Novi list: 25. 11. 2000.

NAJPOZNATIJI HRVATSKI SLUČAJ LAŽIRANJA STUPNJA OBRAZOVANJA

HOĆE LI ZBOG LAŽNOG MAGISTERIJA ĐAPIĆ OSTATI BEZ ZASTUPNIČKOG IMUNITETA?

HSP-ov predsjednik i saborski zastupnik Anto Đapić mogao bi uskoro ostati bez zastupničkog imuniteta i odgovarati pred sudom zbog rabote kojom su on i potpredsjednik njegove stranke dr. Boris Kandare pokušali pravaškom vođi uz ime dodati i magistarsku titulu

SPLIT (Stina) - U sinoćnjoj “Latinici” kojoj je tema bila “Lažne diplome”, među ostalim se moglo čuti da je Općinsko državno odvjetništvo iz Splita okončalo zakonom predviđene radnje po prijavi HSP-a 1861., a vezano uz najpoznatiji hrvatski slučaj lažiranja stupnja obrazovanja - prepisani magisterij saborskog zastupnika Ante Đapića.

Sudeći prema rezultatima provedene istrage, daljnji razvoj “slučaja Đapić” ovisit će o stavovima Mandatno-imunitetnog povjerenstva Zastupničkog doma Sabora.

Upravo ovih dana navršava se godišnjica otkrivanja neslavnog plagijata predsjednika HSP-a Đapića kojim je ovaj, a uz blagoslov Stručnog povjerenstva splitskog Pravnog fakulteta, stekao titulu magistra znanosti. Magistrom bez pokrića Đapić je postao prepisavši 114 od ukupno 176 stranica svog uratka. Temeljni izvor za njegov resavski rad “Pravna sredstva protiv arbitražne odluke” bila je knjiga “Pobijanje arbitražne odluke” koju je njegov mentor, član Stručnog povjerenstva za obranu magisterija i stranački kolega dr. Boris Kandare, objavio 1992. godine saževši svoju doktorsku dizertaciju.

Aferu s Đapićevim magisterijem otkrio je splitski tjednik “Feral Tribune”. Poslije toga uslijedile su i reakcije prozvanih. Dr. Boris Kandare nazvao je pisanje “Ferala” sotoniziranjem njega kao osobe koja daruje i dijeli znanstvene titule.

Poništen magisterij - izgubljena “fatureta”

- Kad bih ja bio toliko nemoralan, onda bi taj fakultet morao biti moj, a ne - kao što Pravni fakultet u Splitu jest državna institucija gdje, da bi se došlo do titule magistra, treba položiti bezbroj ispita što je magistar Đapić i učinio. Radi se o napadu na HSP, predsjednika Đapića i mene, a čelnici HSP-a sotonizirani su do te mjere da se upitnom stavlja i činjenica da u sastavu Kluba imamo prosjek osoba sa znanstvenim titulama nešto viši čak od HAZU-a, da ne govorimo o nekim strankama koje su totalno deficitarne u tom pogledu.

Usprkos tvrdnjama profesora Kandarea, Đapićeva prepisivačina pokazala se toliko besramnom da se ničim nije mogla skriti, pa ni prvotnom “akademskom šutnjom” Sveučilišta u Splitu: magisterij predsjednika stranke je poništen, a mentor je izgubio “faturetu” na splitskom Pravnom fakultetu, vrativši se na matično riječko Sveučilište.

Saborski zastupnik Đapić tako se uvrstio među 156 osoba koliko ih je prošle godine u Splitu krivotvorilo dokumente, najčešće svjedodžbe različitih škola s područja Splita i Bosne i Hercegovine.

Mirko Rajčić, predsjednik Gradskog ogranka HSP-a 1861., stranke koja je pred Općinskim državnim odvjetništvom u Splitu i pokrenula pitanje Đapićeve kaznene odgovornosti, kaže da se ta stvar poprilično otegnula, te kako nema povratnu informaciju o tome što je Tužilaštvo do sada učinilo. Najavio je da će on i njegov predsjednik Dobroslav Paraga ovih dana zatražiti od Nediljka Ivančevića, općinskog državnog odvjetnika, da ih izvijesti o sudbini njihova zahtjeva.

Nezakonitosti stranačkog dvojca

Predsjednik HSP-a 1861. Dobroslav Paraga potvrdio nam je informaciju da je splitsko Državno odvjetništvo uputilo saborskom povjerenstvu zahtjev za skidanjem imuniteta zastupniku Đapiću.

- HSP 1861. kaznenu je prijavu protiv ove dvojice podnio u studenom prošle godine. Uz prijavu priložili smo niz dokaza, pored ostalih Đapićev “magisterij” i doktorat Borisa Kandarea iz čega je i neobrazovanom čitatelju jasno da se radi o plagijatu, odnosno da je lažni Đapićev magisterij zapravo prijepis doktorata Borisa Kandarea. Smatrali smo da je to ne samo napad na dignitet Pravnog fakulteta u Splitu, već i napad na sam pravni sustav Republike Hrvatske.

Saznali smo i za cijeli niz nezakonitosti koji je dvojac pritom učinio obmanjujući hrvatsku javnost, a posebno Kandare varajući svoje kolege na Pravnom fakultetu u Splitu. Ustanovili smo da Anto Đapić nije imao minimalne uvjete da upiše postdiplomski studij, niti da upiše temu iz procesnoga prava jer je jedini postdiplomski studij na splitskom Pravnom fakultetu onaj “Pravo mora”, iz pomorskog prava. Đapić je studirao 11,5 godina, sve su mu ocjene u indeksu dovoljan, po pet-šest puta polagao je pojedine ispite. Sve je to vidljivo iz kartoteke osječkoga Pravnog fakulteta. Kako bi takav čovjek mogao steći titulu magistra, dakle učitelja prava, a on sam nije naučio pravo?

Đapić i Kandare služili su se bezobzirnim pritiscima i ucjenama profesora splitskog fakulteta da bi ishodili takvo rješenje u korist Đapića. Kandare je dolazio s pištoljem na Pravni fakultet, to je notorna stvar. Pozivali su se na autoritet Franje Tuđmana koji je stajao iza njih i koji je o svemu znao. Prijetnjama su prisilili kolege s Pravnog fakulteta da, unatoč tome što su znali da je sve to nezakonito, pristanu na ucjenu: dobili su ponudu koju nisu mogli odbiti, kako to uvijek mafija radi, i prihvatili su rušiti dignitet Pravnog fakulteta. Da je iza svega stajala bivša HDZ-ova vlast vidi se po tome što je odmah po promjeni vlasti došlo do jednog oslobađanja pritiska na dekana i Vijeće pravnog fakulteta u Splitu i oni su smjesta poništili nezakonito stjecanje titule magistra prava Anti Đapiću.

Mislim da nije stvar samo pravne struke, već i pravne države, da Đapić i Kandare budu pozvani pred sud, da im saborsko Mandatno-imunitetno povjerenstvo oduzme imunitet te da budu, kao osumnjičeni za teža djela općeg kriminala - zlouporaba službene ovlasti i dužnosti i krivotvorenja službenih isprava - po zakonu i kažnjeni - kaže Paraga.

Đapić tužio fakultet

Profesor Ivo Grabovac, voditelj postdiplomskog studija “Pravo mora” u vrijeme dok je Đapić tamo branio magisterij, tvrdi da se tema “Pravna sredstva protiv arbitražne odluke” ipak uklapa u pomorsko pravo. Đapićeve dvojke u indeksu, prema Grabovčevu tumačenju, također nisu problematične jer je prosjek ocjena tek naknadno uveden kao kriterij za upis postdiplomskog studija (!?). Profesor Grabovac dodaje da je i Đapić zatražio sudsku zaštitu tuživši Pravni fakultet koji, navodno, nije poštivao proceduru, odnosno, nije ga saslušao prije odluke o poništenju njegova magisterija.

Predsjednica saborskog Mandatno-imunitetnog povjerenstva Milanka Opačić i tajnica Povjerenstva Zdravka Čufar-Šarić tvrde da još nisu zaprimile nikakve spise iz splitskog Državnog odvjetništva.

Što se tiče same procedure oko eventualnog skidanja imuniteta, tajnica Čufar-Šarić kaže da je tužilaštvo moglo po Paraginoj prijavi provesti osnovne istražne radnje, temeljem kojih bi prihvatilo ili odbacilo zahtjev za pokretanje postupka.

- Ako tužilaštvo odluči pokrenuti postupak i treba izvršiti daljnje istražne radnje, onda traži od nas skidanje imuniteta, a ako odbaci Paragin zahtjev za pokretanjem postupka, Paraga i HSP 1861. mogu se kao privatne parničke stranke upustiti u sudski postupak, pa sud može od nas naknadno tražiti skidanje imuniteta, kaže tajnica Čufar-Šarić.

- U slučaju da od splitskog Državnog odvjetništva dobijemo zahtjev za skidanje imuniteta zastupniku Đapiću, Povjerenstvo će o predmetu raspravljati na prvoj sljedećoj sjednici, rekla nam je predsjednica Povjerenstva Milanka Opačić.

Posebno zanimljivo bit će vidjeti kako će se, u slučaju da se uskoro bude moralo raspravljati o Đapićevu imunitetu, ponašati saborsko Povjerenstvo s obzirom da je njegov član, a u prethodnom mandatu i dopredsjednik, upravo Đapićev mentor dr. Boris Kandare.

Zoran KRŽELJ