Slobodna Dalmacija: 23. 11. 2000.

AFERA: PRIVATIZACIJA "PAZINKE" PRED MEĐUNARODNIM PRAVOSUĐEM

Belgijanci tužili Jakovčića i Vojkovića sudu u Bruxellesu

Belgijski tekstilni holding predao tužbu međunarodnom sudu u Bruxellesu, potražujući od hrvatske države gotovo 4,5 milijuna maraka na ime troškova, gubitaka u poslovanju, kleveta i šteta nanesenih ugledu - Hrvoje Vojković i ministar Ivan Jakovčić opstruirali su, kažu, njihovu ponudu za kupnjom "Pazinke", plasirajući laži i klevete

Piše: Branka ŽUŽIĆ

Spor koji se i dalje vodi između belgijskih tekstilnih tvrtki Callens/Lacosales i Hrvatskog fonda za privatizaciju o pitanju kupoprodaje "Pazinke", dobio je novu težinu. I to konkretno, u vidu tužbe koju je odvjetnički tim "Laga, Leterme adn Vennoten" iz Kortrijjka, zastupajući vlasnike spomenutih tvrtki, inače poznate poduzetnike na području Europe, poglavito jugoistočne, braću Geerta i Barta Cottenie, 16. ovog mjeseca predao međunarodnom sudu u Bruxellesu, potražujući od hrvatske države 4.363.530 maraka na ime troškova, gubitaka u poslovanju, kleveta i šteta nanesenih ugledu.

Kako stoji u tužbi, najvećim krivcima za ovaj, kako piše, međunarodni skandal smatraju se predsjednik HFP-a Hrvoje Vojković i ministar za europske integracije Ivan Jakovčić zbog "opstrukcija u njihovoj ponudi za kupnjom ’Pazinke’, koja je bila najbolja u usporedbi s ostalima, zbog plasiranja lažnih boniteta o pojedinim tvrtkama iz spomenutog lanca tvrtki, lažnih promemorija, neargumentiranog odbijanja njihove ponude bez ikakva obrazloženja, te laži i kleveta koje su preko hrvatskih medija plasirali Vojković i Jakovčić, optužujući belgijske zainteresirane investitore međunarodnim kriminalcima".

Zakulisne igre

Nadalje, u tužbi se ističe kako je protuzakonito objavljen novi natječaj za kupnju "Pazinke" u Financial Timesu 8. ovog mjeseca, s obzirom na to da nije do kraja rašćišćen prethodni, na koji su se svojom vrlo povoljnom ponudom javile belgijske tvrtke koje još uvijek smatraju kako su zbog neposlovnog i, prema hrvatskim zakonima, nezakonitog postupka HFP-a, uz potporu ministra Jakovčića, izbačeni iz igre.

Podsjetimo da je do spora došlo nakon što je opunomoćenik belgijskih tvrtki Darko Miškić javnost upozorio na političke zakulisne igre koje se, po njegovoj ocjeni, vode kako bi se iz "utakmice" isključili belgijski "igrači" u korist talijanskih, koji bi, prema njegovim riječima, trebali financirati IDS, a što su Vojković i Jakovčić javno opovrgli.

Nakon što su 10. srpnja u HFP-u otvorene četiri ponude pristigle na natječaj za kupnju 94,3 posto dionica "Pazinke" u vlasništvu HFP-a, među kojima i ponuda belgijskih ponuđača koji su bili voljni u prvom naletu ubrizgati "Pazinki" između 30 i 40 milijuna maraka, a potom oko 100 milijuna maraka u vidu godišnjih prihoda od mjesečne proizvodnje oko 5 milijuna metara tapeta, za što su kupljeni strojevi vrijedni 8 milijuna maraka, uz zadržavanje postojećih 688 radnika, naknadna usmena dojava predsjednika HFP-a Hrvoja Vojkovića kako ni jedna ponuda ne odgovara uvjetima natječaja dovela je do sukoba.

S dimenzijama spora su upoznate gotovo sve relevantne instancije, od Ureda predsjednika Mesića, premijera Račana i većine naših ministara, do belgijske vlade, tamošnjih banaka, sindikata, belgijskog veleposlanstva u Hrvatskoj i sada međunarodnog suda u Bruxellesu.

Komentirajući tužbu "tešku" gotovo 4 i pol milijuna maraka na štetu hrvatske države, Miškić očekuje kako će sudskim putem oštećene tvrtke nadoknaditi izgubljen novac. Prema njegovim riječima, Jakovčić, koji je od prvog dana posrednik u prodaji "Pazinke", preko belgijskog veleposlanika "ucijenio" je belgijske potencijalne investitore zahtjevom da se odreknu "zlatne" predionice u Žminju u korist talijanskog partnera, ali i uloge Darka Miškića.

Tužba bez temelja

Kako nas Miškić uvjerava, na prvi zahtjev se pristalo, ali njegovi poslodavci nisu prihvatili zahtjev za Miškićevim izbacivanjem iz "utakmice".

Na naše pitanje hoće li na kraju poslati pismo namjere HFP-u javljajući se na novi natječaj, Miškić je kazao kako još uvijek ne znaju, budući da su "opečeni" dosadašnjim opstrukcijama i golemim troškovima koje su uložili u potencijalni posao koji im je na kraju izbijen iz ruku.

Viša savjetnica za odnose s javnošću HFP-a Teodora Matej naglasila nam je kako je tužba apsolutno neutemeljena i kako će stoga i biti odbačena. Pritom je istaknula kako je u Financial Timesu objavljen natječaj otvoren do srijede za prodajom 20 dioničkih društava u većinskom vlasništvu HFP-a, među kojima je i portfelj "Pazinke" od 94,03 posto, pa će se vidjeti tko će se javiti i s kakvim ponudama.

Nadalje je podsjetila kako su ponude spomenutih belgijskih tvrtki odbijene na prošlom, četvrtom, natječaju isključivo stoga što nisu odgovorile uvjetima natječaja koji je raspisan sukladno odluci Vlade RH pod posebnim uvjetima za jednu kunu, ponavljajuću kako predsjednik HFP-a Hrvoje Vojković ne donosi odluke o prodaji dionica pod posebnim uvjetima, već to čini Upravni odbor HFP-a.