Novi list: 10. 11. 2000.

UZ AUSTRIJSKU STYRIJU, VLADI SE OBRATIO I POZNATI TALIJANSKI IZDAVAČ ZAINTERESIRAN ZA ZAGREBAČKI DNEVNIK

TALIJANSKI L’ESPRESSO ŽELI KUPITI “VEČERNJAK”

U pismu namjere navodi se da je L'Espresso, u okviru ulaganja u hrvatske medije, zainteresiran i za kupovinu Večernjeg lista, te da je upoznat s neriješenim problemima oko vlasništva u tom dnevniku

ZAlGREB - Iako je samo prije tri tjedna austrijska Styrija bila proglašena sigurnim kupcem Večernjeg lista, interes za najtiražniji hrvatski dnevnik pokazala je i talijanska izdavačka kuća L'Espresso. Naš list posjeduje pismo namjere koje je taj izdavač 17. listopada uputio na adresu Banskih dvora, točnije potpredsjedniku Vlade Slavku Liniću.

U tom pismu između ostalog se navodi da je L'Espresso, u okviru ulaganja u hrvatske medije, zainteresiran i za kupovinu Večernjeg lista, te da je upoznat s neriješenim problemima oko vlasništva u tom dnevniku. U pismu se ne spominje koliku je cijenu L'Espresso spreman ponuditi za Večernji list, nego se ističe da je ta grupa Vladi na raspolaganju za sve potrebne informacije. Potpredsjednik Linić priznaje da je pismo stiglo u Vladu, ali napominje da država nije vlasnik Večernjeg lista pa ga ne može ni prodavati, te stoga nije ostvaren nikakav kontakt s L'Espressom. Zato bi prava adresa na koji trebao javiti talijanski ulagač zapravo bio Caritas fund. Linić ističe da je Vlada sa Styrijom razgovarala i pristala ukinuti zabranu zato što je ta tvrtka, koju Vlada drži ozbiljnim kupcem, već ugovorila kupnju Večernjaka, pa je Vlada htjela pokazati da je svaki takav kupac dobrodošao.

Kad je Vlada donosila odluku o ukidanju zabrane prodaje Večernjakovih dionica, više puta su njezini članovi napominjali da se to ukidanje odnosi isključivo na Styriju kao kupca, što je jučer ponovio i Linić. U kojoj je fazi trenutno Styrijino preuzimanja Večernjeg lista, Linić ne zna jer to, kako kaže, nije Vladina briga.

Podsjetimo, neki su ministri kad je Vlada donosila odluku, a najglasniji su bili Radimir Čačić i Goranko Fižulić, tada tvrdili da Večernji list može postići puno veću cijenu od 26 milijuna maraka koje nudi Styrija. Zato su se, tvrdeći da će se pojaviti više kupaca, zalagali za to da dionice Večernjaka od Caritas funda otkupi država, koja bi ih onda prodala na natječaju, kandidatu koji ponudi najviše novca. Interes talijanskog L'Espressa pokazuje da bi se Večernjak možda doista mogao prodati na taj način. Odluku o tome ipak može donijeti samo većinski vlasnik, a pitanje je ako bi on odustao od prodaje Styriji, bi li se na novog kupca odnosilo ukidanje zabrane raspolaganja dionicama.

Iz neslužbenih izvora saznali smo i to da će predstavnici L'Espressa ovih dana posjetiti Hrvatsku, jer su zainteresirani za kupovinu domaće radio postaje. Hoće li u sklopu tog posjeta s nekim razgovarati o Večernjem listu tek će se vidieti. Takvom je raspletu, doznajemo, sklon i jedan dio zaposlenih u Večernjem listu, jer se boje da bi ulaskom Styrije u njihov dnevnik, taj izdavač diktirao i uređivačku politiku isključivo katoličke orijentacije. Osim toga neki od njih smatraju i da je talijanski izdavač financijski jači i ozbiljniji ulagač. Što o svemu misle trenutni vlasnici Večernjeg lista, naravno, po tko zna koji put, nije bilo moguće saznati.

Vodeća medijska kuća

Inače L'Espresso je jedna od vodećih medijskih kuća u Italiji. Osim dnevnog lista La Repubblica, koji se dnevno prodaje u 650 tisuća primjeraka, izdaje 16 lokalnih dnevnika, među kojima je i II Piccolo. Svoju djelatnost proširili su i na Internet i posjeduju jedan od najjačih web siteova u Italiji - Kataweb, ali i popularni tinejdžerski radio DeeJay Već dvije godine izdaju i talijansko izdanje National Geographica u 160 tisuća primjeraka. L'Espresso zapošljava oko 3,1 tisuće radnika, a u prošloj je godini ostvario promet od 1,64 tisuće milijardi lira, što je oko 1,6 milijardi njemačkih maraka.

D. C, J. Ma.