Vjesnik: 24. 10. 2000.

Radnice »Revije« započele štrajk koji će trajati sve do isplate plaća

ŠIBENIK, 23. listopada - Radnice šibenskog tekstilnog poduzeća »Revija« okupile su se u ponedjeljak u sedam sati u pogonu i započele štrajk, kako su i najavile. Na referendumu se više od 280 radnica odlučilo za štrajk do konačne isplate triju zaostalih plaća.

»Odlučile smo štrajkati do daljnjega jer smo svjesne da štrajkom nemamo što izgubiti jer posla ionako nema dovoljno«, rekla je Anica Gojanović, predsjednica tvorničke podružnice SSSH-a. U ponedjeljak prijepodne oformljen je i štrajkaški odbor koji je zatražio prijem kod direktora »Revije« Miljenka Stošića, ali ih on do 13 sati nije primio niti je došao do pogona u kojem radnice štrajkaju.

Dva dana prije, iza zatvorenih vrata, sastali su se župan šibensko-kninski Gordan Baraka, predstavnici Nadzornog odbora »Revije« i predstavnici Sindikata i tom je prilikom zauzet stav da se trenutačno teško stanje u poduzeću mora prevladati ali nije precizirano kako.

»Za sada nema naznaka da će se radnicima moći isplatiti zaostala potraživanja. To što direktor izjavljuje da se novac prikuplja prilično je nerealno jer je njihov njemački partner u ponedjeljak uspio sakupiti svega 45.000 njemačkih maraka što nije dovoljno niti za isplatu 30 posto plaće iz srpnja, a kamoli za ostatak. Od nikoga drugoga novac se ne može nabaviti, a radnice su odlučne štrajkati sve do konačne isplate svih zaostalih plaća koje se, inače isplaćuju u dva dijela u maksimalnom iznosu od 1.500 kuna. Ako uskoro ne bude isplate triju zaostalih plaća, realno je očekivati pokretanje stečaja«, kaže Svetislav Džale, županijski povjerenik SSSH-a koji je u ponedjeljak posjetio radnice u štrajku. Tko je taj koji će pokrenuti stečaj u ovom trenutku nije poznato jer je još uvijek nepoznata vlasnička struktura poduzeća i knjiga dioničara. Pretpostavlja se da je Hrvatski fond za privatizaciju (HFP) postao većinski vlasnik »Revije« ali to će se sa sigurnošću znati tek za koji dan.

Miljenko Stošić ostaje pri svojoj ranijoj izjavi da je štrajk poguban za »Reviju« i da joj se štrajkom zadaje konačni udarac. Izlaz »Revije« iz sadašnjeg stanja koje karakteriziraju nagomilani gubici i nedostatak ugovorenog posla u pronalasku je strateškog partnera, a njega zasad nema na vidiku. Direktor Stošić tvrdi da je i »Revija«, poput ostalih tekstilnih kuća koje su propale posljednjih godina, žrtva precijenjene kune te kašnjenja u odobravanju sanacije, koja je realizirana prije skoro dvije godine. Sanacija je, tvrdi Stošić, došla kasno jer je »Reviju« u međuvremenu napustio njemački partner »Marc Aurel«.

U zemljama istočne Europe cijena rada je znatno niža zbog čega svjetske modne kuće odlučuju partnere pronaći na tom području. Uz to, otvaranjem tržišta u Srbiji hrvatski tekstilci, koji su ranije znali ostvarivati milijardu maraka izvoza, dovedeni su u katastrofalan položaj jer je cijena rada u Srbiji manja čak za 50 posto u odnosu na hrvatsko tržište. (J. Klisović)