Slobodna Dalmacija: 17. 10. 2000.

U ZADRU POČELO SUĐENJE OSUMNJIČENIMA ZA RATNE ZLOČINE U BiH

Nekić i Stipić skrivali Ahmićane?

U optužnici protiv Željka Stipića navodi se da je Vladi Ćosiću isposlovao prijavu prebivališta u Zadru pod lažnim imenom Ivan Vuleta - Bivši načelnik SZUP-a Joso Nekić tereti se da je prikrio rezultate istrage o boravku ahmićke grupe na zadarskom području

Piše: Ivica MARIJAČIĆ

ZADAR - U općinskom sudu u Zadru u ponedjeljak je počelo suđenje časniku HV-a Željku Stipiću optuženom za pružanje pomoći osumnjičenom počinitelju ratnog zločina u Ahmićima, te bivšem načelniku zadarskog SZUP-a Josi Nekiću optuženom za pružanje pomoći osumnjičenom počinitelju ratnog zločina i za zloporabu položaja i ovlasti. Općinski sudac Boris Babić je saslušao pet od predviđenih šest svjedoka, te zakazao nastavak rasprave za 23. listopada, kada će se saslušati preostali svjedok, službenik SZUP-a Žoni Matek. Prvookrivljenog Željka Stipića je branio odvjetnik Ante Nobilo, a drugookrivljenog Nekića zadarski odvjetnik Milan Petričić. Branitelj Stipića, odvjetnik Nobilo je zatražio ukidanje pritvora za svog branjenika, ali je Sud to odbio. Prema tome, Stipić ostaje u pritvoru, a Nekić se brani sa slobode.

"Nismo krivi"

Na početku glavne rasprave, a nakon čitanja optužnica, prvookrivljeni Stipić je rekao da se ne osjeća krivim, te da obranu prepušta odvjetniku Nobilu, a sam će se braniti šutnjom, kao i u istrazi. Drugookrivljeni Nekić je izjavio da nije kriv, ali dat će svoj iskaz kad dođe trenutak za to. Zastupnik optužbe, državni odvjetnik Hrvoje Visković je zatražio da se rasprava održi bez nazočnosti javnosti, no Sud je odbio taj njegov zahtjev, dopustio je novinarima da prate rasprave, čak i kad je svjedočio službenik SZUP-a prihvativši reakciju odvjetnika Nobila koji se pozvao na odluku ministra unutarnjih poslova kojom se dopušta svjedočenje službenicima SZUP-a.

Kao svjedoci u ovom predmetu Sud je u ponedjeljak pozvao Milu Vulića, nekadašnjeg načelnika općine Jasenice, Zorana Bilušića, ribara iz Zadra, Igora Bošnjaka, automehaničara iz Zadra, Milana Odaka, pilota i časnika HRZ-a sa Zrakoplovne baze u Zemuniku, Zdenka Martinovića, službenika zadarskog SZUP-a. Pozvan je i Žoni Matek, službenik SZUP-a, ali se nije odazvao, a očekuje se idućeg ponedjeljka.

U optužnici protiv Željka Stipića se navodi da je on početkom svibnja 1998. godine u Zadru, Vladi Ćosiću za kojeg je znao da je osumnjičen za kazneno djelo ratnog zločina protiv civilnog pučanstva počinjenog u Ahmićima, isposlovao prijavu prebivališta u Zadru i predstavljao ga drugim osobama pod lažnim imenom Ivan Vuleta, te posredovao mu pri kupnji kuće, kao što mu je pomagao i na druge načine da ne bude otkriven.

U optužnom aktu protiv bivšeg načelnika SZUP-a u Zadru Jose Nekića navodi se da je u svibnju 2000. godine dobio usmeni nalog od svog pretpostavljenog ravnatelja SZUP-a Franje Tureka da utvrdi kriju li se osobe osumnjičene za ratni zločin na zadarskom području. Kad je od svojih operativaca dobio potvrdan odgovor na to, odnosno da se kriju na području Maslenice, Nekić je u namjeri da se ne otkriju, iz izvješća svojih djelatnika izbacio dijelove koji ukazuju na nazočnost tih ljudi, te je tako ispravljeno izvješće poslao ravnatelju SZUP-a Tureku. Time je, stoji u optužnici, pomogao počiniteljima ratnog zločina da ne budu otkriveni i zlorabio položaj i ovlasti.

Svjedok Milan Odak je rekao pred Sudom da optuženog Stipića poznaje od srpnja prošle godine kada ga je zamolio da za njegova vojnika Ivana Vuletu napravi Ugovor o podstanarstvu na njegovoj Odakovoj adresi u Zadru, što je ovaj i učinio. Odak je upoznao nakon toga Vuletu za kojega kaže da je smiren, uljudan i kulturan čovjek. Svjedok Igor Bošnjak posredstvom Stipića upoznao je Vuletu na brodu u luci Vitrenjak u Zadru, lani oko Božića.

Slično je tvrdio i svjedok Zoran Bilušić koji je Vuletu upoznao također posredstvom optuženog Stipića, a Mile Vulić je zajedno radio sa Stipićem u 66. pukovniji HV-a, a osim toga Stipićeva žena je Vuliću daljnja rodica. Vulić je rekao da je u Maslenici sretao svojedobno i Darija Kordića, a znao je jedino to da u Maslenici žive i drugi iz Hercegovine, no "nisam imao dojam da se kriju", rekao je Vulić.

Obrana zadovoljna

Kad su mu pokazane fotografije četvorice osumnjičenih za ratni zločin u Ahmićima, Vulić je rekao da među njima ne prepoznaje Vladu Ćosića, iako je u Maslenici sretao osobu koju su mu predstavljali kao Vladu Ćosića.

Zdenko Martinović, djelatnik zadarskog SZUP-a, rekao je pred Sudom da su on i njegov kolega Žoni Motek dobili nalog načelnika SZUP-a u Zadru da provjere, nalaze li se osobe osumnjičene za ratni zločin, na području Karina. U akciji koju su poduzeli, njihov izvor im je potvrdio kako ima informaciju od Željka Stipića da se nalaze na obrovačkom području.

U Zadru su napravili službenu zabilješku, a nakon toga načelnik SZUP-a Joso Nekić je od njih zatražio da iz teksta izbrišu ime Željka Stipića i Hrvatska vojska, dok im je usmeno rekao da se te osobe ne nalaze na zadarskom području. No, Martinović nije precizirao na koga je Nekić pritom mislio, na Stipića ili na četvoricu osumnjičenih za ratni zločin. Načelnik je i inače korigirao naše zabilješke, izjavio je Martinović koji je dodao da tome nije pridavao važnost. Bez izričite naredbe Nekića, nismo na tome mogli dalje raditi, istaknuo je on.

Obrana optuženih, odvjetnici Petričić i Nobilo, izjavili su da su zadovoljni dosadašnjim dijelom postupka.