Vjesnik: 31. 07. 2001.

Galbright između obrane i tužiteljstva

Otkako su otpečaćene optužnice protiv dvojice hrvatskih generala Rahima Ademija i Ante Gotovine jasno je da će se u haaškoj sudnici, kada u njoj počnu procesi osobama optuženima za zločine počinjene u vojnoj akciji »Oluja«, glavna rasprava voditi o tome zbog čega su Srbi iz tzv. krajine otišli u izbjeglištvo.

Kao što je poznato, haaško tužiteljstvo tvrdi, dakle, kani dokazati pred sudom, da su hrvatske Oružane snage u akciji »Oluja« protjerale srpsko stanovništvo i da je akcija planirana i izvedena upravo s tom nakanom.

Odvjetnici optuženika, u obaranju onih dijelova optužnica koji se temelje na tvrdnji da su hrvatske Oružane snage u »Oluji« protjerale srpsko stanovništvo, već imaju na raspolaganju neke dokaze o tome da su sami čelnici tzv. krajine pozvali stanovništvo da se iseli, a ovih dana je o tome u medijima posvjedočio i bivši američki veleposlanik u Hrvatskoj Peter Galbright.

»Izbjeglice s kojima sam razgovarao kada su odlazili rekli su da im je rečeno da odu. No nisam upućen u činjenice. Tu nam mora biti jasno: gotovo cjelokupno stanovništvo napustilo je teritorij prije nego što je Hrvatska vojska zauzela to područje. Otišli su prije vojne akcije«, izjavio je Galbright u intervjuu HTV-u.

U brojnim intervjuima što ih je ovih dana dao on je također izjavio da je Hrvatska imala legitimno pravo prema međunarodnim zakonima vratiti svoj teritorij te da je u tom smislu imala i određene obveze, kako bi onemogućila srpske napade na područje Bihaća, koje je u to vrijeme bilo u potpunu srpskom okruženju.

Te Galbrightove izjave, pogotovo što je on izrazio spremnost svjedočiti pred Haaškim sudom, mogle bi bitno poboljšati položaj optuženih hrvatskih generala. Doduše, Galbright će, kako se može zaključiti iz onoga što je ovih dana govorio hrvatskim medijima, pred sudom svjedočiti i o nekim drugim detaljima vezanim za »Oluju« (o ubojstvima nakon 4. kolovoza 1995. i napadu na izbjeglički konvoj, na primjer), čime će nesumnjivo pomoći tužiteljstvu.

Ovdje, međutim, nije riječ o tome da će Galbright jedne »utopiti«, a drugima pomoći da se izvuku, premda bi, naprečac zaključujući, netko mogao i to pomisliti.

U cjelini gledano, Galbright bi svjedočenje trebalo osigurati, ili makar pridonijeti tome, da Haaški sud ne kažnjava nekoga samo zato što je sudjelovao u planiranju i izvođenju akcije »Oluja«, nego da za konkretna (ne)djela izriče kazne konkretnim (odgovornim) osobama.

Ivan Šabić