ocijenila generalski čin, i sahranjivanjem vodstva HDZ-a nakon promašenog pamfleta, Budiša je spasio Vladu, možda i Hrvatsku.

Ali, opet je ispao gubitnik. Dok su se svi politički prvaci izjasnili o potezu generala i Mesića još u petak, Budiša je čekao, čekao... Malo vijeće. Upravo ta (ne)odlučnost, koja je u politici uz moral i znanje ipak bitna, Budišu je koštala i predsjedničkog mjesta. A tako će biti i ubuduće.

KRSTIČEVIĆ: Zanimljivo je kako su mnogi, bili oni za ili protiv pisma generala, rekli sve najbolje o generalu Damiru Krstičeviću. I doista, potpuno je nejasno što je taj čovjek sa svojim stručnim i moralnim zaleđem radio u društvu s nekakvim Lošotima, Čermacima, Rojsovima, Đapićima... Ali, napravio je pogrešku, i tu povratka nije moglo biti. Ne znamo je li Krstičević toga svjestan, ali zbog pisma njega i njegovih kolega u svim hrvatskim domovima proteklog je vikenda krenulo pitanje - što će sutra biti s nama, hoće li nas probuditi zvuk tenkova na ulicama?

I još nešto! Stavši iza Krstičevića, i protivnici i zagovarači poteza generala jednostavno su prekrižili i osramotili sve ostale časnike porukom: za njih se ne treba zalagati jer to ni ne zaslužuju!

KRIMINALIZACIJA: Jest, ima je. I traje već deset godina. Pljačka vlastite države i njezinih građana, ubojstva hrvatskih generala (Blaž Kraljević), političara (Ante Paradžik), primjena najgrublje i najprimitivnije sile protiv hrvatskih junaka prema kojoj su posljednja uhićenja ljudi osumnjičenih za šverc droge pravi dječji vrtić (Mile Dedaković-Jastreb), izolacija vlastite države od svijeta, isporuka uhićenika "na tone" u Haag, krediti za odabrane (pogledajte stranice 12. i 13. našeg tjednika) po kamatama od jedan ili dva posto, dok je većina bijednika plaćala, i danas to radi, po 10 do 12 posto.

To je kriminalizacije Domovinskog rata i cijele države. E, da i Mesićeva je izjava novosadskom radiju o potrebi da se svi svima ispričaju kriminalna, ali na nesreću svih koji papagajče o kriminalizaciji Domovinskog rata - ona se dogodila pred desetak dana.

MEDIJI: Komedija, doista komedija. Opet je bilo svega i svačega. Recimo samo ankete. Večernji je list donio rezultate prema kojima 36 posto građana podržava Mesićevu odluku, a u Jutarnjem je listu podršku Mesiću iskazalao 65 posto građana! I sva su istraživanja potpisana od ovlaštenih agencija. Jedino da nisu ispitanici traženi na različitim stranama svijeta! Bilo je dakako i bedastoća tipa - sad će nam vojsku voditi Rašete. Hoće, hoće, i Kadijevići, i Mamula...

I još nešto o medijima. Oni su po tko zna koji put na kraju ispali gotovo pa glavni krivci za sve. I sami generali u već famoznom pismu na nekoliko su mjesta prozvali medije zbog sudjelovanja u stvaranju atmosfere kriminalizacije Domovinskog rata. Istina je jedna - "samo" je afera o generalu Stipetiću i njegovu navodnu odlasku u Haag krenula u medijima, ali je opet svoj izvor definitivno imala među političarima. A i da nije, nitko generalima ne daje za pravo da prozivaju novinare! Barem ne u demokracijama!