Novi list: 18. 11. 2000.

Rašomon u potrazi za novima vlasnikom zagrebačkog dnevnika

Tko, zapravo, prodaje Večernji list?

U Vladi kažu da su svoje učinili i dali zeleno svjetlo za prodaju austrijskoj Styriji, dok Nikola Lisičar, vlasnik Montmontaže i Večernjeg lista, ponovo za kočenje posla optužuje Vladu

Unatoč tome što je prije mjesec u dana donesena odluka o ukidanju svih zapreka prodaji Večernjeg lista austrijskoj Styriji, taj izdavač još uvijek čeka zeleno svjetlo iz Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje za ulazak u najtiražriiji hrvatski dnevnik.

Predstavnici Vlade, zatim Caritas Funda, većinskog vlasnika Večernjaka - te svi koji su na bilo koji način sudjelovali u raščišćavanju puta Styiji - tvrde da je stvar što se njih tiče završena i da Austrijanci mogu preuzeti Večernji list. Ipak pitanje Večernjeg lista još uvijek nije “definitivno skinuto s dnevnog reda”, kako je to premijer Račan obećao početkom listopada, nakon zagrebačkih razgovora s austrijskim kancelarom Wolfgangom Schuesselom.

Zabrana raspolaganja dionicama, koja od svibnja priječi prodaju, još uvijek je na snazi.

U Mirovinskom zavodu, čije je upravno vijeće odlučilo da se ona povuče, napominju da rok za to nije određen. Kad će se to dogoditi, poručuju, odreduje “strategija vođenja postupka na arbitražnom sudištu”, gdje HZMO pokušava dokazati da je Caritas Fund na nelegalan način kupio 65 posfo dionica Večernjeg lista.

Ponuda L'Espressa

U međuvremenu, dok su se uključeni u slučaj Večernji list bavili pravnim zavrzlamama, interes za kupovinu dionica Večernjeg lista pokazao je talijanski L'Espresso. To je stvorilo prostor za špekulacije o tome da nekome baš i nije u interesu da se realizira odluka o povlačenju zabrane koja Styriji omogućava kupovinu, jer se pojavio puno bolji kupac s ponudom koja bi mogla biti veća od 26 milijuna njemačkih maraka.

Mediji su izvukli i priču o tome da je i njemački WAZ, suvlasnik Jutarnjeg lista, bio zainteresiran za konkurentski Večernjak, te da možda još nije odustao.

Krije li se tu negdje razlog tomu što se usporava, ili čak stopira već dogovoreni posao?

Potpredsjednik Vlade Slavko Linić, s kojim su Austrijanci pregovarali o deblokiranju prodaje Večernjeg lista, i koji je dobio pismo namjere iz L'Espressa, tvrdi da je priča oko Večernjaka za Vladu završena.

O najnovijoj ponudi u Vladi nisu ni razmišljali, jer to može činiti samo vlasnik - Caritas Fund. Više puta je ponovio da se ukidanje zabrane odnosi samo na Styriju, a kad će se dogovori realizirati ovisi o kupcu i vlasniku. S obzirom na to da su i jedni i drugi već postali nestrpljivi, jer čekaju od travnja, nije jasno zašto ne provedu ono o čemu Linić govori.

“Zločesti Ijudi”

Nikola Lisičar, predsjednik Nadzornog odbora Montmontaže, 70-postotnog vlasnika Caritas Funda, na Linićevu primjedbu da je sve na vlasniku odnosno Caritas fundu, odgovara kako je baš Linić taj koji već mjesecima, točnije od srpnja, pregovara s kupcem.

Na te se razgovore, u izjavi za HTV-e pozvao i Horst Pirker, čelni čovjek Styrije, koji se izrazio nadu da će Linić - održati riječ.

Lisičar odbija svaku mogućnost o tome da se Caritas fund možda predomislio i odlučio za drugu primamljiviju ponudu. Na pitanje tko onda blokira konačnu prodaju Večernjeg lista, Lisičar odgovara da su to “zločesti ljudi”, ali ne želi govoriti o njihovim imenima.

Za ponudu Talijana je čuo, ali kaže da se oni vlasniku Večernjaka dosad nisu javljali. Na primjedbu da su u Caritas fundu možda pred boljom ponudom promjenili mišljenje i da im odgovara da netko drugi, Vlada ili HZMO, bude krivac što je Styrija odustala, Lisičar kaže da su takve konstrukcije - laž.

Napominje da je Styrija već uplatila tri milijuna kuna na račun Caritas Funda, te da je potpuno besmisleno optuživati Caritas Fund da nekom drugom želi prodati dionice Večernjeg lista. Lisičar ima informacije koje govore da se ni Styrija nije predomislila, iako je ugovor koji su potpisali trebao biti realiziran do 15. srpnja, pa prema tome Styriju više i ne obvezuje.

Tko je nudio 35 milijuna maraka

Što se tiče treće ponude, one iz WAZ-a, Lisičar kaže da je ona postojala, a ne zna jesu li oni još uvijek zainteresirani.

Otkriva i to da je prilika da se Večernji list proda za 35 milijuna DEM propala, zbog afere koja se oko tog dnevnika stvorila. No, tko je bio u igri, nije htio odgovoriti.

- Želimo prodati Večernji list. Kupca smo odavno našli. No oni koji moraju ukloniti prepreke, a radi se o HZMO-u, ne žele s nama razgovarati, tvrdi Lisičar.

Po njegovim riječima, iz HZMO je otkazan njegov sastanak s ravnateljicom Dunjom Vidošević, dogovoren za 2. studenog, nakon čega novi susret nije zakazan.

U telefonskom razgovoru Dunja Vidošević mu je, otkriva Lisičar, rekla da ona radi samo ono što joj je naređeno. Marijan Kostrenčić, predsjednik Nadzornog odbora Večernjeg lista, u izjavi za Hinu tvrdi da mu je ravnateljica Vidošević rekla da ona bez usmene Linićeve suglasnosti ne može povući zabranu.

Na takve je izjave Linić više puta odgovarao primjedbom da je Vlada donijela svoju preporuku. To je dovoIjno. Nikakve dodatne suglasnosti nisu potrebne.

- Svi su rokovi prošli i Vlada to zna. Večernji list je prošle godine imao velike gubitke i svaki dan je sve veća opasnost da propadne prodaja novom kupcu, upozorava Lisičar.

Opovrgava tvrdnje da Večernji list mjesečno prizvodi 1,5 milijuna kuna gubitka, ali priznaje da svakodnevno nastaje “šteta za koju će Caritas Fund teretiti HZMO, što zna i ravnateljica Vidošević”.

Osim ukidanja zabrane, HZMO oteže i s arbitražom, koju Caritas Fund nikako ne može izgubiti, tvrdi Lisičar. To je krajem svibnja rekao i Liniću, koji mu je priznao da je i sam svjestan da će HZMO izgubiti taj spor.

Što će se doista dogoditi na sudu, ovisit će i o onome što su policajci, firiancijski i kriminalistički, otkrili u posljednjih nekoliko mjeseci u svakodnevnih istragama u Montmontaži. Oni su tamo i zbog poslovanja Montmontaže, i zbog Večernjeg lista. Možda je i to razlog zbog kojeg je cijela kupoprodaja još “na čekanju”.

Jagoda Marić