Večernji list: 10. 10. 2000.

Granićeve balkanske vatre

Zašto bivši šef diplomacije podmeće Bildtove projekte onako kako ih je HDZ-ova desnica nekoć podmetala njemu

Piše: Višnja Starešina

Da je Anto Đapić pozvao najviše institucije ove države da zasjednu nad "tajnim" papirićem Carla Bildta i razmotre kako se oduprijeti njegovim pokušajima institucionalna povezivanja država bivše Jugoslavije, zvučalo bi to uobičajeno glupo, ali bilo bi to izrečeno iz vlastitih uvjerenja. Kad to učini bivši ministar vanjskih poslova Mate Granić, onda je to tako jadno, tako licemjerno i tako otužno.

Naime, Mate Granić još bi se mogao sjećati kako je to bilo kad mu je HDZ-ova desnica izvlačila gotovo istovjetne Bildtove "tajne" projekte jugoslavenskih asocijacija prikazujući ih kao opasne i relevantne dokumente, i to baš svaki put kad je trebalo napraviti neki iskorak u demokratizaciji zemlje kao uvjet za približavanje EU. I, za razliku od neupućena Đapića, Mate Granić dobro zna tko je Carl Bildt, koja je njegova specifična težina u međunarodnoj politici i koje su njegove mogućnosti za provedbu vlastitih projekata. Zna se da je njegov mandat, kao UN-ova izaslanika za Balkan, u vezi s Hrvatskom, trenutačno i formalno sveden na Prevlaku koja je još pod UN-ovom misijom, da je i to mjesto izmišljeno kako bi se bivšem švedskom premijeru i potrošenom političaru mogla negdje isplaćivati zadovoljavajuće visoka plaća, da taj njegov tim za stabilizaciju Balkana čine Bildt osobno, njegova tajnica Zhofia i njihov fikus u jednom od ispražnjenih ureda u politički umrtvljenoj ženevskoj Palači naroda.

Poznata je Bildtova fikcija o institucionalnu povezivanju država bivše Jugoslavije, i zajedničkoj integraciji u EU koju je dijelio s nekim krugovima bivše britanske politike, koja je međutim već nekoliko godina marginalizirana na političkoj sceni. Mate Granić još se vjerojatno sjeća da je i u vrijeme ozbiljnih mirovnih pregovora prije Daytonskog sporazuma Bildt obično bio pred vratima, da mu je povjerena uloga civilnog upravitelja BiH u vrijeme kad je u fokusu bila vojna komponenta plana. Da je Europska komisija poželjela koristiti se njegovim savjetima za budućnost Balkana i njegovu integraciju u EU, onda bi mu dali ured u Bruxellesu, a ne bi dokoličario na izmišljenu mjestu u UN-u u Ženevi, na kojem ipak mora, da opravda plaću i funkciju, barem jednom u godini napisati barem četiri kartice teksta o budućnosti Balkana.

Kao bivši vanjskopolitički ministar Mate Granić vjerojatno zna, bolje od drugih oporbenih političara, da hrvatska diplomacija upravo nastoji ishoditi podršku zemalja EU za što jasnije isticanje individualnog pristupa i u dokumentu Zagrebačkog summita, a potom i u SAA sporazumu Hrvatske i EU o kojem će pregovori biti otvoreni na tom summitu. Hrvatska je prema ostalim državama iz SAA procesa otprilike u položaju u kojem je Slovenija bila prema drugim državama bivše Jugoslavije 1992. ili 1993. godine i razvijajući se kao stabilna i demokratska država iskoristila tu prednost za izdvajanje iz balkanskog kruga.

Bivši je ministar vjerojatno svjestan da bi hrvatsko izdvajanje kao stabilne, uređene i demokratske države od ostatka Balkana, bilo mnogo jednostavnije i ranije da je svojom anakronom politikom upravo njegova bivša stranka nije u posljednje tri-četiri godine uporno vukla na Balkan. I vjerojatno je svjestan da svaka unutarnja radikalizacija, destabilizacija i balkanska retorika čine Hrvatsku sličnijom svojem istočnom susjedstvu. Zašto onda potpaljuje balkanske vatre na Bildtovim tajnim papirima? Za stjecanje jednokratnih političkih bodova? To su ipak prejeftini bodovi za jednog, makar i bivšeg, šefa diplomacije.