Vjesnik: 23. 10. 2000.

Koštunica u Sarajevu: Neću se ispričati!

SARAJEVO, 22. listopada (Od Vjesnikova dopisnika) - Jugoslavenski predsjednik Vojislav Koštunica, koji je u nedjelju nakratko posjetio Sarajevo, izjavio je da se neće ispričati Bošnjacima i Hrvatima zbog zločina koji su u proteklih deset godina počinjeni u Hrvatskoj i BiH! Na tiskovnoj konferenciji na sarajevskom aerodromu nakon sastanka što ga je u zračnoj luci imao s bosanskohercegovačkim i međunarodnim službenicima, Koštunica je izjavio da od njega ne treba očekivati »jednostrane izjave i prazne isprike« toga tipa, te kazao da je za normalizaciju odnosa između naroda u području »potrebno vraćanja povjerenja, što se može postići samo istinom«. Zločina je, kaže, bilo na svim stranama, te je nužno »istraživanje onoga što se doista dogodilo«, na samo u zadnjem desetljeću, već i prije.

Koštunica se u Sarajevu založio i za potpunu primjenu Daytonskog mirovnog sporazuma, uključujući i posebne veze Republike Srpske sa SRJ, najavio uspostavu diplomatskih odnosa BiH i svoje zemlje te kazao da se, kada je riječ o odnosima Beograda s Haaškim tribunalom, radi na ponovnom otvaranju ureda ICTY-a u jugoslavenskoj prijestolnici, zatvorenog 1996. godine.

Koštunica je, inače, u Sarajevu doputovao u nedjelju popodne, nakon »privatnoga« boravka u Trebinju, gdje je nazočio ceremoniji polaganja zemnih ostataka pjesnika Jovana Dučića u novootvoreni pravoslavni hram »hercegovačku Gračanicu«. Jugoslavenski je predsjednik u Sarajevo, u »politički posjet« kako ga je nazvao, došao helikopterom što ga je osigurala Misija UN-a za BiH, a nakon jednoipolsatnog boravka odletio je za Podgoricu, na sastanak s tamošnjim dužnosnicima.

U zgradi sarajevske zračne luke sastao se s predsjedajućim tročlanoga Predsjedništva BiH Živkom Radišićem, članom toga tijela Halidom Genjcom, te s Dražankom Primorcem, vanjskopolitičkim savjetnikom hrvatskoga člana Predsjedništva Ante Jelavića. Glavne teme razgovora, kojima je nazočio i šef UN-ove misije u BiH Jacques Paul Klein, bile su uspostava diplomatskih odnosa te pitanje sukcesije imovine bivše Jugoslavije. Koštunica, ali i ostali sugovornici, najavili su mogućnost skore uspostave diplomatskih odnosa BiH i SRJ, pošto SRJ dobije novu vladu.

Halid Genjac, član Predsjedništva BiH koji je naslijedio Aliju Izetbegovića, izjavio je da je došao na sastanak s Koštunicom očekujući razgovore o uspostavi diplomatskih odnosa na daytonskim načelima, dakle bezuvjetno, te da razgovorima djelomično zadovoljan. »Ovo je početak bolje budućnosti«, kazao je Klein, dodavši da je cilj uspostava konstruktivnih bilateralnih odnosa. Gotovo jednako euforičan bio je srpski član Predsjedništva Radišić, kazavši da je riječ o »događaju nade«. »Mi smo dali potporu uključivanju SRJ u međunarodne organizacije, ali s tim da ta zemlje prođe istu proceduru kao i ostale zemlje na teritoriju bivše Jugoslavije«, izjavio je ministar vanjskih poslova BiH Jadranko Prlić. »Očekujemo da će prvi međunarodni kontakt novog ministra vanjskih poslova SRJ biti upravo s BiH i da će to biti prilika za uspostavu diplomatskih odnosa i otvaranju procesa normalizacije - liberalizacije trgovine, rješavanja pitanja dvojnog državljanstva i sl.«, dodao je Prlić.

Alenko Zornija