Slobodna Dalmacija: 27. 10. 2000.

IMENOVAN TIM ZA SURADNJU S EUROPSKOM UNIJOM

Neven Mimica - glavni pregovarač s Europom

Piše: Bruno LOPANDIĆ

ZAGREB — Hrvatska Vlada je u četvrtak donijela odluku o imenovanju tijela za skorašnje pregovore između Hrvatske i EU-a o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju koji bi trebali započeti tijekom zagrebačkog summita EU-a, 24. studenoga. Jednoglasnom odlukom odlučeno je da se na čelu pregovaračkog tima nađe Neven Mimica, zamjenik ministra gospodarstva. Uz Mimicu, u tom tehničkom timu nalazit će se i Vladimir Drobnjak, budući hrvatski veleposlanik pri EU-u, te predstavnici svih resornih ministarstava. Uz pregovarački tim Vlada je imenovala i državno izaslanstvo za pregovore s EU-om na čijem čelu će se nalaziti ministar vanjskih poslova Tonino Picula. Trećom odlukom određena je i koordinacija za pregovore s EU-om koja će se sastojati od svih resornih ministarstava, jer pregovori s EU-om o stabilizaciji i pridruživanju obuhvaćaju sve grane djelatnosti.

Na sjednici Vlade je rečeno kako će do početka pregovora biti donesena i pregovaračka platforma. Predsjednik Vlade Ivica Račan rekao je da se radi o ključnom koraku hrvatske Vlade.

— Uspješnost pregovora s EU-om test je uspješnosti rada Vlade. Riječ je o teškom poslu, a nakon zaključenja pregovora o sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju tek nam slijede uvjeti za punopravno članstvo — naglasio je Račan. Predstavnici hrvatske Vlade se nadaju da će pregovori o stabilizaciji i pridruživanju biti završeni do početka ljeta.

Europska komisija u četvrtak je izrazila zadovoljstvo zbog odluke Vlade o imenovanju pregovaračkog tima. Glasnogovornik europske komisije Gunnar Wiegand izjavio je Slobodnoj da europska komisija ne postavlja uvjete oko unutarnje organizacije pregovaračkog tima već da joj je važno efikasno funkcioniranje tih stručnjaka.

Hrvatska na summitu EU-a 24. studenog započinje pregovore o stabilizaciji i pridruživanju koji će, prema općim procjenama, trajati oko šest mjeseci. Taj sporazum ujedno je i dobra priprema za kasniji proces pregovaranja i to o punopravnom članstvu, kada Hrvatsku očekuje 80 tisuća stranica uvjeta poznatih pod nazivom Acqueuis Communitaire.