Novi list: 20. 11. 2000.

OBEĆANJA STRANAČKIH PRVAKA POBJEDNIČKE KOALICIJE O UKIDANJU POVLAŠTENOG STATUSA ZA ROĐAKE I PRIJATELJE NISU SE OBISTINILA

VIRUS NEPOTIZMA ZARAZIO I ŠESTORKU

Nakon siječanjskih izbora politički je narod očekivao i javno zahtijevao da se s nepotizmom završi, ali su obećanja i stvarnost u velikom raskoraku, jer rođaci i prijatelji političara još uvijek do posla dolaze lakše od “običnog svijeta

Da su obitelji Tuđman, Pašalić i Šušak u devedesetima od Hrvatske napravili svoju prćiju, odnosno privatno obiteljsko gnijezdo, kako je to svojedobno kazao Dobroslav Paraga, znaju svi. Nakon siječanjskih izbora politički je narod očekivao i javno zahtijevao da se s nepotizmom završi, a stranački su mu prvaci to i obećavali. Desetak mjeseci nakon preuzimanja vlasti potrudili smo se provjeriti koliko su se tog obećanja držali. Rezultati su porazni. Istina, nema više demagoške potke za instaliranje rođaštva, zemljaštva i kumstva kao glavnih kriterija za kadroviranje u državnoj upravi, u što je, recimo, spadala davno izrečena 'misao' pokojnog predsjednika o 200 obitelji koje trebaju vladati Hrvatskom, ali nepotizam je prisutan u gotovo istom opsegu kao i u hadezeovsko vrijeme. Samo nam još trebaju izjave kojekakvih ridikuloznih tipova kao što je Vlatko Mićković, dopredsjednik Hrvatske stranke, koji je prije par godina u Vjesniku uveseljavao puk izjavamo poput ovih: Bez nepotizma nema obiteljskog poduzetništva. Napad na nepotizam napad je na obitelj kao hrvatski bitak; Kad se razbije i uništi obitelj, što ostaje? Ostaje pojedinac, liberal, komunist; pa da slika bude identična onoj od prije 3. siječnja.

Pregled započinjemo od državnog vrha.

Premijerove supruge

1. Dijana Pleština, aktualna supruga aktualnog premijera, odnedavno je na mjestu savjetnice za kontakte sa stranim agencijama pri Ministarstvu vanjskih poslova zaduženih za razminiravanja. Kako je sama rekla posao će obavljati volonterski, no to ne umanjuje nepotistički moment. Osim toga, zajedničke večere i - prijateljevanje s bračnim parom Pleština-Račan, Ivan Grdešić, profesor na Fakultetu političkih znanosti, iskoristio je da se preseli u Washington kao ambasador. Premijer Račan, kao brižan čovjek, potrudio se da uhljebi i svoju prethodnu suprugu, pa je tako Agata Račan danas na mjestu pravne savjetnice u Ministarstvu za europske integracije.

2. Kombinacija nepotizma i karijerizma prisutna je u obitelji Pašalić. Nekadašnji drugi čovjek u državi Ivić Pašalić odavno je zbrinuo ženu Kseniju u HIS-u i sestričnu Ivu Pašalić u Ministarstvu obrane. Taj donedavni potpredsjednik Sabora zadržao je, izgleda, dovoljno utjecaja da mu obitelj zbog njegovog degradiranja naročito ne pati.

3. Boško Picula, odnedavni urednik filmske emisije “Cafe Cinema”, brat je Tonina Picule. Valja znati da je Boškov nadredeni Tomislav Kurelec, koji osim uloge urednika Filmskog programa HTV-a ima i ulogu muža Vesne Cvjetković-Kurelec, zamjenice ministra Picule starijeg. Kad se tome doda da je Picula mladi postao i asistent na Fakultetu političkih znanosti i to kod Branka Caratana, kojeg pak čeka mjesto u diplomatskoj misiji u Švedskoj, veze se same nameću. Ovu kadrovsku križaljku, poštovani čitatelji, sastavite sami.

Predsjednici i savjetnici, sinovi i kćeri

4. Blaženka Gogić, sestra je potpredsjednika Sabora Zdravka Tomca, a trenutačno je na mjestu zamjenice ministra branitelja. Bizarno je da je nedavno isključena iz SDP-a zbog intervjua u kojem se žalila na, pazi sad, nepotizam u novoj vlasti.

5. Josip Perković, prvi obavještajac u nas, zaposlio je sina Sašu Perkovića u HIS-u. Kako se radi o osjetljivim službama ne bismo više o tome.

6. Ni Predsjednikov ured nije imun na boljku kadroviranja po rođaštvu i zemljaštvu. Ela Agotić, kćer Imre Agotića, savjetnika predsjednika Mesića, zaposlena je u Zavodu za kulturu pri Ministarstvu kulture. Prije toga trudila se da u kulturnoj rubrici “Jutarnjeg lista” napravi nešto novinarski pamtljivo. Iz istog miljea stiže i podatak da je Dunja Mesić, kćer predsjednika Mesića, dugogodišnji pouzdani kadar u MVP-u, još od vremena kad je Mesić bio drugi čovjek države. Sada kad je tata postao prvi čovjek, kćer mu je, navodno, naglo napredovala u službi.

7. Ministarstvo vanjskih poslova, oduvijek je bilo najprimamljiviji resor za nepotističke rabote. Tako tamo na mjestu savjetnice za medije kruh svoj zarađuje Miona Ševčik. Njezina veza s ministrom je prijateljske naravi. Naime, dugogodišnja je vrlo dobra frendica Tonina Picule i njegova je kolegica s fakulteta.

“Agrokorova” linija

8. Ministar obrane Jozo Radoš postavio je svog kuma Zorana Batušića za pomoćnika za informiranje i odnose s javnošću.

9. Premda po svojoj naravi priča oko Todorićeva lobija spada u domenu klijentelizma, ipak smo je slobodni uvrstiti u ovaj nečasni niz. Maja Brinar, donedavna tajnica u ministarstvu gospodarstva, od dolaska ministar Goranka Fižulića napredovala je do mjesta njegove zamjenice. Gospođa Brinar je svojedobno bila financijska direktorica “Agrokora” i stoga postoji opravdana sumnja da na ovom mjestu često dobro dođe svom bivšem šefu Ivici Todoriću. Todorić je i inače vrlo blizak s današnjim ministrom gospodarstva, Gorankom Fižulićem, s kojim je svojedobno bio u Udruzi poslodavaca, ali svoje je ljude raspodijelio i po drugim ministarstvima. Tako je njegov bivši djelatnik Damir Kuštrak, sada na mjestu zamjenika ministra financija Mate Crkvenca. Ta se veza naročito spominjala kad je na tjedan dana bio uveden onaj famozni carinski naputak, koji je povučen pod pritiskom javnosti. Navodno je to carinsko ograničenje uvedeno baš zbog pogodovanja Ivici Todoriću. Agrokorov bivši djelatnik je i Tomislav Ledić, danas na mjestu zamjenika ministra poljoprivrede Bože Pankretića.

10. Gordana Sobol se kao saborska zastupnica i tajnica SDP-a potrudila uhljebiti svog muža Bojana Sobola, pa je on trenutačno zaposlen kao pomoćnik ministra unutarnjih poslova Šime Lučina. Istine radi, valja reći da je Bojan prije ove fotelje grijao i jednu u ministarstvu financija, pa uz elemente nepotizma, ovdje imamo i pojavu karijerizma.

Glasnogovornici, zastupnici, suci...

11. Ugled Aleksandre Kolarić, glasnogovornice Vlade iskoristila je njezina sestra Alisa Kolarić i započela je novinarski posao u gradskoj rubrici “Jutarnjeg lista”, što ne treba posebno čuditi budući da se radi o novinama bliskima Vladi. Možda ‘prašinarenje’ u gradskoj rubrici nekog tabloidnog dnevnika i nije neko posebno radno mjesto, ali kad se zna da je nezaposlenost u nas ogromna, ne treba isključiti mogućnost aktiviranja veza i protekcija i za takvo mjesto.

12. Supruga saborskog zastupnika SDP-a Nenada Stazića, Silva Pavić-Stazić, dobila je posao u Gradskom poglavarstvu u Uredu za informiranje. Uz ime Nenada Stazića veže se i jedan kuriozitet. Proteklih godina, dakle, u vrijeme vladavine HDZ, bio je, kao esdepeovac, jedini urednik na HRT-u.

13. Poseban slučaj obiteljskih veza odnosi se na slučaj 'Kutle'. Istražni sudac u tom slučaju je Ivan Turudić, a dugogodišnja djelatnica Fonda za privatizaciju bila je njegova sestra Marija Turudić, koja 11. veljače odlazi s tog mjesta. Kad se zna da je Kutle u zatvoru, između ostaloga, zbog opravdanih sumnji u način privatizacije tolikih poduzeća, jasno je da istražni sudac na zagrebačkom Županijskom sudu ne može suditi 'sine ira et studio'.

14. Istražni sudac zagrebačkog Županijskog suda Radovan Ortynski zaposlio je svoju kćerku u MUP-u. Ortynski je nakon vođenja istrage protiv 'zločinačke organizacije' odlučio voditi brigu o karijeri svoje kćerke.

R. DRAGOJEVIĆ