Vjesnik: 01. 12. 2000.

U stečaju 45 trgovačkih tvrtki s dvadesetak tisuća radnika

Za poboljšanje stanja u trgovini nužne promjene porezne politike i carina jer slaba kupovna moć, skupi uvjeti poslovanja, »siva trgovina« i jeftinija kupovina u inozemstvu ugrožavaju opstanak i razvoj trgovine/U Hrvatskoj se 70 posto maloprodajnog prometa odvija u malim prodavaonicama, a u zapadnim zemljama oko 30 do 40 posto

OSIJEK, 30. studenoga - Za poboljšanje stanja u trgovačkoj djelatnosti nužan je radikalan zaokret poput promjena porezne politike i carina jer sadašnje okolnosti - slaba kupovna moć stanovništva, skupi uvjeti poslovanja, »siva trgovina« i kupovina u inozemstvu zbog jeftinijih cijena - ugrožavaju opstanak i razvoj trgovine. Rečeno je to u četvrtak na okruglom stolu »Trgovina Hrvatske-stanje i problemi trgovine Osječko-baranjske županije« u HGK Županijskoj komori Osijek.

Predstavnik Sektora za trgovinu HGK Ruđer Friganović kazao je kako se maloprodaja zadržava na prošlogodišnjoj razini samo zbog prodaje goriva dodavši da se u Hrvatskoj 70 posto maloprodajnog prometa odvija u malim prodavaonicama. U zapadnim i nekim tranzicijskim zemljama taj se postotak kreće oko 30 do 40 posto, a veći dio u velikim trgovačkim lancima i supermarketima.

Friganović dodaje da su po prilici dvije trećine trgovačkih tvrtki u Hrvatskoj mala poduzeća za veleprodaju, s malim brojem zaposlenih te kako se očekuje da će takve tvrtke uskoro početi nestajati s tržišta.

Predsjednica Sindikata trgovine Hrvatske (STH) Ana Knežević podastrla je podatak da je od 425 poduzeća ove djelatnosti koja su krenula u pretvorbu preostalo njih 267, ocijenivši da je pretvorba odvela Hrvatsku u usitnjavanje trgovine nasuprot svjetskom trendu okrupnjavanja.

U 45 stečajeva, uglavnom velikih i srednjih poduzeća, koji se trenutačno vode, obuhvaćeno je oko 20.000 radnika. S obzirom na probleme koji godinama muče hrvatsku trgovinu, teško je procijeniti njihov ishod.

»Stanje otežava i ulazak stranih trgovačkih lanaca. Samo Billa planira otvoriti u Hrvatskoj 40 prodajnih mjesta, a s obzirom na zaradu grupacije kojoj pripada, Bila može u Hrvatskoj tri godine poslovati s gubitkom, s čime se domaće tvrtke teško mogu nositi«, rekla je Ana Knežević. Zauzela se da Hrvatska, po uzoru na Sloveniju, provede promjene porezne i carinske politike.

Kako je istaknuto, stanje u trgovini na području Osječko-baranjske županije otežano je, uz ostalo, zbog porasta troškova poslovanja, nezaposlenosti i pada životnog standarda stanovništva te kupovine u susjednoj Mađarskoj. (H)