Vjesnik: 08. 08. 2001.

»Oni koji vode MUP su bahati, autokratični i beskrupulozni«

ZAGREB, 7. kolovoza – »Oni koji vode MUP lagali su do sada, lažu i dalje, a s nama se igraju mačke i miša. Bahati su, autokratični i beskrupulozni«, istaknuo je za Vjesnik Dubravko Jagić, predsjednik Sindikata policije Hrvatske (SPH). Jagić je ustvrdio da je Sindikat prevaren, jer je MUP najprije tvrdio da će samo 1800 ovlaštenih osoba iz policije biti stavljeno na raspolaganje Vladi, a sad se broj popeo na 3600 osoba s ovlaštenjima. Također, dodao je, SPH je od početka bio isključen iz pregovora o bilo kakvoj racionalizaciji u policiji.

Jagić nije mogao precizirati hoće li djelatnici policije organizirati zajednički prosvjed, o čemu će se dogovoriti sa štrajkaškim odborom. Na taj su sastanak pozvani i predstavnici preostalih dvaju sindikata koji djeluju u policiji, Nezavisnog sindikata djelatnika MUP-a, osnovanog za vrijeme ministra Ivana Penića i Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika. Jagić ne zna hoće li se oni odazvati, jer su razjedinjeni u djelovanju.

Na upit o broju branitelja u policiji koji su stavljeni na raspolaganje Vladi, Jagić je kazao kako ne zna njihov točen broj, međutim »većina ljudi koja je u policiju došla 1991. manje-više su branitelji«. Predsjednik SPH-a ponovio je da će, ako Vlada i MUP u roku sedam dana ne počnu poštovati kolektivni ugovor, podnijeti kaznene prijave protiv premijera Ivice Račana, ministra Šime Lučina i ravnatelja policije Ranka Ostojića.

Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika ustvrdio je u utorak da su rješenja kojima se višak djelatnika MUP-a stavlja na raspolaganje Vladi ništavna, jer se pri donošenju nije poštivala pravna procedura. Prema programu racionalizacije u MUP-u su u ponedjeljak počeli dijeliti rješenja višku zaposlenih. Oko 3100 djelatnika stavljeno je na raspolaganje Vladi, a za 709, većinom dostavljača, kuharica i pomoćnog osoblja, počeo je otkazni rok.

Sindikat u priopćenju ističe nezadovoljstvo zbog nepoštivanja zakonskih i ugovornih obveza koje je poslodavac trebao ispuniti prije podjele rješenja. Naime, smatraju da je MUP, prije izrade tih rješenja, sindikatima morao dostaviti Program zbrinjavanja viška zaposlenih.

»S obzirom na to da se nije poštivala formalno-pravna procedura u donošenju, rješenja su ništavna. Preporučujemo članovima koji su dobili rješenja da na njih ulože prigovor, jer poslodavac nije poštivao proceduru«, kažu u Sindikatu državnih i lokalnih službenika i namještenika.

Anuška Fjorović/H