Večernji list: 10. 10. 2000.

NAKON UMIROVLJENJA

KOLIKA ĆE BITI MJESEČNA PRIMANJA UMIRO-VLJENIH GENERALA

Mirovina sedam generala 5200 kuna plus dodatak

* Bez obzira na plaće, mirovine vojnih osoba ograničene su - razlika ovisi o mogućem dodatku na mirovinu iz prava branitelja, na osnovi invalidnosti

Kolika će biti mirovina nedavno umirovljenih sedam generala? Maksimalno moguća, no i mnogo manja nego što su to mnogi mislili. Generali Gotovina, Ćosić, Krstičević, Filipović, Norac, Kapular, te admiral Domazet, kad već moraju u mirovinu, imaju sreću jer ih je umirovio Predsjednik Republike, a nesreću jer ih "kvači" novi Zakon o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba i ovlaštenih službenih osoba. Kad već moraju u mirovinu, sreća je u tome što kad ih umirovljuje vrhovni zapovjednik, bez obzira na godine radnog staža, te staža u vojnoj službi, u mirovinu odlaze po najpovoljnijim uvjetima, kao da su odradili 40 godina i idu u punu starosnu mirovinu. Za njih je loše to što bi im po starom zakonu mirovina bila mnogo veća od današnje.

Izjednačeni sa svim ostalim zaposlenima

Naime, novi je zakon djelatnike HV-a i MUP-a u velikom dijelu prava i načina izračuna mirovine gotovo izjednačio sa svim ostalim zaposlenima. Kao i na ostale radnike i na sve kategorije osiguranika obuhvaćenih spomenutim zakonom primjenjuju se opći propisi o najvišoj mirovini. To opet znači, da im se mirovine računaju prema godinama staža i aktualnoj vrijednosti mirovine i da u bruto iznosu mogu biti i 20.000 kuna, ali ono što će primiti na ruke neće biti nikada više od sadašnjeg iznosa maksimalne mirovine, odnosno oko 6000 bruto. To znači da, kad se od tog iznosa oduzmu porez i prirez, bez obzira na visinu plaće, a ovisno o prirezu i porezu, ni jedan od spomenutih sedam nedavno umirovljenih generala neće primiti na ruke više od oko 5200 kuna po osnovi mirovine.

Čista plaća general bojnika (dakle i D. Krstičevića, M. Filipovića, M. Norca, I. Kapulara) neto je oko 5700 kuna. General pukovnici (dakle i A. Gotovina i K. Ćosić) imaju čistu plaću oko 5900 kuna neto. Čista je admiralska plaća oko 6000 kuna neto. I uz mirovinu i uz plaću uvijek dodajemo "čista" stoga što ti, kao i ostali generali, vojne osobe ili osobe koje imaju primanja HRVI iz Domovinskog rata, obično imaju i različite dodatke na plaću. Osobna invalidnina HRVI sa stopostotnim oštećenjem, prve skupine, za general bojnika je 4289 kuna. Poseban dodatak istoj je osobi 2144 kune, a dodatak za njegu i pomoć druge osobe 4289 kuna. No, kako od njih nitko nije sa stopostotnom invalidnošću, pogledajmo druge iznose. Za 20-postotno oštećenje organizma desete skupine, primjerice, general bojnik bi imao pravo na osobnu invalidninu 128 kuna, te na posebni dodatak 64 kune. Za 50-postotno oštećenje sedme skupine invalidnina je 514 kuna, a posebni dodatak 257 kuna. Dakle, svi spomenuti dodaci na plaću, a poslije i na mirovinu, ovisno o stupnju oštećenja organizma i o skupini oštećenja mogu biti od 64 do 4300 kuna i mogu se zbrajati.

Dodaci - različiti

Mirovina general bojnika, dakle, bez obzira na to što je možda gotovo 9000 kuna, neće biti veća od oko 5100 kuna. Povećati ju mogu eventualni dodaci kao što su osobna invalidnina (prema stupnju oštećenja organizma i skupini), posebni dodaci ili dodaci za njegu i pomoć ili ortopedski doplatak. Mirovina ovisi o činu, ali su spomenuti dodaci za sve jednaki. No, i mirovina od 5100 kuna, dakle, različitim dodacima, za 50-postotnog invalida, može porasti oko 1000 kuna.

V. Širanović