Večernji list: 07. 11. 2000.

GLASNOGOVORNIK IRSKE POLICIJE POTVRDIO JE PISANJE ENGLESKOG THE SUNDAY TIMESA

Tražimo po irskim bankama, ali hrvatski novac još nismo našli

* Istraga je dobrodošla jer će irska policija objaviti svoje nalaze. No, za ovu je vlast blamaža da policija druge države navodi kako traži nešto što ne postoji - poručio je Borislav Škegro

Pišu: Željko Toth, Gojko Drljača i Zvonimir Despot

Stotinu milijuna dolara koje je Borislav Škegro, bivši ministar financija, navodno stavio u neku irsku banku uoči izbora u Hrvatskoj još nisu pronađeni - jučer je za Večernji list izjavio glasnogovornik irske policije, odnosno Garde Siochane, čiji odjel za financijski kriminal provodi istragu.

Naime, engleski list The Sunday Times u nedjelju je objavio, ali samo u svome izdanju za Irsku i na Internetu, da je irska policija u potrazi za milijunima dolara iz Hrvatske, koji su dobiveni prodajom dijela dionica Hrvatskih telekomunikacija, te da su zbog toga policijski djelatnici razgovarali sa službenicima Središnje irske banke. Prema napisima u The Sunday Timesu, povod za istragu objavljene su snimke razgovore između Tuđmana i Škegre koji je rekao: "Gospodine predsjedniče, stavio sam novac na stranu za prosinac jer mislim da će nam trebati. Moramo se pripremiti za nadolazeće izbore. Nalaze se u irskoj banci i 100 posto su sigurni. Samo vi i ja znamo za to".

Nasljednik "balkanskog diktatora" predao snimke

Tuđmanov razgovor snimljen je, prema pisanju engleskog lista, "u predsjedničkoj palači gdje je balkanski diktator do svoje smrti imao ured. Predsjednik je snimao sve razgovore sa svim svojim sugovornicima koji su dolazili njemu u ured, uključujući i strane političare, diplomate i druge dužnosnike. Snimke su izašle na svjetlo dana nakon što je njegov nasljednik oko 100 traka i 17.000 transkripata pohranjenih u uredu predao sudu za ratne zločine u Haagu".

Autorica napisa s optužbama na račun pokojnog predsjednika Tuđmana i bivšeg ministra Škegre jest Maeve Sheehan, od koje smo htjeli čuti još poneki detalj o napisanom, ali ona nam nije bila dostupna u redakciji The Sunday Timesa. No, glasnogovornik irske policije potvrdio nam je njenu tvrdnju kako je policija kontaktirala sa Središnjom bankom. Na pitanje je li pronađen ikakav bankovni račun s novcem iz Hrvatske i zna li se u kojoj se banci račun nalazi, predstavnik irske policije nije dao potvrdan odgovor, nego je samo rekao:

- Istraga još traje, pa još ne možemo iznositi pojedinosti.

Zanimalo nas je, međutim, na čiji je poticaj pokrenuta istraga, jer i The Sunday Times iznosi kako hrvatske vlasti nisu službeno zatražile istragu. Glasnogovornik irske policije je odgovorio:

Prepričavanje poznatog slučaja

- Istragu smo prije mjesec dana pokrenuli po službenoj dužnosti, nakon što su u Hrvatskoj objavljene snimke iz Ureda predsjednika Tuđmana, odnosno prijepis izjave Borislava Škegre.

No, već se i iz izjave glasnogovornika može zaključiti kako engleski The Sunday Times ne donosi nikakvu senzaciju o nekom mogućem novom tajnom računu u Irskoj, nego je to samo još jedno prepričavanje već poznatog slučaja o kojem se pisalo u hrvatskom tisku.

- Nisam čitao The Sunday Times. No, ako pretpostavimo kako su tvrdnje The Sunday Timesa da je irska policija pokrenula istragu vjerodostojne, to samo mogu pozdraviti. Istraga je dobrodošla jer će irska policija nakon istrage objaviti svoje nalaze - rekao nam je bivši ministar Škegro, i dodao:

- Pa, u kojoj to zemlji ministar financija s predsjednikom ne razgovara o državnim financijama?

Blamaža za hrvatske vlasti

Potvrdio je kako se o cijelom slučaju u hrvatskim medijima već nadugačko i naširoko pisalo prije nekoliko mjeseci, te kako je on već sve objasnio na nekoliko presica. Bio je zbog svega i na obavijesnom razgovoru u MUP-u pa sada pita:

- Gdje su te kaznene prijave? Nema ih. Zašto šuti Ministarstvo financija koje ima apsolutno sve podatke i zna da nema nikakvog prekršaja? Trebali bi biti svjesni da svojom reakcijom ne bi štitili Borislava Škegru nego bivšeg hrvatskog ministra financija. Sve skupa je jedna notorna svinjarija, jedna velika, velika blamaža za hrvatske vlasti. Blamaža je da se policija druge države navodi da traži nešto što ne postoji - poručio je Škegro.

Iako je naglasio kako je već nekoliko puta pojašnjavao priču, Škegro nam je još jednom prepričao kako je tih 102 milijuna dolara dio iznosa od privatizacije HT-a koji nije pretvoren u kune i koji je ostao u inzemstvu. Dakle, tvrdi Škegro, ne može biti riječi ni o iznošenju novca u inozemstvo. Taj novac odlučio je položiti u irsku banku, još ranije je pojasnio bivši ministar, kako bi ga skrivao od ministara žicara. Danas Škegro tvrdi kako se pokazalo jako dobro da je tako postupio jer je taj novac iz irske banke navodno spasio Hrvatsku od bankrota.

S tim novcem iz irske banke, veli Škegro, potkraj prošle godine plaćeno je jamstvo za Astaldi koje je dospjelo na naplatu, za izvedene radove na cesti Zagreb - Goričani. U slučaju da država ne može platiti neko dospjelo jamstvo, na naplatu dospijevaju i sva ostala.

Novac je bio na računu Chase Manhattan Vista Fonda!

Još je potkraj travnja Borislav Škegro točno naveo u kojoj je banci i koliko dugo bio novac o kojem je riječ. Riječ je o računu u Chase Manhattan Vista Fondu u Irskoj, koji je u vlasništvu američke Chase Manhattan banke s, kako je naveo, najvećim mogućim rejtingom. Na tom je računu, prema Škegrinim riječima, 102 milijuna dolara bilo točno 54 dana, od 7. listopada do 2. prosinca prošle godine, kada je država platila dospjelo jamstvo za Astaldi, odnosno za obavljene radove na autocesti Zagreb-Goričan.

Sanader ne želi komentirati

Na upit novinara kako komentira pisanje novina da irska policija provodi istragu o približno 100 milijuna funti koje je navodno otuđio dr. Tuđman i spremio na račun u jednoj irskoj banci, dr. Sanader je odgovorio kako je to posve netočno, te da ne zaslužuje komentar, jer se o tome ne tako davno izjasnio i bivši ministar Borislav Škegro.

HT ne može komentirati svoju privatizaciju

- Hrvatski je telekom u prvoj fazi privatizacije, kao i u sljedećoj, bio predmet procesa privatizacije te HT nikad nije, neće niti može komentirati upite o privatizaciji. Privatizacija je u prvoj fazi bila isključivo u nadležnosti Vlade RH, a u svojoj drugoj fazi bit će predmet dogovora dvoje partnera, Vlade i Deutsche Telekoma, strateškog partnera. Vlada i DT dobili su prestižnu međunarodnu nagradu, Business Central Europe, Euro Money, za najbolju i najtransparentnije obavljenu privatizaciju telekoma u 1999. godini - odgovorio je glasnogovornik HT-a Marjan Jurleka.

Ustrajno se plasiraju mitovi

- Temeljno je pitanje hoće li ova Vlada napokon početi zastupati nacionalne interese? Iz posljednjeg se sukoba UNS-a i SZUP-a vidi da su stranački interesi iznad nacionalnih, a ne obrnuto, kao što bi trebalo biti. Pa, Borislav Škegro jasno je rekao o kojim je novcu riječ i kako je potrošen, ali ova vlast ustrajno plasira priče i mitove o opljačkanoj Hrvatskoj. U njezinu bi interesu bilo da s time stane i prekine. Međutim, svinjarija je prve vrste da se tvrdi kako je novac završio na nekom privatnom računu moga pokojnog oca, odnosno obitelji Tuđman - ogorčen je prof. dr. Miroslav Tuđman, stariji sin pokojnog predsjednika.

MUP ne zna ništa

- MUP nema nikakvih spoznaja - bio je jedini odgovor glasnogovornika MUP-a Slavka Rake na upit ima li MUP informacija o istrazi koju provodi irska policija.