Novi list: 07. 12. 2000.

LINIĆ NAJAVIO NOVA POSKUPLJENJA

Struja, nafta i plin skuplji nakon Nove godine

ZAGREB – “Poskupljenje nafte i plina Vlada je odavno najavila i obećala INI. Tržišno formiranje cijena može se očekivati već početkom sljedeće godine”, komentar je Marijana Draguna, glasnogovornika INE na izjavu potpredsjednika Vlade Slavka Linića danoj u Saboru u ponedjeljak, prema kojoj je “neophodno daljnje uskladivanje cijena struje, nafte i plina”.

Unatrag deset godina Hrvatska je u ekonomiji vodila socijalnu politiku, što je u tržišnoj ekonomiji nezamislivo, pojasnio je Linić najavu o poskupljenju, na što ga je ponukalo pitanje saborskih zastupnika o neočekivanom poskupljenju struje koje je među građanima izazvalo velika negodovanja.

Cijene struje, nafte i plina, što se Vlade tiče, više neće imati socijalnu komponentu, već će biti formirane na slobodnom tržištu. To je, smatra Linić, bilo “vrlo bolno u ovoj, a bit će bolno i u sljedećoj godini, no socijalu iz ekonomije treba odmaknuti”.

Prema riječima INA-inog glasnogovornika, formiranje cijena nafte i plina na tržištu ne znači da će oni obavezno i poskupiti. Njihovo poskupljenje ovisi o kretanju cijena na I tržištu, o cijeni derivata na mediteranskom tržištu, o tečaju dolara, dogovoru između članica OPEC-a, kao i o ponudi i potražnji.

Ukoliko cijena barela padne ispod 30 dolara, veli Dragun, do poskupljenja ne mora niti doći. Ukoliko se pak ono dogodi, u ovom je trenutku nemoguće reći koliko će poskupljenje iznositi.

Ipak, Vlada je INI obećala promjenu cijena i smjelo zakoračila u tom smjeru, te će do poskupljenja najvjerojatnije doći. Tada će INA i HEP, smatraju u tim poduzećima, konačno postati pravi konkurenti na tržištu, a time i bolje “udavače” za dolazeću privatizaciju.

INA je, zaključuje Dragun, predugo bila socijalni amortizer koji je plaćao najskuplju cijenu socijalne ekonomije, zbog čega niti kune nije uspjela investirati u svoj napredak. Neulaganje su najviše platile hrvatske rafinerije, a INA je samo u ovoj godini na disparitetu cijena nafte i plina izgubila preko dvije milijarde kuna.

B. MRVOŠ