Vjesnik: 30. 07. 2001.

Češki komunisti surađivali s nacistima

Pronađeni dokumenti iz kojih se vidi da je 1953. tadašnji čehoslovački komunistički predsjednik Antonin Zapotocky (1953.-1957.) četvorici nacističkih zločinaca smrtnu kaznu zamijenio za doživotni zatvor

ZAGREB, 29. srpnja - Češki Ured za dokumentaciju i istraživanje zločina komunizma (UDV) pronašao je vlastoručno potpisano pomilovanje kojim je tadašnji čehoslovački komunistički predsjednik Antonin Zapotocky (1953.-1957.) četvorici nacističkih zločinaca smrtnu kaznu zamijenio za doživotni zatvor. Pomilovanje je Zapotocky potpisao 14. listopada 1953. godine na temelju odluke Centralnog komiteta Komunističke partije Čehoslovačke te na temelju mišljenja tadašnjeg ministra pravosuđa Vaclava Škode.

Pomilovan je zapovjednik nacističkih SS postrojbi Max Rostock, osuđen na smrt vješanjem zbog aktivnog sudjelovanja u uništavanju sela Lidica, dvadesetak kilometara zapadno od Praga, 10. lipnja 1942. (Lidice su sravnjene sa zemljom u znak odmazde zbog atentata na Heinricha Haydricha, tada trećeg čovjeka nacističke Njemačke, koji su izveli češki padobranci u organizaciji britanske obavještajne službe).

Pomilovan je i general bojnik Richard Schmidt, osuđen na smrt zbog granatiranja partizana u selu Beniky kraj Košica u istočnoj Slovačkoj, zatim Ernst Hitzegrad, zapovjednikl policijskih postrojbi Protektorata Böhmen und Mähren (tadašnji službeni naziv okupirane Češke) koje su ratovale protiv partizana i terorizirale civilno stanovništvo te Kurt Max Walter Richter, gestapovac koji je kriv za smrt najmanje 50 civila, koje je osobno ispitivao i zatim poslao u logor gdje su ubijeni.

Sva četvorica ratnih zločinaca osuđena su na smrt vješanjem 1951. godine, a potkraj 1953. smrtna kazna im je odlukom CK KPČ pretvorena u doživotni zatvor, ali su 1961., 1962. i 1968. sva četvorica protjerana u SR Njemačku, gdje su najmanje dvojica od njih radili za čehoslovačku komunističku tajnu obavještajnu službu StB. To je praškom dnevniku Pravo izjavio Jan Plachy koji je otkrio taj slučaj. Palachy je zadužen da o slučaju pomilovanja četvorice nacista napiše publikaciju, koja bi trebala biti objavljena ove godine.

Pronađeni dokumenti samo su nastavak nedavno objavljenih podataka koji dokazuju da su komunistički čelnici poslije Drugog svjetskog rata surađivali s nacističkim zločincima. Ta je spoznaja iznenadila mnoge u Češkoj, ali ne i povjesničara Vilema Prečana, predsjednika upravnog vijeća Čehoslovačkog dokumentacijskog centra za povijest prosvjeda u komunističkoj Čehoslovačkoj. On tvrdi da su povjesničari koji se bave suvremenom poviješću već u šezdesetim godinama znali da državna sigurnost (StB), kojom su ovladali komunisti nakon dolaska na vlast u veljači 1948. godine, koriste naciste, doušnike Gestapo-a i druge ljude kompromitirane za vrijeme nacističke okupacije. Pritom se nisu obazirali na to da se radi o ljudima koji su sudjelovali u takvim zločinima kao što je bilo spaljivanje sela Ploštiny (1944. nakon sloma Slovačkog narodnog ustanka) ili razaranje sela Lidica. Sve je to učinjeno uglavnom u interesu Moskve, a poznati su slučajevi da su prominentni ljudi iz nacističkog establišmenta, koji su se našli u rukama čehoslovačkih vlasti, sami tražili da se obavijeste Rusi kako su oni spremni na suradnju. Takvi su često, bez obzira na njihovu krivicu za vrijeme njemačke okupacije Čehoslovačke, gdje su radili za nacistički Gestapo ili Sicherheitsdienst, angažirani kao agenti Praga ili Moskve za rad u Zapadnoj Njemačkoj.

Njihove su usluge postale posebno cijenjene za vrijeme hladnog rata, pa su mnogi bili prešutno pomilovani.

Vlado Bojkić