Slobodna Dalmacija: 09. 11. 2000.

ITALIJA: SVJETSKI KRALJ ODJEĆE RAZOČARAN ISKUSTVIMA IZ NAŠE ZEMLJE

BENETTON NAPUŠTA HRVATSKU?!

Ako Zagreb želi privući strana ulaganja, mora imati jasnija pravila — kaže Luciano Benetton i dodaje da sada posao ovisi jedino o hrvatskoj Vladi, na čemu će se osobno angažirati i potpredsjednik Linić. Što ako u tome Linić ne uspije?

RIM: Silvije TOMAŠEVIĆ

RIM — Odlazim iz Hrvatske! To je najavio Luciano Benetton, nakon birokratske, i ne samo te, prepreke koja mu je postavljena u Hrvatskoj. Nakon odlaska svjetskog kralja odjeće i jedne od najvećih talijanskih kompanija, koja je suvlasnikom autocesta, koja kupuje zrakoplovne luke (rimsku u Fiumicinu, primjerice), posjeduje lanac motela i restorana duž autocesta itd., koja će to velika inozemna tvrtka uopće koraknuti više u Hrvatsku?

Benettonovo razočaranje hrvatskim iskustvom prenio je u srijedu tršćanski list "Piccolo", koji svoj tekst počinje riječima: "Ako se stvari neće razriješiti, otići će drugdje, gdje će biti vrlo zadovoljni da ga prihvate. Poduzetnik Veneta Luciano Benetton je osobno intervenirao kod hrvatskih vlasti za pokretanje proizvodnje odjevnih predmeta u novom pogonu u Osijeku."

Benetton je u Zagrebu razgovarao s potpredsjednikom Vlade Slavkom Linićem kojem se požalio na birokratske prepreke koje traju "već mjesecima i sprječavaju mu da pokrene proizvodnju kojom bi osigurao posao za tisuću osoba".

Što se dogodilo?

"Nakon što je kupila bivšu tvornicu lokalnog poduzeća MIO, a što su mu preporučile lokalne vlasti, grupa Benetton je otkrila da je dio površine koju zauzima zgrada (17 tisuća četvornih metara) pod hipotekom", piše list i nastavlja da novi vlasnik, talijanska tvrtka, nije mogao i još uvijek ne može dobiti dozvolu potrebnu za pokretanje proizvodnje.

"Strojevi za proizvodnju su već svi na licu mjesta, spremni za proizvodnju, što situaciju čini još apsurdnijom. Problemi su, u međuvremenu, proistekli i nakon što je grupa izrazila volju da podigne novi pogon (traže se posebne studije o utjecaju na okoliš) i za dobivanje radnih dozvola za strane tehničare. Pogon bi zaposlio 120 lokalnih radnika i još 1000-2000 vanjskih suradnika, ali neki zaposleni bi trebali stići iz Italije. Visoka cijena električne energije, na koncu, odgovorila je Benettona da uloži u jedan pogon proizvodnje cipela", piše list, te citira Benettona koji kaže da je osobno otišao u Zagreb kako bi izrazio "svoju zabrinutost potpredsjedniku Vlade".

"Ako Hrvatska želi privući strana ulaganja, mora imati jasnija pravila", rekao je Benetton i dodao da sada posao ovisi samo o hrvatskoj Vladi. "Prema Benettonovim riječima, koji ne krije mogućnost da se povuče iz Hrvatske, potpredsjednik Vlade Linić je navodno obećao da će se osobno angažirati da deblokira projekt", završna je rečenica lista "Piccolo".

Benettonovo loše iskustvo u poslovanju s Hrvatskom svakako će odjeknuti ne samo na prebogatom talijanskom sjeveru, koji ne zna gdje bi sve mogao uložiti novac u nove poslove. Više stotina manjih poduzetnika su nakon lošeg iskustva s Hrvatskom svoje pogone, tvornice, ideje i novac uložili u poslove u Rumunjskoj, gdje su zaposlili lokalnu radnu snagu.

Kako se u Hrvatskoj mogu usvojiti nove tehnologije, novi način poslovanja ako se ne primaju talijanski tehničari, koji trebaju neki pogon pokrenuti, obučiti lokalne djelatnike i vratiti se svojim kućama u Italiju? Kako se može podignuti neki pogon ako i lokalna vlast ne zna, ili prešućuje, da je nad nekim objektom Damaklov mač hipoteke?

Od kada je Hrvatska neovisna, od 1992., talijanski poduzetnici namjeravaju dio svoje proizvodnje preseliti u Hrvatsku kako bi se mogli dalje širiti prema istoku, ali su u tome spriječeni raznim birokratskim "berlinskim zidovima". Sadašnja Vlada želi smanjiti broj nezaposlenih, a istodobno ne čini ništa u tom pravcu, dapače odugovlači toliko da se jedan Benetton, koji ima obrtaj novca kakav cijela Hrvatska može samo sanjati, žali Liniću, drugom čovjeku te iste Vlade koja ne donosi ni najobičnije dekrete kojima bi se mogle deblokirati mnoge stvari.

Ako je točno da je Linić obećao da će sve srediti, što će se dogoditi ako to ne učini i grupa Benetton napusti Lijepu našu? Umjesto da se otvara stranom kapitalu, a time i omogući stvaranje novih radnih mjesta, Hrvatska se zatvara u sebe i svoje birokratske bunkere. Talijanska vlada je, primjerice, odlučila donijeti u financijskom proračunu odluku o tome da sve tvrtke koje otvore neku aktivnost na jugu Italije, za nju ne moraju plaćati nikakav porez idućih deset godina. A Hrvatska, kako ona namjerava privući kapital?!