Večernji list: 04. 11. 2000.

PREMA IZVJEŠTAJU WALL STREET JOURNALA I ZAKLADE HERITAGE O STUPNJU SLOBODE U GOSPODARSTVU:

Među 155 zemalja Hrvatska 106., tik ispred Albanije

* Najgore ocjene Hrvatska je dobila za poreze, monetarnoj politici bolja ocjena nego lani

U upravo objavljenom popisu 155 zemalja svijeta prema stupnju slobode koji vlada u njihovim gospodarstvima, Hrvatska je zauzela 106. mjesto.

U prestižnom godišnjem indeksu gospodarske slobode, koji redovito objavljuju Wall Street Journal i konzervativna Zaklada Heritage, Hrvatska je svrstana u kategoriju zemalja u kojima gospodarstvo uglavnom nije slobodno. Hrvatsko je gospodarstvo u ovogodišnjem rangiranju dobilo 3,45 bodova, odnosno ocijenjeno je nešto bolje nego protekle godine. "Vlada premijera Račana", piše u izvještaju, "naslijedila je ekonomiju u propadanju, no izradila je ekonomsku strategiju koja se temelji na smanjenju državne potrošnje i poreza, prije svega na smanjivanju izdvajanja za obranu i za vojnu i ekonomsku podršku bosanskim Hrvatima".

Najgore ocjene Hrvatska je dobila na području oporezivanja. "Prosječna stopa poreza na prihod koju plaća stanovništvo iznosi 35 posto, što je znatan porast u odnosu na prošlu godinu, kada je iznosio 20 posto", piše u izvještaju. Hrvatska je tako svrstana među zemlje s visokim porezima na dohodak te skupom vladom i velikim izdvajanjiima za državu. S obzirom na to da je stopa inflacije u padu, hrvatska je monetarna politika ocijenjena bolje nego prošle godine. Loše ocjene, međutim, dobilo je pravosuđe, koje je okarakterizirano kao neučinkovito i podložno političkim utjecajima. U indeksu se navodi i to da je hrvatska birokracija i dalje čvrsto ukorijenjena te da se često opire privatizaciji.

U odnosu na druge zemlje regije, Hrvatska se, sa 106. mjestom, plasirala znatno iza Republike Češke (na 27. mjestu) i Mađarske (na 42. mjestu), daleko iza Slovenije (na 63. mjestu), a tek ispred Albanije (na 110. mjestu) i dosta bolje od Bosne i Hercegovine (na 141. mjestu indeksa). Za potonju se zemlju u indeksu kaže: "Iako je rat završio, trebat će dugo da bi se zaliječile ekonomske rane. Zbog kronično lošeg upravljanja centralne vlade, uključujući i slobodno trošenje koje, kako se čini, nije usmjereno na dobrobit javnosti, Bosna i Hercegovina i ove je godine svrstana u kategoriju zemalja u čijim gospodarstvima vlada represija. U godišnjem indeksu gospodarske slobode Jugoslavija uopće nije rangirana.