Jutarnji list: 08. 10. 2000.

Dnevni osvrt Saborsku raspravu o ustavnim promjenama komentira Edita Vlahović

Razlike i među šestorkom

Zastupnički dom u petak je napokon započeo raspravu o ustavnim promjenama. Nastavit će je i idući tjedan, ali se već nakon prvog dana debate pokazalo da su razlike u stranačkim stavovima o nacrtu ustavnih promjena vrlo velike, čak i unutar šestorice. One su mu ipak dale prolaznu ocjenu, a slično misle i nacionalne manjine te Deniokratski centar Mate Granića. Zastupnići HSP-a i HKDU-a izričito su odbili predložene promjene, a Vladimir Šeks je u ime HDZ-a postavio takve uvjete za prihvaćanje ustavnih promjena da je jasno da HDZ-u nacrt ustavnih promjena nije prihvatljiv.

SDP HNS i IDS čvrsto zagovaraju stav da predsjednik države mora imati mogućnost raspuštanja Sabora ako ovaj izglasa nepovjerenje vladi i tumače da je to temeljni postulat demokracije koji sprečava dugotrajno parlamentarno iscrpljivanje. Takav stav zagovaraju i ustavnopravni stručnjaci. HSS nije, međutim, uvjeren da je to baš tako i smatra da predloženi model odudara od klasičnog parlamentarizma, ali će ipak, najavljuje, glasovati "za".

Iako su šestorica tvrdila da su tijekom dugotrajnog pripremanja nacrta ustavnih promjena o tom pitanju postignula međustranački dogovor Dražen Budiša u ime HSLS-a zatražio je ponovno detaljnije definiranje okolnosti u kojem šef države može posegnuti za tom mjerom. HDZ je, pak, izričito protiv mogućnosti da predsjednik države može raspustiti parlament ako se izglasa nepovjerenje vladi, a Vladimir Šeks tvrdi da se kriza vlade može riješiti i bez raspisivanja prijevremenih izbora. Tom neslaganju treba dodati i različita viđenja o položaju Županijskog doma (HDZ je zatražio čak uvođenje prava suodlučivanja sa Zastupničkim domom), o regionalnoj samoupravi (Budiši već sam taj termin miriši na stvaranje uvjeta za paradržave), o uvođenju povjerenika za pitanja obrane. Iako se na početku činilo da će se ustavne promjene provesti uz visok stupanj suglasnosti parlamentarnih stranaka, sve je izvjesnije da se to neće dogoditi. Štoviše, Branko Smerdel, profesor ustavnog prava na Pravnom fakultetu i jedan od stručnjaka koji je radio na nacrtu ustavnih promjena, izrazio je bojazan da ustavne promjene nakon dugotrajne debate u Saboru jednostavno ne prođu.

Upozorio je da su se stranke, kada su se već odlučile, na promjenu Ustava, još na proljeće trebale dogovoriti što uopće mijenjati i postići konsenzus. Smerdel upozorava da ustavno stanje u zemlji postaje sve kompliciranije, a i same su političke stranke odavno priznale da vlast i država funkcioniraju samo na temelju džentlmenskog sporazuma izbornih pobjednika. Svima je već, međutim, jasno da šestorica više nisu u stanju funkcionirati prema tim principima i da je hitno ustavno redefiniranje nužno. Ne prođe li ono sad u Saboru, nameće se ostavka Račanove vlade sa svim posljedicama koja ona sa sobom nosi.