Novi list: 14. 11. 2000.

OESS PRIOPĆIO PRVE REZULTATE OPĆIH IZBORA U BIH

BUDUĆNOST BiH ODREĐUJU KOALICIJE

SDP je najveći gubitnik · SDA je izgubila vlast i u panici traži koaliciju sa Strankom za BiH Harisa Silajdžića, koji će pak, pod jakim pritiskom međunarodne zajednice, po svemu sudeći u Federaciji BiH koalirati sa socijaldemokratima Zlatka Lagumdžije · HDZ uvjerljivo vodi u Hercegovini · Mogući drugi krug za predsjednika u Republici Srpskoj

SARAJEVO - Jučer su u 16 sati u centru za brojanje glasova OESS-a objavljeni prvi službeni privremeni rezultati općih izbora održanih u Bosni i Hercegovini prošle subote, a na kojima je sudjelovalo, prema privremenim pokazateljima, oko 65posto biračkog tijela, od ukupno 2,5 miljuna glasača. Do tada je prebrojano nešto više od pola miljuna glasova, to jest oko trećine sveukupnih glasačkih listića.

Stranka demokratske akcije (SDA) Alije Izetbegovića bilježi snažan pad i na izborima za parlament Federacije trenutno dobiva oko 22% glasova. Više od nje dobiva HDZ BiH Ante Jelavića sa 23,4% glasova iako to definitivno ništa ne znači jer se podaci odnose na rezultate izbora u 40 od 84 općina koliko ih ima u Federaciji BiH. Iza njih se nalaze SDP Zlatka Lagumdžije sa 20,9% glasova i Stranka za BiH Harisa Silajdžića sa 16.9% glasova.

U izborima za parlament Republike Srpske prema rezultatima dobivenih iz 28 od 62 općina pobjeđuje Srpska demokratska stranka (SDS) Dragana Kalinića sa 36,8% glasova a slijede je socijaldemokrati premjera Milorada Dodika (SNSD) sa 17,9% i Stranka demokratskog prosperiteta (PDP) Mladena Ivanića sa 15,4% glasova.

U izborima za predsjednika i potpredsjednika Republike Srpske vodi kandidat SDS-a Mirko Šarović sa 47,9% glasova. Ukoliko dođe do drugoga kruga, što bi se lako moglo dogoditi, Šaroviću će zaprijetiti Milorad Dodik koji bilježi 31,3% glasova a koji bi mogao postati protukandidat udružene opozicije SDS.

Konačni rezultati 17. studenoga

U subotu se također glasovalo za parlament države BiH koji će biti sastavljen od predstavnika RS-a i Federacije BiH. Na području Federacije trenutno u bitci vodi HDZ BiH sa 26,0%, zatim SDA sa 22,8% glasova, pa SDP sa 21,9% glasova i Stranka za BiH sa 17,4% glasova. U Republici Srpskoj u borbi za državni parlament pobjeđuje SDS sa 41,3% glasova, zatim idu Ivanićeva stranka sa 19,2% i Dodikova stranka sa 13% glasova.

Još složenija je situacija u izborima za kantonalne skupštine, njih deset. U najvažnijem, sarajevskom kantonu vodi SDP sa 37,5% glasova, koju slijede Stranka za BiH sa 25,7% i SDA sa 21,6% glasova, što pak predstavlja jasan poraz dosad najjače bošnjačke stranke najavljen na općinskim travanjskim izborima.

U osmom, zapadno-hercegovačkom (Mostarskoin) kantonu HDZ BiH dobiva 46,4%glasova, a s relevantnim rezultatima pojavljuje se SDA sa 26,6% glasova. Primjerice, SDP tu dobiva tek 11,7% glasova.

Prema ovdje iznesenim podacima (koji bi do objavljivanja konačnih rezultata 17. studenoga mogli biti znatno drukčiji) SDA se pokazuje kao veliki gubitnik ovih izbora, SDS kao još uvijek dominantna stranka među Srbima, HDZ kao snaga bez konkurencije među hrvatskim glasačima i SDP kao stranka koja je dobila znatno manje glasova (u nedjelju su se proglašavali najjačom strankom u Federaciji i u državi) nego što je očekivala i koja, ako želi vladati i istisnuti Izetbegovićeve (kako se govori u Sarajevu) “korumpirane nacionaliste”, mora koalirati sa Strankom za BiH Harisa Silajdžića koja bilježi najveći uspon, što je uostalom, prema onome što se pripovijeda u političkim kuloarima, želja međunarodne zajednice.

Stranački čelnici u Daytonu

Ako se to dogodi, Silajdžić ne bi postavljao velike zahtjeve Lagumdžiji jer se špekulira da ga u prvom redu zanima zauzeti Izetbegovićevo mjesto u Predsjedništvu BiH. On je, naime, siguran da će uvjerljivo dobiti glasove Bošnjaka na predsjedničkim izborima koji bi mogli biti organizirani u travnju 2001., odnosno da bi čak 80% sadašnjih članova SDA dalo njemu podršku u nedostatku jake ličnosti u toj stranci.

Jučer u Sarajevu SDA je još uvijek u panici tražila koaliciju sa Silajdžićem kako bi zadržala vlast u Federaciji BiH. Haris Silajdžić je pak prvi otputovao u Dayton gdje bi se idućih dana američka diplomacija bavila uvjeravanjem Silajdžića, Lagumdžije, Dodika i Ivanića da moraju koalirati na državnom nivou. Politički analitičari koje je naš list konzultirao slažu se da će proces koaliranja trajati otprilike mjesec dana.

Tajni sarajevski sastanak

Kako saznaje naš list jučer je u Sarajevu održan tajni sastanak Visokog predstavnika Wolfganga Petritscha sa Zlatkom Lagumdžijom, Harisom Silajdžićem i Krešimirom Zubakom.

Drago PILSEL