Jutarnji list: 29. 12. 2000.

Dnevni osvrt o pobuni na češkoj nacionalnoj televiziji piše Željko Ivanjek

Bitka za javnu televiziju?

Tri tisuće prosvjednika izašlo je preksinoć pred zgradu nacionalne češke televizije tražeći ostavku novoimenovanog direktora Jinja Hodaca kojeg je ovih dana imenovalo parlamentarno Vijeće za radio i televiziju nakon što je srnijenjen Dušan Hmeliček. Novinari TV-a odbili su poslušnost Hodacu i novoj direktorici informativnog programa Jani Bobošikovoj. Kasno u srijedu prekinuto je emitiranje televizijskog programa, a TV studiji bili su u rukama pobunjenih novinara koji se bore za javnu televiziju. Sam predsjednik Havel podigao je glas i zatražio Hodacevu ostavku. Havel, kao i analitičari, smatra da lii Hodac mogao politički instrumentalizirati televiziju u korist Gradanske demokratske stranke bivšeg premijera Vaclava Klausa. Zato su i neki visoki dužnosnici Klausove stranke, kao gradonačelnik Praga Jan Kasl i glumac Jirl Bartoška, zatražili odstup para Hodac-Bobošikova. Socijaldemokratska manjinska vlada Miloša Zemana nije imala odlučujuću riječ u postavljanju Hodaca, pa tako traži njegov odstup. Hodac je, pak, pozvao upomoć policiju idući protiv prevladavajućeg javnog mnijenja. To bi moglo još više okrenuti javnost protiv njega, ali i protiv Vaclava Klausa. Jer bitka za televiziju u međuvremenu je bila došla do apsurda. Hodac se suprotstavio pobunjenim novinarima: unajmio je privatni studio da bi emitirao vijesti, za razliku od onih koje su proteklih dana emitirali novinari nacionalne mreže. Sama je Bobošikova napisala vijest o svom imenovanju i smjeni šefa informativnog programa Hajeka.

Jučer rano popodne nije se još znalo hoće li dva kanala nastaviti emitiranje, niti hoće li policija stati protiv novinara, predsjednika Havela i građana. Treba se nadati da neće. Iako bi, istovremeno, policija branila zakonitost da stane na stranu bivšeg australskog emigranta i dopisnika BBC-a Hodaca i njegove šefice vijesti koja je još u travnju 1989. u molbi za TV posao napisala kako "sjedi u centralnom komitetu Saveza socijalističke omladine". Njih je, naime, imenovao parlamentarni odbor.

S druge strane oni su prijetnja novinarskoj nezavisnosti. Ali, mimo profesionalnih i političkih interesa, iza svega ipak stoji - novac. Klausova se stranka zauzima za privatizaciju, za razliku od socijaldemokrata. Ona bi TV prodala i strancima, kao što je prodana Škoda. Usporedbe s imenovanjem Mirka Galića u Tuđmanovo vrijeme te sa zahtjevima za njegovu smjenu kao direktora HRT-a prije desetak dana namjerno su ovdje izbjegnute. Bobošikovoj se predbacuje komunistička prošlost kao što se predbacivala i Obradu Kosovcu, ali ne i mnogima drugima iz vrhova kako bivše češke tako i hrvatske vlasti. Ishod bitke za češku televiziju pokazat će stanje stvari u Češkoj. Jer očito, imenovane su osobe koje javnost ne želi na čelu TV-a.