Večernji list: 23. 11. 2000.

CRVENI KRIŽ OBJAVIO NA INTERNETU IMENA SVIH OSOBA IZ BiH ČIJA SUDBINA JOŠ NIJE POZNATA

U Bosni još uvijek 20.000 nestalih

Međunarodni odbor Crvenog križa (ICRC) objavio je najnovije ishode istraživanja o nestalim osobama u Bosni i Hercegovini. Pet godina od završetka rata, na popisu nestalih još su 20.484 osobe, o čijoj se sudbini ništa ne zna. Sve od potpisivanja Daytonskog sporazuma, ICRC pokušava utjecati na sudionike rata da razmjenom podataka pomognu razjasniti sudbine nestalih, ali svi pokušaji ostali su neuspješni jer bivši neprijatelji strahuju da će takva razmjena otkriti i podatke o ratnim zločinima.

Na popisu nestalih najviše je Bošnjaka - 16.979, zatim Srba - 2.537, te Hrvata 719, a preostalih 249 drugih su nacionalnosti. ICRC procjenjuje da je broj nestalih ili ubijenih mnogo veći od do sada utvrđenoga jer su u etničkim čišćenjima nestajale cijele obitelji i nema više bliske rodbine koja bi ih tražila.

- Smatra se da je većina nestalih mrtva, ali obitelji često odbijaju to prihvatiti sve dok se ne pronađe tijelo - izjavio je šef misije ICRC-a u BiH Balthasar Staehelin. Agonija tisuća obitelji koje traže nestalu rodbinu mogla bi potrajati desetljećima zbog vrlo sporog postupka razjašnjavanja sudbina nestalih.

ICRC objavio je na Internetu imena svih nestalih osoba za kojima traga te stalno poziva građane podrijetlom iz BiH da pročitaju popis nestalih i, ako mogu, pomognu svojim svjedočenjima u potrazi za nestalima. Podaci Međunarodnog odbora Crvenog križa o nestalima jedan su od najmučnijih priloga petoj obljetnici Daytonskog sporazuma, koja je upravo obilježena.

O bolnim posljedicama rata svjedoče i podaci Visokog povjerenstva UN-a za izbjeglice (UNHCR) da se od završetka rata vratilo na područja s kojih su istjerani samo 10 posto žrtava etničkog čišćenja. Zbog neispunjavanja Daytonskog sporazuma, u čemu osjetno prednjači srpski entitet u BiH, u svoj kraj vratilo se tek oko 80.000 od 800.000 prognanih.

LONDON Željko Toth