Vjesnik: 07. 08. 2001.

Nije bitno gdje ljetuju ako državi ide

Za stabilnost države vrlo su opasni sukobi između njenih institucija, a izlaz iz krize nikako ne može biti u strategiji »pravedne raspodjele siromaštva« nego u razvoju zemlje.

ZAGREB, 6. kolovoza - Jedna (navodna) izjava Vladine glasnogovornice Aleksandre Kolarić u Slobodnoj Dalmaciji u vezi s korištenjem državnih vila za odmor dužnosnika, bila je povodom tajniku Ureda Predsjednika Željku Bagiću za optužbu da glasnogovornica Vlade, između ostalog, »pokušava diskreditirati Mesića«. Na to je opet reagirala Aleksandra Kolarić, tvrdeći da je njena izjava netočno prenesena te da ona ni izravno niti neizravno nije spominjala predsjednika Mesića.

Sve je počelo člankom u Slobodnoj Dalmaciji pod naslovom »Strogo kontrolirano državničko kupanje« (u broju od 4. i 5. kolovoza, str. 7) povodom Vladine odluke od 26. srpnja kojom se njezinim dužnosnicima zabranjuje korištenje službenih rezidencija za privatne potrebe. U tekstu je prenesena kratka izjava Aleksandre Kolarić u kojoj ona tvrdi da se premijer Račan nikad nije koristio državnim vilama za svoj odmor, niti to namjerava. Autor tog napisa dalje je pojasnio da ni drugi visoki državni dužnosnici, poput predsjednika Sabora Zlatka Tomčića te predsjednikâ Ustavnog i Vrhovnog suda (Smiljko Sokol i Ivica Crnić) ne ljetuju u državnim vilama nego da to čini jedino predsjednik Mesić. U tekstu se potom navodi izjava Vladine glasnogovornice (koju ona sad opovrgava) da je »nemoralno, po simboličnoj cijeni koristiti ovakvu povlasticu, primjerice noćenje u vili na Brijunima treba, navodno platiti 60 kuna....«.

U svom odgovoru tajnik Ureda Predsjednika, Željko Bagić, tu je izjavu Aleksandre Kolarić okarakterizirao »još jednim prozirnim pokušajem diskreditiranja Predsjednika u najširoj javnosti«. Demantirao je i da noćenje na Brijunima stoji 60 kuna (ali nije rekao koliko stoji). Tajnik Ureda Predsjednika u svom je priopćenju, nimalo nježno, krenuo u protunapad ustvrdivši da je »predsjednik Mesić vrijeme, kad su mnogi gradili vikendice odnosno vile, "potrošio" boraveći u zatvoru u Gradiški, boreći se za egzistenciju jer je bio politički nepodoban«. Kako upravo Račan ima vikendicu na Braču gdje se ovog ljeta i odmara, nije teško pretpostaviti na koga se mislilo u priopćenju iz Ureda Predsjednika. No, tu nije kraj aluzija na Račana. »Predsjedniku nikada nitko nije darovao stan u kojem živi sa svojom obitelji, nego ga je kupio zarađenim novcem«, stoji, između ostalog, u odgovoru Željka Bagića na izjavu Vladine glasnogovornice, uz upozorenje kako nije njezin posao da donosi sudove o tome ponaša li se netko iz vrha države »nemoralno« te da je najmanje pozvana da takve sudove donosi »aludirajući na predsjednika Republike«.

U svom odgovoru Aleksandra Kolarić tvrdi da u svojoj izjavi za Slobodnu Dalmaciju uopće nije govorila o »moralnosti privatnog korištenja rezidencija« te je taj dio izjave netočan, zbog čega je »neugodno iznenađena« takvim neprofesionalnim postupkom.

Ovakva vrsta prepiske između Pantovčaka i Banskih dvora vjerojatno će se, s obzirom na dosadašnje iskustvo, nastaviti, ako ne oko korištenja državnih vila, onda vjerojatno oko nekih drugih, još manje važnih stvari.

Dobro je da se prava dužnosnika na korištenje takvih objekata reguliraju kao i u drugim uređenim državama, ali eventualne uštede koje iz toga ima državni proračun, više su stvar političke demagogije nego stvarne uštede.

Polemika koja je u vezi s korištenjem državnih rezidencija izbila između Račanove glasnogovornice i Mesićeva tajnika (zapravo između dvojice čelnika) obistinjuje jednu rečenicu iz prijedloga Strategije nacionalne sigurnosti koja govori da su za stabilnost države vrlo opasni sukobi između njenih institucija te da izlaz iz aktualne krize nikako ne može biti u strategiji »pravedne raspodjele siromaštva« nego u razvoju zemlje. Države obično izlaze iz krize s dužnosnicima koji imaju dobre gospodarske programe, dok bi stupanj njihove eventualne skromnosti, pogotovo ako se njime maše u javnosti, ipak trebao biti u drugom planu.

Marko Barišić