Večernji list: 27. 11. 2000.

DO UTORKA TRAJE SINDIKALNI REFERENDUM U JAVNOM SEKTORU

Račanovoj Vladi prijeti prvi opći štrajk 250.000 ljudi

* Bude li referendumska odluka masovni prosvjed, Banski dvori s time bi se mogli suočiti već uoči Božića

Nemojte glasovati za prosvjede i štrajk ako niste spremni u njima sudjelovati! Bez štrajka nećete moći spriječiti novo zaostajanje plaća - piše na sindikalnome letku koji će do utorka dobiti oko 100.000 zaposlenih u državnoj upravi, vojsci, policiji, carini, pravosuđu i županijskim uredima. Na letku je i pitanje kojim Sindikat državnih službenika i namještenika testira raspoloženje članstva - hoće li štrajkom i prosvjedima poduprijeti zahtjeve sindikata.Na slično pitanje odgovaraju i učitelji, znanstvenici, socijalni radnici i zdravstveno osoblje. Dakle, cijeli javni sektor, u kojemu radi više od 250.000 osoba ili svaki četvrti zaposleni u državi. Prvi pristigli odgovori potvrđuju da su zaposleni u javnom sektoru spremni na štrajk. Nakon što je uspješno amortizirala prosvjed branitelja, Račanova se Vlada suočava s novim izazovom. Prijeti joj, dakle, opći štrajk zaposlenih u javnome sektoru, koji će, održi li se, biti prvi ozbiljniji znak nezadovoljstva politikom koalicijske Vlade. Ako referendumski odabir bude štrajk, Vlada će se s njim suočiti uoči Božića.

- Štrajka će sigurno biti - kategoričan je Vilim Ribić uime Matice hrvatskih sindikata javnih djelatnosti, donedavno glavni zagovornik potpisivanja socijalnoga pakta s Vladom, koji je podrazumijevao i odricanje od štrajka. - Bio sam spreman odreći se štrajka na određeno vrijeme, uz tri uvjeta koje Vlada nema namjeru ispuniti. Pokazalo se da je ova Vlada krahirala na mnogim područjima, osobito na području kompetentnosti.

Najavljeno je da bi u proračunu za iduću godinu masa novca za plaće trebala biti oko 14 milijardi kuna, što je 10 posto manje nego ove godine. Sindikati dokazuju da zbog porasta plaća u javnim poduzećima mora porasti i osnovica u javnom sektoru, i to još u ovoj godini. Posljednji dostupni podaci kažu da je prosječna plaća u zemlji 3369 kuna, prerađivačka je industrija ispod državnoga prosjeka sa 2871 kunom, građevinari isplaćuju 2657 kuna, trgovci 2756, hoteli i restorani 2974, banke 4737, javna uprava i obrana 4184, obrazovanje 3366, a zdravstvo 4360 kuna.

Vlada za cjelovit pristup

Vlada, pak, planira promjene u sustavu plaća. Među ostalim, planira se i ukidanje raznih dodataka na plaću zbog kojih je sadašnji sustav neujednačen. Plaće bi bile samo umnožak osnovice s pripadajućim koeficijentom. Čak je spomenuto da bi se mogao ukinuti i dodatak 0,5 posto za svaku godinu staža. Osnovica bi se vezala uz prosječnu plaću u državi u protekloj godini. U prvoj zakonskoj verziji stoji da će se uvesti četiri vrste radnih mjesta: prva s VSS spremom, druga s višom spremom, treća sa srednjom stručnom spremom i četvrta bez stručne spreme.

Unutar svake vrste postojat će određeni rasponi. Ne navodi se, međutim, koliki. Vrijednost koeficijenata Vlada će odrediti uredbom. O tome se tek razgovara u ministarstvima, a očekuju se pregovori i sa sindikatima u dvjema pregovaračkim skupinama - u jednoj bi bila državna uprava, a u drugoj javne službe. Uvođenje reda već je počelo odlukom da se sveučilišnim profesorima prestanu isplaćivati honorari za rad u drugim institucijama, a liječnicima u privatnim ordinacijama.

Ne usuglasi li se sa sindikatima o visini osnovice, Vlada će sama odrediti iznos. Premda je ostalo vrlo malo vremena za krupne promjene, u Vladi smatraju da bi se novi sustav mogao primjenjivati već od siječnja. Sindikati procjenjuju da će Vlada to provesti bez obzira na njihovo protivljenje. Takvo bi pročešljavanje moglo biti prilika i za prve ozbiljnije rezove u državnoj upravi i javnom sektoru. Smanji li se broj zaposlenih, i smanjena bi masa plaća u idućoj godini mogla osigurati zadržavanje dostignute razine primanja.

Ljubica Gatarić

Reforma plaća

Vlada priprema mini reformu platnoga sustava u javnom sektoru. Prva verzija zakona o javnim službama već je napisana. Ukinut će se, prema toj verziji, složeni sustav nagrađivanja i različita zvanja te ujednačiti primanja i status javnih i državnih službenika u svim sustavima. Daktilograf bi, primjerice, primao istu plaću bez obzira na to radi li u sudu, Saboru ili školi...

Sindikalni zahtjev: 8,5 posto povišice, božićnica i dar za djecu

Sindikalni su referendumi, poput onoga koji se provodi, čest oblik pritiska. No, ovaj su put sindikalni čelnici uvjereni u to da bez štrajka neće postići cilj: 8,5 posto povišice, božićnica i dar za djecu. Za nekoliko dana, kad sindikati dobiju Vladin prijedlog politike plaća za iduću godinu, među ciljevima će se naći i zahtjevi za budućim povišicama.