Jutarnji list: 29. 10. 2000.

Kriminal u bivšem državnom vrhu?

Piše: Ivanka Toma

Mnogi bi se uskoro mogli iznenaditi rezultatima istrage koja se vodi protiv zločinačke organizacije poručila je Dunja Pavliček Patak, glavna tužiteljica u procesu protiv zagrebačke "mafije". Istraga će se, tvrdi ona, usmjeriti na imena koja ne spadaju u kriminalni milje i to će mnoge iznenaditi.

Hoće li tužiteljica na vrh liste optuženih posložiti imena iz vrha bivše vlasti, ili će se piramida organiziranog kriminala, barem za sada, zaustaviti na drugom ešalonu, nije željela reći. Razlog njene šutnje očigledno je motiviran interesima same istrage, ali vrlo vjerojatno i određenom dozom neizvjesnosti što će od onog što je doznala tijekom istrage o organiziranom kriminalu i njegovim karikama u raznoraznim institucijama na kraju uspjeti i dokazati.

Svi znaju da su se glavni narkodileri naveliko koristili iskaznicama tajnih službi te da su u njima imali svoje suradnike i zaštitnike. Pokojni Damir Džeba Dado time se čak i javno hvalio te po zagrebačkim kafićima pokazivao iskaznice SZUP-a i HIS-a. Legitimacijama tajnih službi navodno se koristio i Ivan Skender osoba o kojoj su Ivić Pašalić, Gojko Šušak, Ivan Penić i Miroslav Tuđman, kako proizlazi iz stenograma razgovora vođenog 1997. godine na Pantovčaku, pokojnom predsjedniku Tuđmanu govorili da je glavni narkodiler u Hrvatskoj. Također se zna da se dobar dio organizirane trgovine drogom, krađe automobila, šverc oružjem i tko zna čega još, odvijao pod okriljem vrlo moćnih pojedinaca iz Ministarstva obrane. Novine pišu, što neformalno potvrđuju i neki od dužnosnika bivše vlasti, da se droga sportskim avionima "cessnama" dovozila u vojnu bazu u Šepurinama kraj Zadra, tamo prepakiravala i distribuirala dalje. U kontekstu glavnih nosioca organiziranog kriminala u javnosti se već godinama spominju Mladen Naletilić Tuta, Vinko Martinović Štela, Ivan Andabak, a u posljednje vrijeme u taj krug se svrstavaju i generali Ante Gotovina te Ante Roso.

Čak je i Miroslav Tuđman pokojnog predsjednika (što se vidi iz spomenutog stenograma) upozoravao da se organizirani kriminal infiltrirao u državne institucije. Bivši ministar unutarnjih poslova i bivši predstojnik UNS-a Ivan Jarnjak ovih je dana i javno rekao da se od UNS-a i MUP-a skrivao šverc droge. To je potvrdio i smijenjeni MUP-ov inspektor za droge Tomislav Stanić, koji sada tvrdi da se još od 1992. godine kriminalistička policija ometala u istragama. Jedan od bivših visokih dužnosnika MUP-a ispričao je i konkretni primjer kako je 1997. godine bila zaustavljena istraga o dvije tone marihuane koja je iz Hercegovine trebala stići u Jasku.

Očigledno je da se u Hrvatskoj sve zna, samo je pitanje što će se poduzeti. Neće biti pravog obračuna s mafijom ako se ne detektiraju oni koji su narkodilerima izdali iskaznice tajnih službi te ako se ne pozovu na odgovornost oni koji su ometali istrage i oni koji su ih zaustavljali. Tako nešto se nije moglo raditi bez podrške političkih moćnika i oni bi za tu svoju ulogu također trebali odgovarati. Ako je šverc drogom, automobilima i oružjem doista išao preko nekih kanala u HV-u, onda to treba istražiti, utvrditi za čiju korist se to radilo, tko je za to znao i nije ništa poduzimao.

Ako želi potvrditi legitimitet, nova vlast se ne smije samo distancirati od onog što se do sada radilo. Ona mora ući u sve pore organiziranog kriminala i, ma koliko to možda bilo bolno, sasjeći ga u samom vrhu. No, za to treba mnogo više volje, truda i odlučnosti nego što trenutačno ima. Vlast, da bi uopće nešto mogla poduzeti, najprije treba napraviti reda u institucijama koje je preuzela. Nedopustivo je da ministar unutarnjih poslova javno govori kako svatko može po pristojnoj cijeni nabaviti opremu za prisluškivanje mobitela, a istovremeno policija s obrazloženjem da za to nema opremu odbija zahtjev glavne tužiteljice u procesu protiv zagrebačke "mafije" da se prisluškuju mobiteli sumnjivih osoba. Ako već svatko može jeftino nabaviti takvu opremu, kako to da je jedna policija ne može? Također je nevjerojatno, na što je također upozorila tužiteljica Dunja Pavliček Patak, da do Državnog odvjetništva dolaze informacije kako su u Zagrebu viđeni optuženici koji su u bijegu, da se ti ljudi uživo javljaju u program HTV-a, da njihove tajnice izjavljuju kako im bjegunci redovito ostavljaju poštu u sandučićima, a da policija nema pojma gdje bi ih uopće tražila. Paradoksalno je i da se pojavi stenogram razgovora iz kojeg se vidi da su četiri visoka državna dužnosnika pokojnog predsjednika Tuđmana uvjeravala da je Ivan Skender glavni narko boss, a da nakon toga nitko ne zna tko je Skender i što bi s tom informacijom. Iako je bivši MUP-ov inspektor potvrdio da je policija kriminalistički obrađivala Skendera, Državno odvjetništvo je dovedeno u situaciju da u istragu o Skenderu krene s iščitavanjem novinskih članaka.