Novi list: 11. 11. 2000.

NASTAVLJA SE BORBA ZA PREVLAST NAD GLAVNIM STOŽEROM ORUŽANIH SNAGA

HRVATSKA VIŠE NEĆE FINANCIRATI HRVATE VOJNIKE U BiH?

Sporazum kojim se Hrvatska obvezala isplatiti 300 milijuna kuna isključivo za plaće časnika, dočasnika i vojnika Hrvata, pripadnika Vojske Federacije BiH vrijedi samo do 31. prosinca ove godine

ZAGREB - Za godinu ili dvije potpuno će se ukinuti financiranje hrvatske komponente u Vojsci Federacije BiH, tvrde izvori bliski Uredu predsjednika Republike.

Prema istim izvorima svota koja se sada izdvaja za plaće hrvatskih vojnika u Vojsci Federacije bitno će se smanjiti već iduće godine.

Naime, sporazumom kojeg su u svibnju ove godine potpisali ministri obrane Hrvatske, Jozo Radoš, i Federacije BiH Miroslav Prce, Hrvatska se u ovoj godini obvezala isplatiti 300 milijuna kuna isključivo za plaće časnika, dočasnika i vojnika Hrvata, pripadnika Vojske Federacije BiH. Novac na račun federacijskog Ministarstva obrane uplaćuje hrvatsko Ministarstvo financija.

No kako potpisani sporazum vrijedi samo do 31. prosinca ove godine, teško je vjerovati da će se za dio vojske susjedne države i ubuduće izdvajati jednaka suma.

Poznato je da se i sam Predsjednik protivio sporazumu Radoša i Prce, a dan nakon potpisivanja Mesić je novinarima kazao da nije znao što je to hrvatski ministar obrane potpisao, dok je Radoš tvrdio da je svoj potpis stavio na temelju odluke Sabora i uz odobrenje predsjednika Republike. Prema tadašnjim Mesićevim tvrdnjama Radoš mu je poslao samo prijedlog sporazuma, no zbog nepostojanja roka financiranja i točnog iznosa, taj je prijedlog vratio ministru obrane.

Ovakav razvoj događaja povezan je sa skorim donošenjem zakona u Saboru o oružanim snagama i obrani.

Na površinu, naime, opetovano izbija jedan u nizu sukoba Banskih dvora i Pantovčaka - tko će biti nadređen Glavnom stožeru.

Jozo Radoš želi Glavni stožer podrediti Ministarstvu obrane, odnosno Vladi, dok Mesić želi da Vlada upravlja MORH-om, a da Glavni stožer odgovara predsjedniku.

Naši izvori bliski predsjednikovom Uredu tvrde da je Radoševa težnja da bude nadređen Glavnom stožeru suprotna tvrdnjama da želi depolitiziranu vojsku. Naime, bude li stožerom upravljao MORH, odnosno vladajuća stranka ili koalicija, kako tvrde na Pantovčaku, od odvojenosti politike i vojske nema ništa.

Kako će glasati saborski zastupnici doznat ćemo vrlo skoro, budući da nakon ustavnih promjena nema prepreke za donošenje novih zakona koji će regulirati položaj Glavnog stožera.

S. VEJNOVIĆ