Slobodna Dalmacija: 10. 10. 2000.

EUROPSKA UNIJA OGRAĐUJE SE OD DOKUMENTA IZASLANIKA UN-a ZA JUGOISTOČNU EUROPU

"Balkanska unija" predstavlja "privatni" projekt Carla Bildta!

Europska unija Bildtov dokument drži privatnom inicijativom i nečim što je u suprotnosti s vanjskom politikom EU-a, rekla je Christina Gallach, glasnogovornica visokog predstavnika EU-a za zajedničku vanjsku i sigurnosnu politiku Javiera Solane

Piše: Bruno LOPANDIĆ

Dokument Carla Bildta, odnosno njezin najsporniji dio, oko balkanske integracije zemalja i njihove međusobne uvjetovanosti, naišao je nakon hrvatskih reakcija i na drugu vrlo važnu odbijenicu — Europska unija Bildtov dokument drži privatnom inicijativom i nečim što je u suprotnosti s vanjskom politikom EU-a.

Glasnogovornica visokog predstavnika EU-a za zajedničku vanjsku i sigurnosnu politiku Javiera Solane, Christina Gallach, Slobodnoj je izjavila kako taj dokument ne predstavlja službeni stav EU-a.

Šef delegacije Europske komisije u Zagrebu ambasador Peer Vinther također je ustvrdio da dokument nije vidio.

— Mogu samo kazati ono što je ponovio i Chris Patten. Svaka zemlja u integracije ulazi pojedinačno i po vlastitim kriterijima. Naša je namjera da Hrvatska takve pregovore počne u Zagrebu na summitu 24. studenoga. Hrvatski put nema veze s čekanjem na SRJ — izjavio je za Slobodnu veleposlanik Vinther.

Europski diplomatski izvori, pogotovo oni u Bruxellesu, inicijative Carla Bildta nisu shvaćale ozbiljno, a jedan visoko pozicionirani europski diplomat nam je kazao kako takva inicijativa nije prva, a vjerojatno ni zadnja.

— Izgleda da gospodin Bildt često ide svojim putem. Imamo previše ozbiljnog posla da bismo se bavili nečijim inicijativama. Priče o nekoj nadnacionalnoj tvorevini koja će zajedno ući u EU nemaju veze s onime što smo ponudili zemljama u regiji, a to su pojedinačni ugovori, specifični za svaku zemlju u regiji.

Na zagrebačkom summitu planirano je da Makedonija potpiše sporazum, a Hrvatska započne pregovore. Sve ostalo ovisi o Hrvatskoj, ustvrdio je dužnosnik Europske komisije zadužen za Hrvatsku.

Pripremljeni sporazum o stabilizaciji i pridruživanju za Hrvatsku različit je od makedonskog u onom najvažnijem, ekonomskom dijelu, kojim se ističu posebitosti svake zemlje, a budući da u dokumentu stoji i tzv. evolutivna klauzula, koja obvezuje Uniju na nastavak odnosa sve do punopravnoga članstva, Hrvatski će se put ka EU-u odvijati najvećim dijelom bilateralno.

Uspjeh ekonomskih reformi, brzina kojom će Hrvatska usvajati i primjenjivati europske zakone i uspostavljati vladavinu prava bit će jedini meritum stvari, a ne Bildtove privatne inicijative. Inače, Bildt ne uživa veliki ugled u Bruxellesu, pa su mu u Europskoj komisiji prije desetak dana posvetili punih 15 minuta.

Povjerenik Europske komisije za vanjsku politiku Chris Patten nije baš sklon UN-ovu miješanju u europsku vanjsku politiku, a za nedavna posjeta Bruxellesu glavni tajnik UN-a Kofi Annan pohvalio je vanjsku politiku EU-a.

Uz Carla Bildta, UN je naviknut na slične ispade još jednog svojeg čovjeka, Jiria Diensbiera, koji je svojedobno predlagao razmjenu azila za Miloševićev silazak s vlasti. Tada se Kofi Annan našao u nebranome grožđu i morao izjaviti: "Riječ je o veoma osobnom mišljenju".

CHRISTINA GALLACH, GLASNOGOVORNICA JAVIERA SOLANE:

Hrvatska nema što čekati Jugoslaviju!

Moram priznati da nismo vidjeli taj dokument. Iznesene teze koje su došle do nas protivne su vanjskoj politici Europske unije i nisu ni na koji način vezane uz službenu politiku EU-a.

Istina je da je Hrvatska obuhvaćena regionalnim pristupom, no EU Hrvatskoj pristupa na individualnoj razini i upravo zbog tog načela Hrvatska vrlo skoro počinje individualne i bilateralne pregovore s EU-om oko sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.

Hrvatska ne mora niti će morati čekati SR Jugoslaviju da bi provela pristupanje EU-u — izjavila je Solanina glasnogovornica Christina Gallach.