Jutarnji list: 10. 10. 2000.

RATNI ZLOČINI Nakon što je Haag odobrio prve optužnice za zločine nad Hrvatima

Alija Izetbegović se povlači u strahu od Haaškog suda?

Izetbegovićevo povlačenje moglo bi biti motivirano istim razlogom kojim i nedavno umirovljenje Rasima Delića - strahom od završetka haaške istrage o zločinu u Grabovici

Piše: Snježana Pavić

SARAJEVO - Nakon što je haaško tužiteljstvo odobrilo optužice protiv 23 Bošnjaka iz Mostara kojima će se suditi na mostarskom županijskom sudu za zločine nad Hrvatima, Haaški sud bi uskoro mogao podignuti optužnice protiv bošnjačkih vojnih i političkih čelnika za zločin u Grabovici.

Iako je u ritam i logiku rada tužiteljstva Haaškog suda teško proniknuti, da će optužnice za Grabovicu biti podignute još ovog ljeta obećavala je sama glavna tužiteljica Carla Del Ponte. Poznato je da je Haag intenzivno istraživao ubojstvo 32 civila hrvatske nacionalnosti u Grabovici sjevereno od Mostara u rujnu 1993. godine.

Zanimanje samo za krupne ribe

Glavna tužiteljica od svog imenovanja ponavlja kako će se Haag usredotočiti samo na krupne ribe, a lokalnim će sudovima prepustiti suđenje običnim počiniteljima za zločine koji ne mogu upozoravati na višu razinu odgovornosti: Smatra se da istragom o Grabovici tužitelji smjeraju na sam vojni i politički vrh u Sarajevu.

Zato Haag nije dopustio kantonalnom tužiteljstvu u Sarajevu da samo vodi slučaj koji se u tom gradu istraživao od veljače 1998. godine. Početkom 1999. godine tužitelji su tvrdili da je istraga u završnoj fazi, no prije završetka i podizanja optužnice dokumentacija je predana haaškim tužiteljima koji su nastavili istragu. Kad je ovog proljeća Rasim Delić, ratni zapovjednik Armije BiH, objavio da se povlači s mjesta zapovjednika Vojske Federacije, to se tumačilo skorim dovršetkom haaške istrage o Grabovici. Povlačenje Alije Izetbegovića iz Predsjedništva BiH motivirano je istim razlogom, tvrde dobro upućeni izvori u Sarajevu. Prema njima, Izetbegoviću je Holbrooke ponudio da se sam povuče kako bi izbjegao mogućnost da bude optužen u Haagu. Kao tadašnji zapovjednik Armije BiH, Rasim Delić bi mogao biti odgovoran po zapovjednoj odgovornosti, po istoj logici po kojoj je osuđen i general Tihomir Blaškić.

Preživjeli dječaci svjedoci

Dovoljno je da se ustanovi da nije ništa učinio da zločin spriječi niti da otkrije i kazni počinitelje. Delić je tvrdio da je odmah nakon što je zločin počinjen naredio istragu, te da su za zločin bili osumnjičeni pripadnici Devete brdske brigade. To bi značilo da nikakvu odgovornost ne snosi Delić, nego sva krivnja pada na zapovjednika te brigade Ramiza Delalića Ćelu. Delalić je tvrdio kako nikakvu zapovijed nije dobio podsjećajući kako su zahvaljujući njemu preživjela dva dječaka, svjedoka zločina. Prije nekoliko mjeseci Delalić je napustio BiH.