Novi list: 30. 10. 2000.

POTENCIJALNI INVESTITORI U OČAJU POHODE PANTOVČAK

Stotinu stranih tvrtki moli Mesićevu pomoć

Svi se oni žale na isto: nemogućnost jednostavnog ulaska i brzog početka poslovanja u zemlji s preko 360 tisuća nezaposlenih

ZAGREB - Prije nekoliko dana Uredu predsjednika obratila se grupa kanadskih investitora, kako bi objasnili što ih je natjeralo da pobjegnu iz Hrvatske glavom bez obzira. Željeli su uložiti novac u splitsku AD Plastiku i time otvoriti novih tisuću radnih mjesta, ali se nisu mogli izvući iz vrzinog kola u koje su ih uvukli lokalni moćnici. Mjesecima je trajalo navlačenje oko toga tko bi od ulaganja imao najviše koristi, da bi Kanađani na kraju shvatili da bi upravo oni izvukli najveću korist - ako bi novac uložili u Irsku. A Split i dalje bilježi 35 tisuća nezaposlenih.

U proteklih osam mjeseci, predsjednik Stipe Mesić i njegovi suradnici ugostili su na Pantovčaku više od dvadeset inozemnih gospodarskih delegacija koje su predstavljale ukupno preko stotinu raznih tvrtki zainteresiranih za ulaganje u Hrvatsku. I svi su se oni žalili na isto: nemogućnost jednostavnog ulaska i brzog početka poslovanja u zemlji s preko 360 tisuća nezaposlenih.

Neki Mesićevi najbliži suradnici povjerili su nam se kako su sa žalopojkom na Pantovčak došli i predstavnici Benettona, prijeteći da će se povući iz Hrvatske ako se nastavi ova neefikasnost izvršne vlasti. Tek na intervenciju nekih Predsjednikovih savjetnika i uz obećanje da će se stvari ubrzo promijeniti, šefovi talijanske tvrtke odlučili su pričekati s drastičnim potezima.

O tim problemima govorio je u subotnjem intervjuu Radiju 101 i Igor Dekanić, Mesićev savjetnik za unutarnju politiku. “Ured predsjednika nalazi se pod velikim pritiskom javnosti za rješavanje konkretnih problema, upravo zato što Vlada ne djeluje efikasno u onim stvarima u kojima bi trebala djelovati”, zaoštrio je retoriku Pantovčaka prema Banskim dvorima Dekanić, dajući jasno do znanja Vladi kako Predsjednik neće odustati od kritike Vlade, bez obzira na ustavne promjene.

Ured predsjednika postao je tako zadnje utočište nemoćnih ulagača koji se mjesecima vrte po ministarstvima, tijelima lokalne uprave i samouprave u potrazi za ljudima koji će uzeti njihov novac. Na njihovu žalost, Mesićeva administracija nije moćna kao što je bila Tuđmanova i s vremenom će postati još manje utjecajna. Stoga ne može stvarno pomoći investitorima, niti može pritisnuti hrvatsku Vladu i ministarstva da bilo što konkretno učini. Mogu je lijepo zamoliti.

Zato Mesić radi nešto drugo. Svakom prilikom hipnotički poziva strani kapital da dođe u novu Hrvatsku, a jednako tako svako putovanje koristi za razgovore s ondašnjim gospodarstvenicima i ulagačima. Evo, u Njemačkoj je pozvao Daimler Benzi Volkswagen da otvore svoje pogone u Hrvatskoj, dok je on osobno s poljskim predsjednikom Kwasniewskim otvorio “Podravkin” pogon u Poznanju. Koliko će to imati konkretnog odjeka teško je reći, ali Mesić iz toga izvlači i političku korist, predstavljajući se državnikom kojemu je najviše stalo da se zemlja izvuče iz gospodarske krize. Nažalost, onih 360 tisuća nezaposlenih ipak malo manje mare za to.

T. KLAUŠKI

Investitori koji su pohodili Pantovčak

· Bechtel

· Siemens

· Enka, Turska

· Daimler Chrysler

· Hrvatsko-austrijska gospodarska komora

· Izaslanstvo njemačkih gospodarstvenika

· Dresden bank

· ILBAN, Austrija

· Udruga gospodarskih komora Srednje Europe

· Deutsche Bank

· Upravni odbor Američke trgovinske komore

· Nadzorni odbor grupacije Suez Lionnaise Deseau

· JANAF

· Kuwait Investment Authority

· Medef Miese, Francuska

· Alcatel

· Achet

· EBRD, Europska banka za obnovu i razvoj

· Razvojne banke Vijeća Europe

· Hypobanka Austrija

· Alpina Ban