Vjesnik: 16. 11. 2000.

Nezaposlenost vrtoglavo raste, a poslodavcima nedostaju radnici

Najavljeni stečajevi i restrukturiranja donijet će još najmanje 20.000 nezaposlenih, upozorava Hrvatska udruga poslodavaca / Zaprepašćuje da je Vlada još u proljeće prihvatila pet, a Ministarstvo financija šest mjera za povećanje zapošljavanja, a ništa se od toga ne provodi u praksi. Razlog je, navodno, manjak novca/Istodobno, manjkaju radnici u graditeljstvu, prehrambenoj, drvnoj i tekstilnoj industriji te informatičari / Treba provesti programe za edukaciju i prekvalifikaciju radnika i žurne zahvate u školstvu kako ne bi »proizvodilo« nepotrebne kadrove / HUP će podržati uvoz radnika

ZAGREB, 15. studenoga - U Hrvatskoj hitno treba provesti programe za edukaciju i prekvalifikaciju radnika, a potrebni su žurni zahvati i u školskom sustavu kako se više ne bi »proizvodili« kadrovi koje današnje gospodarstvo ne treba. Istodobno, potrebna je veća mobilnost radne snage i fleksibilnija praksa u radnim odnosima. To su samo neki od zahtjeva Hrvatske udruge poslodavaca koje je u srijedu na konferenciji za novinare iznio Željko Ivančević, glavni ravnatelj HUP-a.

Izravan povod za te zahtjeve i oštre kritike praktičnog provođenja Vladine politike na području zapošljavanja bio je nedavni veliki skup u Bruxelllesu gdje se razmatralo sadašnje stanje i buduće europske potrebe za radnicima. S hrvatske strane tamo je, kaže Ivančević, bio nazočan samo HUP, a skup je bio iznimno koristan i poučan za sve kreatore politike zapošljavanja u Europi. Ali, pravi razlog za medijsko obraćanje Vladi i sindikatima jest sadašnja rekordna nezaposlenost koja je dobrim dijelom strukturne prirode. A uz provođenje najavljenih stečaja i smanjenja broja uposlenih u poduzećima koja se restrukturiraju ili privatiziraju, bit će još najmanje 20.000 novonezaposlenih.

»Zato zaprepašćuje da je Vlada još u proljeće prihvatila pet, a Ministarstvo financcija šest mjera za povećanje zapošljavanja u Hrvatskoj, a ništa se od toga ne provodi u praksi. Razlog je, navodno, manjak novca. Da stvar bude gora, istodobno, brojne tvrtke uzalud traže radnike određenih kvalifikacija. Takvo je stanje neodrživo i Hrvatska udruga poslodavaca poziva Vladu i sve socijalne partnere da se se hitno ozbiljnije posvete rješavanju jednog od trenutačno najvažnijih problema u Hrvatskoj«, rekao je Ivančević.

HUP ima zamjerke i na ponašanje sindikata koji se, rečeno je, previše bave pokušajem spašavanja radnih mjesta u tvrtkama bez budućnosti i bitkama za što veće plaće, umjesto pravim uzrocima tolike nezaposlenosti i provođenjem mjera da bi se ona smanjila. Međutim, HUP će, unatoč prepunim burzama rada, ako to zatreba njegovim članicama, tražiti uvoz radne snage. Jer, manjak radnika određenih kvalifikacija već sada ugrožava dijelove prehrambene industrije, drvno-prerađivački kompleks, kadrovski desetkovanu tekstilnu industriju... Stanje je posebno alarmantno u graditeljstvu koje je, dijelom i zbog toga na rubu sloma, a donedavno je imalo važnu izvoznu ulogu.

U Hrvatskoj je sve ozbiljniji i manjak informatičara određenih specijalnosti, a slično je i u Europi kojoj, prema najnovijim procjenama IBM-a, nedostaje čak 700.000 stručnjaka. HUP optužuje i Hrvatski telekom kojeg, prema Ivančevićevim riječima, ne zanima širenje Interneta u poslovne svrhe, a na tom području, tvrdi, imamo velike mogućnosti dostići Europu.

Ivančević: Beogradski susret neće donijeti konkretne poslove

Na novinarsko pitanje što HUP očekuje od beogradskog susreta hrvatskih gospodarstvenika s onima iz Jugoslavije, Ivančević kaže: »Zasad je taj susret važan samo zbog uzajamnog infomiranja i pokušaja uspostave prekinutih gospodarskih veza. Ali, teško je već sada očekivati sklapanje konkretnih poslova. Jer, za to je potrebno prvo urediti međusobne gospodarske odnose, sklopiti neke međudržavne sporazume poput onoga o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, carinama i slično. Hrvatskoj i inače nedostaje strategija razvoja gospodarskih odnosa sa zemljama nastalih iz bivše Jugoslavije«.

Boris Petrović