Novi list: 20. 11. 2000.

MARIO IVEKOVIĆ U “INTERVJUU TJEDNA” NA RADIJU 101 USTVRDIO DA JE HRVATSKA VLADA SLABA

HRVATSKOM DRŽAVOM VLADA MAFIJA

Zagrebački “Robin Hood” je dodao da radnici ostaju bez posla zato što su firme u kojima rade opljačkane, a za to ne odgovaraju ni oni koji su ih opljačkali niti oni koji se spram toga neodgovarno ponašaju

ZAGREB - Gostujući u subotnjem “Intervjuu tjedna” na Radiju 101 povodom najave velikog prosvjeda u koji će povesti članstvo Hrvatske udruge sindikata, voditelj županijskog ureda HUS-a Mario Iveković, među ostalim je kazao kako je hrvatska Vlada preslaba i da Hrvatskom još uvijek vlada mafija. Argumentiravši svoju tvrdnju činjenicom da zemljom “još uvijek kriminalci slobodno šetaju”, zagrebački “Robin Hood” dodao je da radnici ostaju bez posla zato što su firme u kojima rade opljačkane, a za to ne odgovaraju ni oni koji su ih opljačkali niti oni koji se spram toga neodgovorno ponašaju. S druge strane, ističe Iveković, ne može se svega nekoliko ljudi optužiti da su sve uništili dok mnogi drugi za svoje grijehe ne odgovaraju. Dokaz je to neučinkovitosti državnih institucija, a za sve na kraju ispaštaju radnici, misli čelnik HUS-a.

Razliku između HDZ-ove i Račanove vlade on vidi u tome “što je za vrijeme bivše vrhuške bilo moguće nešto postići jer je Vlada kupovala vrijeme i socijalni mir kad se na nju vršio pritisak, dok sadašnja nije spremna na ustupke i rješavanje problema ni pod pritiskom”. No, ne može se reći da nema pomaka u radu bivše i sadašnje izvršne vlasti, nadovezao se Iveković ističući primjer zagrebačkog Dekora, male tvrtke u kojoj je njegov sindikat, pod pritiskom argumenata, uspio postići da radnici dobiju šest od neisplaćenih deset minimalaca i da Ministarstvo za obrt, malo i srednje poduzetništvo prihvati program preustroja poduzeća za koje je ustanovljeno da ima šanse za opstanak.

Komentirajući stav Sindikata energetike, kemije i nemetala koji ga je nedavno prozvao “da ne može pogledati u oči radnicima Šavrića i Komercijalne banke”, rekao je da se s radnicima tih poduzeća i dalje redovito sastaje, te da su i Komercijalna i Šavrić u masi drugih firmi koje su propale mimo znanja javnosti, ipak prošle za nijansu bolje od drugih zahvaljujući tome što su bile eksponirane u javnosti.

Prepucavanje “socijalnog” Vidovića (ministar rada i socijalne skrbi) i “gospodarstvenog” Fižulića (ministar gospodarstva) nazvao je Iveković čistim međustranačkim nesuglasicama jer obojica, veli, ne čine puno da pomognu siromašnom sloju.

Jedna je slušateljica upitala kako to da Vlada navodno ne jamči za kredit koji će Agrokor Ivice Todorića dobiti od Europske banke za obnovu i razvoj, kad nije nikakva tajna da će u London po ugovor s Todorićem otputovati i potpredsjednik Vlade Slavko Linić? To zacijelo nije slučajno, složio se Iveković, tim više što je navodno Linićev bliski rođak zaposlen u Agrokoru.

Todoriću sam se prvi suprotstavio još kao zaposlenik u firmi koju je kasnije kupio (Unikonzum, sadašnji Konzum), a i po pitanju Name sam upozoravao da se sprema teren za ulazak tog tajkuna. Očito je ipak da će Vlada garantirati za taj kredit, vrijedan 500 milijuna njemačkih maraka, zaključio je Iveković.

- Još dok sam radio u Savezu samostalnih sindikata Hrvatske napisao sam prijavu Međunarodnoj organizaciji rada protiv Ivice Todorića, no kako sam kasnije saznao, to nikada nije predano, pa bi se netko trebao upitati zašto, dodao je Iveković.

N. MUCKO