Novi list: 30. 12. 2000.

PICULA O SURADNJI S HAAŠKIM SUDOM

Tužiteljstvo želi kooperativnost do krajnjih granica

Pravda - da, ali uz pravednost. Zalažem se da se ta suradnja nastavi, ali da izađe iz ove riskantne zone u koju je zapala zadnjih mjesec-dva, ali ne krivicom hrvatske vlade

ZAGREB - Hrvatska treba nastaviti suradnju s Haškim sudom, ali istovremeno i Vlada i Tužiteljstvo moraju revidirati svoja polazišta o suradnji koja se zadnjih mjeseci našla u zoni rizika, ocijenio je hrvatski ministar vanjskih poslova Tonino Picula u razgovoru za Glas Amerike.

- Problem je u tome što je Haaški tribunal, bez obzira na plemenitost i opravdanost razloga zbog kojih je utemeljen, u tehničkom pogledu međunarodnopravno novi sud, a područje kojim se bavi je visoko osjetljivo. Mnogo toga upravo u ovom drugom tehničkom aspektu ne ide dobro. To je dosta skliski teren na kojem se ti tehnički problemi i njihovo nerješavanje iskazuje kao političko. Hrvatska koja proživljava jednu dramatičnu promjenu vlastitog identiteta i iz jedne stoljetne zaostalosti ulazi u mainstream i maticu europskog integriranja, ne može dovoljno brzo depolitizirati tu suradnju. Sve ono što zapinje u toj suradnji ovdje se povratno iskazuje kao politički problem. Mislim da nije problem samo u Haagu, nego i u jednom dijelu domaće javnosti koja želi poentirati na tim pitanjima - kazao je Picula, odgovarajući na pitanje vode li Vlada i Ured predsjednika svatko svoju politiku suradnje s Haškim sudom.

Komentirajući slučaj generala Petra Stipetića, koji u siječnju treba razgovarati s istražiteljima suda, ministar Picula je naglasio da je Hrvatska spremna na suradnju, ali da tužiteljstvo želi kooperativnost Hrvatske proširiti do samih granica mogućeg.

- U toj suradnji će svatko pomalo morati revidirati svoja polazišta. Hrvatska je vlada otvorila vrata suradnji. Mi smo zaista ozbiljno shvatili i naslijeđeni ustavni zakon o suradnji s Haaškim sudom, a još jednom smo potvrdili političku volju deklaracijom o suradnji s Haagom, u travnju ove godine. Nakon toga smo omogućili slobodan pristup arhivu HIS-a. Hrvatski pravosudni organi su ove godine počeli procesuirati ratne zločine počinjene nad Srbima. Problematično je to što očito tužiteljstvo Haškog suda misli da tu kooperativnost treba proširiti do samih granica mogućeg. Pri tome se ne želi uzeti u obzir ni politički ni socijalni kontekst u kojem ova vlada djeluje. Pravda - da, ali uz pravednost. Zalažem se da se ta suradnja nastavi, ali da izađe iz ove riskantne zone u koju je zapala zadnjih mjesec-dva, ali ne krivicom hrvatske vlade mišljenja je Tonino Picula.

Ministar Picula također smatra da ambicioznost kojom tužiteljstvo Haškog suda želi procese započeti i dovršiti, mora biti potvrđena i u nekim drugim državama, kao što je SRJ, koja ima obavezu suradnje s Haagom.

- Hrvatska sa sudom u Haagu surađuje zbog sebe, a ne zbog drugih, ali ne možemo biti slijepi na loše povratne momente ukoliko sud u Haagu ograniči svoju djelatnost samo na Republiku Hrvatsku. Ova zemlja nije bila agresor, ova zemlja je bila žrtva agresije, njezini građani su stradali u toj agresiji, i Srbi i Hrvati. Mislim da će uskoro i SRJ morati potvrditi svoju vanjsko-političku vjerodostojnost sustavnim i kompletnim surađivanjem s haaškim Tribunalom - zaključio je hrvatski ministar vanjskih poslova u razgovoru za Glas Amerike.

Z. BAJT