Večernji list: 25. 10. 2000.

PROPALI POSJET

PROPALO PREMIJEROVO PUTOVANJE S GOSPODARSTVENICIMA U SAD

Clinton i biznismeni dvaput uzalud čekali hrvatsko gospodarsko izaslanstvo

* Propušteni susreti sa 60 moćnika iz Silikonske doline!

Vladino gospodarsko izaslanstvo koje je u rujnu trebalo otputovati u Sjedinjene Američke Države najvjerojatnije tamo neće ići idućih šest mjeseci. Protraćen je dobar odjek boravka predsjednika Stjepana Mesića i premijera Ivice Račana u Washingtonu. Interes koji su američki gospodarstvenici tada pokazali za ulaganja i suradnju, Hrvatska nije iskoristila, čini se, iz pukog šlamperaja. Iako je s onu stranu Atlantika sve bilo organizirano, u Zagrebu su stvari zapele - jedan od datuma odlaska u Sjedinjene Države poklopio se s odlaskom premijera Račana na laburističku konvenciju u London, a nakon toga u igru za voditelja izaslanstva ušao je, prema informacijama kojima raspolažemo, Slavko Linić. No, čini se da ni on to nije shvatio kao gospodarski prioritet, pa su organizatori turneje, koji su u sve to uložili velik trud, procijenili da hrvatska Vlada - ne misli ozbiljno.

Amerikanci začuđeni

Prema informacijama iz povjerljivih izvora, američka je strana začuđena i teško može shvatiti razloge nedolaska, to više jer je pokrovitelj tog događaja bio predsjednik SAD-a Bill Clinton. Prigodom prve odgode dogovorenih posjeta i susreta s američkim gospodarstvenicima, u Washington je stigla isprika da premijer Račan ima drugih obveza (put u London), ali kad su drugi put otkazani ponovno zakazani susreti, isprike nije bilo.

U Washingtonu je postojala jasna koncepcija o turneji hrvatskih gospodarstvenika po SAD-u i područjima suradnje. Prioritet je bio turizam i pronalaženje američkih partnera koji bi bili spremni ulagati. Bila je stvorena i povoljna klima u američkim medijima. Usto su u središtu turneje naših gospodarstvenika bili elektronski biznis i financije.

Šteta je to veća što su predsjednik Bill Clinton i članovi njegova kabineta hrvatskom dvojcu obećali apsolutnu podršku Bijele kuće i State Departmenta pri okupljanju najistaknutijih gospodarstvenika, i to na našu molbu. A nije isto kada neka zemlja sama po SAD-u traži partnere i kada je u tome podrže tamošnji predsjednik i State Department. Potpuno nepotreban gaf hrvatska si Vlada - u trenutku kad vapimo za stranim ulaganjima - nije smjela dopustiti.

Nije trebalo ni snižavati razinu voditelja izaslanstva s premijera Račana na potpredsjednika Linića jer to strogi američki protokol teško može razumjeti, to više što je s njihove strane u igri bio sam predsjednik. A takav se posjet više neće moći organizirati u vrijeme Clintonove administracije.

Već je mogao stići kapital

Američka se strana vjerojatno (malko) ohladila. Nije ni čudo. Tamo netko eventualno može razumjeti da se jednom nešto otkaže, ali dvaput je previše.

SAD je u jeku predsjedničke kampanje, najneizvjesnije u posljednje četiri godine. Izbori su zakazani za 7. studenoga. Glasači su podijeljeni. Ne zna se tko će u iduće četiri godine stanovati u Bijeloj kući i u State Departmentu. Demokrati su te pozicije zauzeli prije osam godina, pa Hrvatska gotovo da i nema iskustava s republikanskim političarima. Za Mesićeva i Račanova boravka u Washingtonu nije bilo previše kontakata s republikancima. Otkazani posjeti bili su jedinstvena prilika da se naši dužnosnici upoznaju s ljudima iz oba tabora.

Iako po Zagrebu kolaju priče da Vlada nije bila zadovoljna razinom gospodarstvenika s onu stranu Atlantika s kojima su dogovoreni susreti, to nije točno. Bilo je planirano da izaslanstvo posjeti više američkih gradova, no na kraju su organizirani susreti u New Yorku i San Franciscu, gdje se naše izaslanstvo trebalo susresti sa šezdesetak gospodarstvenika, od kojih je većina iz glasovite Silikonske doline. Na predviđenom skupu na sveučilištu Stanfordu, uz gospodarstvenike, bila je najavljena i savjetnica Georgea Busha za nacionalnu sigurnost Condoleezza Rice. I u New Yorku je trebao biti priređen skup u jednoj istaknutoj američkoj trgovinskoj organizaciji s iznimno dobrim političkim vezama...

Bit će potrebno barem pola godine da se šteta djelomično popravi. A možda je već moglo nešto američkog kapitala stići u Hrvatsku i smanjiti crne brojke u zavodima za zapošljavanje!

Marina Šerić