Novi list: 24. 10. 2000.

ŠTO STOJI U IZVJEŠTAJU STRUČNE SKUPINE NATO-a O STANJU U HRVATSKOJ VOJSCI, NEDAVNO PRISTIGLOM IZ BRUXELLESA U ZAGREB

NATO UPOZORAVA: BESPARICA OZBILJNO NAGRIZA MORAL VOJNIKA

ZAGREB - Nedugo nakon što je prošlog Ijeta otišla iz Hrvatske, poslije višetjednog ispitivanja kompatibilnosti naših Oružanih snaga s NATO standardima, od skupine visokih američkih časnika NATO saveza ovih je dana iz Bruxellesa u Ministarstvo obrane stigao neugodan odgovor: širom Hrvatske vojnici vrlo teško žive.

Kako piše u izvještaju NATO časnika - naš list dobio je na uvid jedan njegov dio, koji se odnosi na prilike koje vladaju u vojsci, plaće, školovanje i rješavanje stambenih problema - kvaliteta života u Hrvatskoj vojsci veoma je niska u usporedbi s onom u NATO savezu. Štoviše, otkrili su NATO časnici, kvaliteta života osnovni je problem u Hrvatskoj vojsci.

Stručni tim NATO saveza na početku svog posjeta Hrvatskoj sastao se u Zagrebu sa zamjenikom ministra obrane Zlatkom Gareljićem i tadašnjim zamjenikom načelnika Glavnog stožera generalom Damirom Krstičevićem. Tim u kojem je bilo 20-ak časnika vodio je brigadir Alen Stolberg. Uz kompatibilnost s NATO standardima, časnici su procjenjivali obrambenu sposobnost naše zemlje, a nakon što su posjetili više vojarni i postrojbi svih triju rodova oružanih snaga dali su stručnu ocjenu u kojoj mjeri one odgovaraju NATO standardima i što u njihovom radu i ustroju trega mijenjati. Dobiveni rezultati trebali bi poslužiti i u izradi akcijskog plana Hrvatske za pristup u punopravno članstvo u NATO, a trebali bi pomoći i u očekivanom preustroju Oružanih snaga.

Vojniku ročniku 20 dolara mjesečno

Međutim, kako iz NATO-a upozoravaju hrvatsko Ministarstvo obrane, nemogućnost rješavanja stambenih problema i nesklad u plaćama ozbiljno narušavaju moral vojnika, na što, kako savjetuju NATO časnici, valja posebno pripaziti tijekom preustroja Oružanih snaga.

U izvještaju doslovce piše da je kvaliteta života osnovni problem u hrvatskim Oružanim snagama. Štoviše, što osobito zabrinjava, u Ministarstvu obrane još nisu pronašli način na koji bi se suočili s tim problemom i riješili ga. Iako upravo o njegovom rješavanju ovisi djelotvornost pripadnika Oružanih snaga, jer nema zadovoljnog vojnika i časnika koji nije riješio problem stanovanja, napredovanja u karijeri i umirovljenja.

Za ročnike Hrvatske vojske stoji da za vrijeme služenja vojnog roka, koji traje deset mjeseci, mjesečno dobivaju samo 20 dolara, a nemaju nikakve odgovornosti niti mogućnosti daljnjeg napretka.

Kao najrasprostranjeniji problem NATO časnici u svom izvještaju označavaju nemogućnost rješavanja stambenog pitanja. U svom izvještaju barataju preciznim brojkama: od sredine prosinca 1997. godine 8.665 osoba dobilo je državne stanove, a 2.586 stambene kredite. Time su riješeni stambeni problemi velikog broja ranih veterana, obitelji nestalih i palih branitelja i osoblja zaposlenog u Ministarstvu obrane i Glavnom stožeru.

Plaće nisu rasle pet godina

Trenutačno je pred Ministarstvom obrane više od deset tisuća zahtjeva za dodjelom stana ili stambenih kredita, dok se od toga čak 8.272 zahtjeva odnose na djelatnike Ministarstva obrane i Oružanih snaga koji su u službi od 1991. i 1992. godine, dakle od početka rata. Mnoge od tih zahtjeva Ministarstvo se obavezalo ispuniti ugovorima s djelatnicima, a u izvještaju NATO-va radna skupina ispravno zaključuje da će, s obzirom na stanje proračuna, nedostajati sredstava za ispunjenje tih ugovora.

Nemogućnost rješavanja problema stana negativno djeluje na vojnički moral i na ispunjavanje dnevnih operativnih zadataka. Problem je osobito izražen kod starijih časnika, koji premještajem u novo mjestio službe ne dobivaju odgovarajuću pomoć u tom pogledu.

Prema uvidu NATO-ve radne skupine, životni standard zaposlenih u vojsci vrlo je nizak, osobito kada se usporedi s ostalim civilnim službama. Plaće su vrlo niske, kako za časnike, tako i za dočasnike: nisu rasle već pet godina. Na zadovoljavajući način nije riješen ni sustav plaća, što znači da veća odgovornost i veći položaj ne podrazumjeva istodobno i veću plaću. Časnici imaju dojam da im se stopiraju promaknuća. kako bi se smanjili izdaci za plače. Sve se to odražava na moralu.

Pohvale obrazovnom sustavu

Nesrazmjer kada su plaće u pitanju osobito se odražava kada se usporede plaće u gardijskim brigadama, koje čine velik dio ukupnog broja vojnika. Naime, dočasnik u gardijskoj brigadi, zbog gardijskog dodatka, ima veću plaću od visokog časnika. NATO časnici stoga predlažu da se usklade platne liste, kako bi se uskladile i životne prilike različitih dijelova Hrvatske vojske.

Kada je, pak, riječ o školovanju, stručnjaci NATO-a uglavnom pronalaze samo riječi hvale. Obrazovni sustav oblikovan je po uzoru na američki i nadopunjavanje zapadnih savjeta i doskorašnjeg borbenog iskustva dalo je dobre rezultate. Hrvatska je, nije promaklo američkim časnicima, dobro iskoristila američki međunarodni vojno-obrazovni program (IMET), pa je danas u redovima Hrvatske vojske više od 200 časnika koji su diplomirali na američkim školama, uključujući i one najviše.

Američki časnici u svom izvještaju ne navode ništa što hrvatskim vlastima nije dobro poznato: vojska živi loše, a suprotan dojam stvoren je zbog sitnog sloja privilegiranih. Sve to ministra obrane Jozu Radoša i vrhovnog zapovjednika Stipu Mesića stavlja na veliku kušnju: hrvatske Oružane snage zahtijevaju hitne reforme, koje će voditi rješavanju nagomilanih životnih problema, a ne prepucavanje oko ovlasti nad vojskom.

Denis ROMAC