Novi list: 05. 12. 2000.: “RDW”

MOSKVA ŽELI RASKINUTI TAJNI UGOVOR SA SAD-om

Rusi sklopili vojno-tehničku suradnju s Iranom

Rusija je prošlog tjedna službeno najavila kako će raskinuti tajni ugovor sa Sjedinjenim Američkim Državama. Taj ugovor od 30. lipnja 1995. godine potpisali su aktualni američki potpredsjednik Al Gore i tadašnji ruski premijer Viktor Černomirdin. U memorandumu se Rusija obvezala da će do kraja 1999. godine potpisati sve ugovore o isporuci oružja s Iranom, i da nakon toga neće sklapati nove aranžmane. Zauzvrat, SAD su odustale od sankcija protiv Rusije koje je američki Kongres donio zbog navodnog širenja oružja za masovna uništenja i raketne tehnologije.

Između 1989. i 1991. Rusija je s Iranom sklopila opsežne ugovore o isporuci oružja. Između ostalog su se na narudžbenici nalazili borbeni zrakoplovi MIG 29, zrakoplovi tipa SU 24 i atomske podmornice, a osim toga u Iranu su se trebali još proizvoditi i ruski tenkovi tipa T 72 C.

Dobro informirani krugovi u Moskvi navode tri razloga koja su Rusiju ponukale na raskidanje tajnog ugovora: prvo, stanje u Iranu se pozitivno razvija; drugo, Sjedinjene Države nisu poštivale povjerljivost memoranduma jer je tijekom predsjedničke predizborne kampanje taj ugovor nekako dospio do novinara. I treće, SAD su faktički prekršili tajni dogovor kada su oružjem opskrbljivali radikalnu talibansku miliciju.

Stvarni razlog bi ipak mogla biti nova lista želja koje je Teheran poslao Moskvi: iranska Vlada naime pokazuje interese za ruskim protuzračnim obrambenim raketnim sustavom C300, obrambenim raketama tipa IGLA, a još bi se trebali isporučiti i transportni zrakoplovi. Ruski novinari procjenjuju kako bi vrijednost ugovora, ukoliko se potpiše, bila viša od 2 milijarde američkih dolara.

Nije slučajno da su u prošli četvrtak Središnje banke Rusije i Irana potpisale sporazum o međusobnoj suradnji. Viktor Geraščenko, šef moskovske Središnje banke, izjavio je kako potpisivanje tog sporazuma nije povezano s uspostavom vojno-tehničke suradnje između dviju zemalja. Ali je i dodao: 'Ako se iranska vojska interesira za rusko oružje, zašto ne?!'

Rusko ministarstvo vanjskih poslova oprezno reagira na američke reakcije i prijetnje sankcijama. Sve što je povezano s tajnim dokumentima, kaže se, neće biti javno komentirano. Dalje se navodi kako Rusija pri svakoj vrsti vojno-tehničke suradnje poštuje princip ne-širenja oružja za masovna uništavanja. Kaže se i kako se treće zemlje ne bi trebale miješati u sklapanje ruskih vojnih poslova.

No, i ruskom ministarstvu vanjskih poslova je jasno da bi posljedice američkih sankcija mogle biti katastrofalne: u području računalne i visoke tehnologije Moskva je posve ovisna od SADa; izostanak američkih investicija rusku bi privredu teško pogodio; prije svega bi to značilo odustajanje barem za duže vrijeme od pregovora kojima Moskva želi s Međunarodnim monetarnim fondom sklopiti sporazum o etapnom povratku ogromnih dugova. Naime, u MMF-u vodeću ulogu imaju upravo Amerikanci.