Novi list: 15. 10. 2000.

NAKON ŠTO JE DRŽAVNA REVIZIJA UPOZORILA NA SRAMOTNU I NEZAKONITU ODLUKU KOJOM MATEŠINI KADROVI I DALJE OTPLAĆUJU STANOVE S KAMATOM OD 2 POSTO

RAČANOVA VLADA ŽMIRI NA POVLAŠTENE KREDITE

Stotinjak dužnosnika, službenika i namještenika i danas se nesmetano koriste prednostima, dok prosječni hrvatski građanin za stambeni kredit kod poslovne banke u najboljem slučaju plaća kamatu od 8,5 posto

ZAGREB - Unatoč tome što je državna revizorica Šima Krasić u posljednjem izvješću apostrofirala povlaštene stambene kredite za državne dužnosnike, i iznijela milijunske iznose što ih je bivša vlada za tu svrhu platila iz državnog budžeta, Račanov kabinet izgleda nema namjeru ukinuti niti izmijeniti sramotnu, a uz to i protuzakonitu, odluku svojih prethodnika.

Stotinjak dužnosnika, službenika i namještenika koji su zahvaljujući Matešinoj vladi došli do dugoročnih stambenih kredita s nezamislivom kamatom od dva posto i danas se nesmetano koriste tom blagodati, dok prosječni hrvatski građanin za stambeni kredit kod poslovne banke u najboljem slučaju plaća kamatu od 8,5 posto. No u Račanovoj vladi to, izgleda, ne smatraju problemom. Na pitanje namjerava li Vlada mijenjati spornu odluku, odgovora iz Banskih dvora nismo dobili. Preko premijerove glasnogovornice poručeno nam je samo da “ova vlada nije odobrila nikakve povlaštene kredite”.

Priča s dužnosničkim kreditima počela je 1998. godine, kad je Matešina vlada donijela Odluku o zadovoljavanju stambenih potreba dužnosnika i službenika u tijelima državne vlasti, i odredila da će sredstva od prodaje državnih stanova oročiti kod poslovne banke s najboljim uvjetima kreditiranja. Državni je novac pohranjen kod Privredne banke Zagreb, ali bez oročenja, pa je država ostala kraća za pripadajuće kamate. No kamate očito nisu zanimale bivšu vlast, jer je već u travnju iste godine Vlada zagrabila u taj novac ne bi li pomogla stambenom zbrinjavanju svojih kadrova.

S PBZ-om je u travnju 1998. sklopljen ugovor o odobravanju stambenih kredita državnim dužnosnicima, službenicima i namještenicima. Privredna je banka osigurala kreditna sredstva od 17 milijuna kuna. Dogovoreni su dugoročni stambeni krediti s rokom otplate od 10, 15 i 20 godina, s kamatnom stopom od 7 posto godišnje, a utvrđeno je da će 5 posto kamate platiti Vlada, a 2 posto korisnici kredita.

Za niti mjesec dana, Privrednoj je banci na račun sjelo 5,8 milijuna kuna iz državnog proračuna, i to iz sredstava prikupljenih od prodaje državnih stanova. U dvije godine za povlaštene kredite iskorišteno je 16,9 milijuna kuna, a uz kamatu od 2 posto, korisnici kredita dobili su obavezu da moraju najmanje 10 godina provesti u tijelima državne vlasti.

Budući da je ta kreditna linija u skladu s odlukom Matešine vlade još na snazi, a spornu odluku nitko ne namjerava mijenjati, stotinjak službenika nastavlja otplaćivati stanove uz beneficije koje je prosječan porezni obveznik doduše platio, ali ih osobno može samo sanjati.

Račanova vlada u poziciji je da poništi skandaloznu odluku prethodnika, i u državnu kasu vrati 5,8 milijuna kuna. Zašto se već nije poslužila svojim ovlastima u cilju stalno proklamirane socijalne pravde, teško je razumjeti. Osim ako u pitanju nisu osobni interesi, jer ne treba zaboraviti da oko premijera Račana danas sjede - službenici bivše vlade.

LJ. BRATONJA MARTINOVIĆ