Jutarnji list: 21.11. 2000.

POLITIČKA UBOJSTVA U HRVATSKOJ Feljton Jutarnjeg lista u šest nastavaka: Danas o ubojstvu Milana Levara

Levar 1996. u Feralu optužio Norca i Oreškovića za zločine u Gospiću

· Ubojstvo Milana Levara na vidjelo je iznijelo i činjenicu da je on trebao imati policijsku zaštitu, što je još prije dvije godine od hrvatskog MUP-a zatražio Haaški sud. No to je bivša vlast zataškala, dok je sadašnji vrh MUP-a olako prešao preko te činjenice

Pripremio: Ivica Buljan

Milan Levar žrtva je prvoga političkog ubojstva od smjene vlasti 3. siječnja ove godine. Nestrpljiva javnost učinkovitost policije u istrazi za protekla dva mjeseca, koliko je prošlo od ubojstva Levara, ocjenjuje nedovoljnom. Na drugoj strani, iz Lučinova ministarstva pristižu samo škrte izjave u kojima se kaže da istraga i dalje traje te da će rezultati biti objavljeni kada ona bude potpuno završena.

Odmah nakon Levarova ubojstva uhićena je Gospićka skupina na čelu s Tihomirom Oreškovićem, koju se tereti za ratne zločine počinjene nad Srbima u Gospiću 1991. i poslije. Mogućnost Levarova svjedočenja u tom procesu mnogi navode kao osnovni motiv njegova ubojstva jer je bio jedan od rijetkih svjedoka koji je spreman javno svjedočiti, kao što je to uostalom činio u proteklom razdoblju istupajući u medijima. Levar je svakako jedan vjerodostojan svjedok zato što je i sam bio uključen u obranu Gospića te su mu svi događaji iz tog razdoblja, a i poslije, jako dobro poznati.

Prvo Levarovo istupanje u javnost

Levar koji je godinama u Gospiću živio izoliran od većine svojih sugrađana i u stalnom strahu za svoj život, ubijenje podmetnutom bombom u automobilu, koji je popravljao u svom dvorištu. Samo pukim slučajem njegov 12-godišnji sin, koji je tog trenutka bio uz njega, preživio je eksploziju. Policija je konstatirala da je riječ o teškom kaznenom djelu terorističkog čina, a do sada je oko tog slučaja ispitano više od stotinjak Gospićana. Ubojstvo Levara i uhićenje Tihomira Oreškovića, Ivana Rožića, Ivana Jovanovića, Martina Markovića i Jose Miletića, osumnjičenih za ratne zločine, ljetos su na noge podigle većinu udruga proizašlih iz rata, kojima je su političku potporu davali HDZ i HSP. Pojedinci iz tih redova čak su otvoreno govorili da je Levar kao izdajica hrvatstva zaslužio da se s njim obračuna na tako brutalan način.

Ubojstvo Milana Levara na vidjelo je iznijelo i činjenicu da je on trebao imati policijsku zaštitu, što je još prije dvije godine od hrvatskog MUP-a zatražio Haaški sud. No to je bivša vlast zataškala, dok je sadašnji vrh MUP-a olako prešao preko činjenice, što je bilo vidljivo i iz pukog iščitavanja novina, da se Levaru otvoreno prijeti. Prijetnje Levaru, koje traju još od 1996., kada je prvi put istupio u medijima i svjedočio o događanjima u Gospiću, bile su pojačane u travnju ove godine kada je Državno odvjetništvo izdalo zahtjev da se krene u obradu zločina nad civiliiim stanovništvom u Gospiću 1991. U službenim policijskim zabilješkama o tim zločinima najviše informacija istražitelji su dobili upravo iz razgovora s Milanom Levarom te drugom dvojicom haaških svjedoka, Zdenkom Bandom i Zdenkom Ropcem.

Levar je u Feralu prije četiri godine svjedočio kako za zločine počinjene u Gospiću nad Srbima, ali i Hrvatima, najveću odgovornost snose Tihomir Orešković i Mirko Norac. Levar i ostali svjedoci potanko su opisali akciju "čišćenja" u kojoj je odvedeno oko 120 gospićkih Srba u razdoblju od 16. do 18. listopada te su tvrdili da je i 40-ak Hrvata, među kojima su bili vojnici, civili, odnosno neželjeni svjedoci, stradalo pod sumnjivim okolnostima, ali njihova smrt pripisivana je Srbima i njihovim projektilima.

Upozorenje suda u Hagu

Nakon tog svjedočenja na Levarovu kuću bačena je bomba, a počinitelji tog čina, naravno, nikada nisu pronađeni. Kako su neprestano nailazili na zatvorena vrata kod hrvatskih vlasti, Levar i ostali svjedoci obratili su se Haaškom sudu. Dok su Bando i Ropac, kojima se pridružio i još jedan svjedok Tomislav Orešković, napustili Hrvatsku i smjestili se na sigurno, Levar je i nadalje ostao uporan u svojoj nakani da ostane u Hrvatskoj i govori o počinjenim zločinima. To je nastavio činiti i unatoč tome što mu je iz Haaškog tužiteljstva upućen zahtjev da prestane ujavnosti iznositi svoja svjedočenja te da ne govori o svojim kontaktima sa sudom, čime je u očima čelnika suda izgubio i poziciju vjerodostojnog svjedoka.

Već nakon prve vijesti o ubojstvu Milana Levara, prvi osumnjičeni bili su Orešković i Norac. U Gospiću, što se tiče ubojstva Levara, manje-više vlada zavjera šutnje jer je većina Gospićana na strani Oreškovića i Norca, pa i među onima koji rade u pravosuđu i policiji. To u svakom slučaju otežava posao istražriim organima, no u slučaju Levar vjerodostojnost MUP-a i samog ministra Lučina bit će dovedena u pitanje ako se naredbodavci i ubojice Milana Levara ne pronađdu i izvedu pred sud.