Vjesnik: 07. 08. 2001.

Predsjednik Mesić u tajnosti priprema Kotromanovićevo umirovljenje?

Alkarski vojvoda dopustio vrijeđanje Predsjednikova izaslanika i svoga pretpostavljenog, generala Milivoja Petkovića / Predsjednikov savjetnik za obranu i vojna pitanja konzultira se s načelnikom Glavnog stožera Oružanih snaga generalom Petrom Stipetićem i zamjenikom ministra obrane Zlatkom Gareljićem o Kotromanovićevoj smjeni / Je li na pomolu priprema »puzajućeg vojnog udara«?

ŽELJKO PERATOVIĆ

ZAGREB, 6. kolovoza – Ovogodišnji je alkarski vojvoda, stožerni brigadir Hrvatske vojske Ante Kotromanović, otvarajući Alku, održao jedan od oštrijih političkih govora. Neki bi analitičari čak rekli da je pozivao na pobunu.

Kako drukčije shvatiti njegove riječi: »Hrvatski narode, suprotstavi se kriminalizaciji Domovinskog rata, stani uz nas hrvatske branitelje...«. Za političare je kazao: »Lažni su oni koji nas osuđuju, oni koji su nas uvukli u živo blato, oni koji obećavaju a ne ispunjavaju, licemjeri, demagozi, a oni se najčešće u nas zovu političari.«

I još mnogo toga nedoličnog odore koju nosi izrekao je načelnik Stožera IV. zbornog područja, u nazočnosti svog prvog pretpostavljenog generala Milivoja Petkovića, zapovjednika Zbornog područja Ston, na Alki posebnog izaslanika predsjednika Mesića.

General Petković doživio je na Alki nezapamćenu sramotu. Bio je izviždan. Na primanju u alkarskim dvorima, njegovu suprugu i njega su izbjegavali. Slavodobitnik Alke Ivica Perić odbio je iz Petkovićevih ruku Predsjednikove darove.

Prigodni vojvoda, stožerni brigadir Kotromanović, ne da se ničim nije ogradio od sramoćenja i vrijeđanja svog generala, predstavnika zapovjednika Oružanih snaga predsjednika Mesića, nego je i sam potaknuo takvo ponašanje.

Ministarstvo obrane nije osudilo takvo ponašanje. Oni su razmatrali je li u redu da alkari, koji su djelatne vojne osobe, nose bedž okrivljenika u slučaju navodnog ratnog zločina u Gospiću, umirovljenog generala Mirka Norca. I zaključili su da nigdje ne piše da je to prekršaj koji treba kazniti suspenzijom.

Zapovjednik Oružanih snaga Stjepan Mesić umirovio je lani, nakon pisma protiv kriminalizacije Domovinskog rata što ga je potpisalo 12 generala – a u povodu uhićenja »gospićke skupine« – one generale koji su bili djelatne vojne osobe. Do danas se taj Predsjednikov potez, u kojem je imao svesrdnu podršku premijera Račana, smatra gotovo jedinim odlučnim potezom nove vlasti u pacifikaciji onih vojnih krugova koji pozivaju na nedemokratsku promjenu vlasti.

Iz Ureda Predsjednika zasad ne žele komentirati Kotromanićev govor. Očito je da se predsjednik Mesić, bez podrške premijera, MORH-a, Sabora, nikakvom ishitrenom izjavom ne želi izlagati daljnjem javnom linču.

Kuloari Predsjedničkih dvora pak šapuću da se u potaji priprema Kotromanićeva smjena i umirovljenje. Navodno se Predsjednikov savjetnik za obranu i vojna pitanja, general Imra Agotić, o tome konzultira s načelnikom Glavnog stožera, generalom Petrom Stipetićem, i zamjenikom ministra obrane Zlatkom Gareljićem.

Javna je tajna da general Agotić ne komunicira s ministrom obrane Jozom Radošem, pa se komunikacija s MORH-om oko ovog pitanja obavlja sa zamjenikom ministra Gareljićem.

Aktivne vojne osobe ne smiju držati političke govore, a Kotromanićev je u najmanju ruku bio takav i to ne bi smjelo proći bez sankcija. Krajnji je tren da se zaustavi politizacija vojske, drže zabrinuti analitičari. Nastavi li se, mogli bismo biti svjedoci neslućenih dramatičnih zbivanja.

Upućeni pravosudni analitičari smatraju kako je prošle godine propuštena prilika da se sankcionira javni istup umirovljenog admirala Davora Domazeta, koji je na HIP-ovoj tribini u Zadru, u vrijeme »nestanka generala Mirka Norca«, izjavio da je »vojska u vojarnama odbila poslušnost«. Kad već nitko iz MORH-a nije smatrao potrebnim zbog takve lažne izjave, kojom se uznemiravala javnost, podnijeti kaznenu prijavu, trebalo je to učiniti Državno odvjetništvo.

Javnosti još nisu poznati rezultati parlamentarne istrage o »slučaju Dračevac« gdje su u vojnom objektu civili, ali i vojnici u civilnim odijelima, vrijeđali vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga, predsjednika Mesića.

Ako vojni zapovjednici iskazuju takvo nepoštovanje prema svojim pretpostavljenima, kao što je to Kotromanović pokazao prema Petkoviću i Mesiću, bi li bilo pretjerano reći da je riječ o »pripremi puzajućeg vojnog udara«?