Slobodna Dalmacija: 06. 11. 2000.

SAZNAJEMO: ORGANIZATORI VELIKOG SKUPA U - VELIKIM PROBLEMIMA

Đukanović minira zagrebački summit: Haag mu zato priprema optužnicu?!

Ne složi li se Đukanović da crnogorsko izaslanstvo sjedne iza Koštunice kao sastavni dio SRJ delegacije, što je vrlo izvjesno, summit koji EU tako silno želi mogao bi biti blokiran - Europski diplomati naglašavaju kako nitko ne želi riskirati projekt demokratizacije regije zbog Crne Gore i njezina predsjednika koji je, kako napominju, poticao napade na Dubrovnik, a prije političke funkcije, švercao cigaretama

Piše: Bruno Lopandić

Organizator zagrebačkog summita, Europska unija i suorganizator i domaćin Hrvatska imaju velikih muka oko tretmana Crne Gore 24. studenog u Zagrebu. Pitanje sudjelovanja Crne Gore odnosno njezina statusa trenutačno je najveći problem samog summita, a zbog osjetljivosti pitanja hrvatska diplomacija o ovom problemu ne želi govoriti. Službeni Zrinjevac suzdržao se od bilo kakvih komentara.

Sam dolazak crnogorskog izaslanstva u Zagreb nije načelno sporan, već njihov status. Ukoliko se Đukanović ne složi da crnogorsko izaslanstvo sjedne iza Koštunice, tj. da bude sastavni dio SRJ izaslanstva, summit bi mogao biti blokiran, a uspjeh sastanka, koji EU silno želi, mogao bi se dovesti u pitanje.

Slovenci i Crnogorci

Crnogorski predsjednik Milo Đukanović je, naime, uoči odluke o primanju SRJ u UN napisao pismo glavnom tajniku UN-a Kofiju Annanu u kojem je protestirao što pri donošenju odluke nitko ništa nije pitao Crnu Goru. Đukanović je u tom pismu napomenuo Annanu kako je Koštunica dobio izbore u Srbiji, te da je samo dva posto građana Crne Gore sudjelovalo na izborima.

Osim toga, prilikom primanja SRJ u Pakt o stabilnosti crnogorsko izaslanstvo nastupilo je izuzetno agresivno. Dodatni problem vjerojatno će postati i činjenica da je crnogorska diplomacija od samog početka otvaranja 55. opće skupštine UN-a u rujnu bila službeno nazočna na East Riveru, ali akreditirana kao dio slovenskog diplomatskog izaslanstva! Takva situacija još uvijek traje. Slovenija dolazi na summit u Zagreb isključivo zbog pitanja sukcesije, a činjenica da je diplomatske akreditacije u UN-u ustupila crnogorskim kolegama mogla bi ih dovesti u nelagodnu poziciju.

Zagrebački summit neće riješiti pitanje statusa Crne Gore unutar SRJ federacije, no svakako će biti mjesto gdje će se o tome problemu razgovarati. O ovome problemu u diplomatskim krugovima zasad se uglavnom šapuće, posebice od onoga trenutka kada su se EU i SAD odlučili da trenutačno Crnu Goru jednostavno "zaborave". Da je tome tako, govori i jedan protokolarni podatak.

Visoki predstavnik EU-a za zajedničku vanjsku i sigurnosnu politiku Javier Solana 9. studenog dolazi na razgovore u Zagreb, a zatim nastavlja za Sarajevo i Skoplje. U Podgoricu neće svratiti. Izborima u SRJ i polaganim integriranjem u međunarodne institucije, Crna Gora je izgubila privilegirani položaj koji je uživala za vrijeme Miloševićeva režima.

Na diplomatska traženja o objašnjenju takve promjene stava, EU navodi stare - nove fraze o "važnosti zadržavanja multietničnosti SRJ", "da je Crna Gora ionako premala", te o mogućnosti odcjepljenja Crne Gore kao "opasnom presedanu zbog Kosova".

— Crna Gora ima potpuno pravo osjećati se prevarenom. Sada odjednom nisu više važni. Puno će toga ovisiti o stavu Vojislava Koštunice i njegovu dogovoru s Crnom Gorom. Podgorica je sada u vrlo nezgodnoj situaciji. Riječ je o partiji pokera. Karte su skrivene i preostaje joj jedino igra na blef, tj. hoće li se Crna Gora odlučiti na referendum ili ne - kazao nam jedan europski diplomat.

Službeni Bruxelles nevoljko razgovara o ovoj temi, no priznaje kako je ovo pitanje veliki problem pred održavanje summita. No, kako su nam kazali visoki dužnosnici EU-a, čak i ako "padne dogovor" o labavoj konfederaciji - stolica u UN-u ostaje rezervirana za Beograd.

Europski diplomati naglašavaju kako nitko ne želi riskirati projekt demokratizacije regije zbog Crne Gore i njezina predsjednika koji je, kako napominju, poticao napade na Dubrovnik, a prije političke funkcije švercao cigaretama.

Ukoliko bi se glavna tužiteljica Haaškoga suda zainatila, Đukanovićevo ime moglo bi se naći na popisu osumnjičenih za ratne zločine.

Za trajanja zagrebačkog summita pitanje Kosova i dalje će ostati otvoreno, a kako nam je potvrđeno, Kosovo će predstavljati Bernard Kouchner, međunarodni predstavnik za Kosovo, koji će na summitu sjediti na mjestu rezerviranom za EU. Ovakvim novim stavom međunarodni predstavnici stvorili su problem i u Paktu o stabilnosti gdje je Crna Gora punopravni član.

Hrvatski položaj

Hrvatska se zbog novonastalog problema također nalazi u nezgodnom diplomatskom položaju. S jedne strane, odnosi s Crnom Gorom su u usponu, Crna Gora ne pravi probleme s Prevlakom, a Đukanović se u odnosu na Koštunicu požurio s isprikom Hrvatskoj i najavio spremnost plaćanja ratnih reparacija. S druge strane, Hrvatska ne smije previše iskakati iz EU-ova kolosijeka.

Samo nekoliko tjedana pred summit, sama Hrvatska više ne predstavlja nikakav problem - pregovori s EU-om o statusu pridružene članice u Zagrebu započinju i ta točka više nije sporna.

Koštunica na mukama

Puno teža zadaća u Zagrebu očekuje Vojislava Koštunicu. Kako su nam kazali visoki izvori EU-a, u završni dokument ući će neke odredbe koje će Koštunicu natjerati da nedvosmisleni stav.

Zagrebački dokument će sadržavati važne političke elemente - sukcesiju, obvezu svih na povratak izbjeglica, i međusobno priznanje neovisnosti, te obvezu poštivanja svih međunarodnih obveza. Taj dio neobično je važan, jer je SRJ ulaskom u UN, kao nova država, preuzela i obveze o suradnji s Haaškim sudom kojeg je osnovao UN. Za prve testove Koštuničina ponašanja i konkretnih koraka, međunarodna će zajednica pričekati srbijanske izbore u prosincu.