Jutarnji list: 29. 10. 2000.

Razotkrivena pozadina famoznog Tuđmanova crteža podjele Bosne

Ashdown napio Tuđmana i naveo ga da nacrta kartu

Pripremio: Željko Ivanjek

Dnevnici britanskog liberalnog političara Paddyja Ashdowna, koji izlaze iz tiska 2. studenog a već ih serijalizira britanski tisak (Dnevnici: Prvi svezak 1988-1997), jednim se dijelom odnose na pokojnog hrvatskog predsjednika Tuđmana i Republiku Hrvatsku.

Ashdown praktički otvoreno kaže da je prezirao Tuđmana i da ga je namjerno opio bijelim vinom. Riječ je, naime, o zapisu iz dnevnika od 6. svibnja 1995. i večeri upriličenoj u Londonu u povodu 50. godišnjice pobjede u Europi (VE) na koju je bio pozvan Tuđman i posjednut upravo uz Ashdowna, koji sada objašnjava kako je nastao poznati crtež podjele Bosne upravo na jelovniku te svečane večere. Dakle, pozadina tog crteža, koji je zloglasno obilježio hrvatsku politiku tuđmanovskog perioda, izlazi na svjetlo dana kao spoj nesnošljivosti engleskog političara prema hrvatskom predsjedniku i slabosti hrvatskog predsjednika prema bijelom vinu. "Tijekom večere pozorno sam pazio da Tuđmanova čaša bude stalno napunjena bijelim vinom, a on je postajao sve pijaniji. Kada je na stol dospio puding, zatražio sam od njega da na poleđini mojeg jelovnika nacrta zemljovid bivše Jugoslavije za deset godina. Ja sam nacrtao obalu (jadransku) te označio Zagreb, Beograd i Sarajevo, a ostalo prepustio njemu. Bez oklijevanja, ucrtao je široku crtu u obliku slova S, koja počinje u Sloveniji, nastavlja se uzduž rijeke Save, uključujući Tuzlu, pa zaokreće natrag, nešto istočnije od Sarajeva, i izlazi na more. Sve desno od te crte, rekao je on, bila bi Srbija, a sve lijevo Hrvatska."

Drugim riječima, Ashdown je iskoristio pripitost ostarjelog hrvatskog predsjednika, koja je u takvim okolnostima, nažalost, uključivala i dozu gluposti, kako bi ga isprovocirao u tada nepovoljnim okolnostima za Hrvatsku i dobio na raspolaganje 'pripiti' zemljovid podjele Bosne, kojim je potom, može se pretpostaviti, uznemiravao svoje kolege liberale u Sarajevu i zacijelio širio paniku. Ashdown se pritom nimalo ne brine što je jedna "pijana linija" mogla stajati velik broj ljudskih života. Ciničnošću političara koji se opija viskijem, on je samo dokazao sebi i engleskoj političkoj eliti kako je ne samo, Tuđman vrijedan prijezira, nego i Hrvatska. Povrh svega, Ashdown se okladio u bocu hrvatskog vina s Tuđmanom da HV neće uspjeti pobijediti pobunjene Srbe iz Krajine. 4. VIII. Ashdown je priznao da je izgubio okladu.